iŽivot pošesté - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

iŽivot pošesté

14. března 2006, 00.00 | Multimediální softwarový balík iLife, který firma Apple dodává standardně v ceně ke všem počítačům Macintosh, je k dispozici již v šesté "velké" versi. Pojďme se podívat trochu blíž na to, co přináší pro zpracování digitálního videa.

Multimediální softwarový balík iLife, který firma Apple dodává standardně v ceně ke všem počítačům Macintosh, je k dispozici již v šesté "velké" versi. Pojďme se podívat trochu blíž na to, co přináší pro zpracování digitálního videa.

Vlastní obsah balíku se s časem poněkud proměňuje, a v poslední inkarnaci nyní obsahuje pětici aplikací:

  • aplikace iPhoto je především správce archivu a prohlížeč fotografií (jakkoli nabízí i nejzákladnější editační možnosti a dokáže pracovat i s jednoduchými videoklipy z digitálních fotoaparátů);
  • na bezkonkurenčně nejlepší amatérský střihový program na světě iMovie se za malou chvilenku podíváme trochu blíž;
  • samostatný článek příště věnujeme autoringovému systému iDVD, který výsledky střihu v iMovie ukládá na DVDisky;
  • součástí balíku je také aplikace GarageBand, jež umožňuje každému snadno a pohodlně vlastní hudební klipy vytvářet;
  • pátá a poslední pak je nejmladší z aplikací iLife – iWeb, jejímž úkolem je pohodlné a efektivní sestavování webových presentací a "blogů".

(Nejstarší z multimediálních aplikací Apple iTunes, jež nabízí přebohaté možnosti pro poslech – a v posledních letech i nákup – hudby je k dispozici vzhledem k rozšíření přehrávače iPod samostatně a nikoli jako součást iŽivota.)

iMovie

O aplikaci iMovie jsme již na tomto serveru psali mnohokrát: již ve versi 3 dosáhla tato aplikace ve své třídě takřka dokonalosti – to jest, na jedné straně v podstatě nebylo možné její použití nějak významněji zjednodušit, a na straně druhé zase vzhledem k nárokům a potřebám naprosté většiny jejích uživatelů nebylo ani zapotřebí její služby a možnosti významněji rozšířit. Verse 4 to potvrdila tím, že přinesla už jen poměrně malé a nezásadní změny, zatímco základní princip práce zůstal stále týž. Na tom se nic podstatného nezměnilo ani ve versi 5: koncepce i použití zůstaly takřka beze změny; zato však v páté versi aplikace iMovie překročila svůj stín jednoúčelového střihového programu, určeného výhradně pro jediný formát DV, a začala podporovat i širokoúhlé (anamorfní) DV, HDV a video ve formátech MPEG4.

Co je nového v "šestce"

Prvou – a pro ty z uživatelů, kdo se nechali zlákat krásnými novými stroji, jistě nejvýznamnější – novinkou je plná podpora nové architektury Intel. Celý balík iLife '06 je kompletně distribuován jako tzv. universal binary, takže funguje bez jakékoli ztráty rychlosti na počítači s kterýmkoli procesorem (a že to Intel má po čertech zapotřebí, neboť jak praktické testy ukazují, o "dvojnásobné" neřkuli ještě větší rychlosti se mu ani nezdá, a v řadě úloh je rád, stačí-li vůbec na staříka PPC).

Podpora Intelu ale zdaleka není jediná novinka; pojďme se podívat trochu blíž na nové služby a vylepšení, které aktuální verse přináší.

Jako ryze amatérský střihový systém iMovie nikdy nenabízelo velké trikové možnosti: do videoklipů bylo možné vestřihnou titulky, k dispozici bylo pár základních jednoduchých filtrů, film jsme mohli přeplácat řadou přechodových efektů... a to bylo asi tak všechno.

Asi nejvýznamnější novinkou současné verse iMovie je to, že nyní nabízí možnost sestavování zajímavých a efektních trikových záběrů – aniž by přitom kladla na uživatele nároky, jež vždy byly a stále jsou podmínkou takového střihu. Jak je to možné? To si řekneme v příštím odstavci; nejprve "letem světem" projdeme ostatní významnější změny a doplňky.

  • Drobná vylepšení v rozhraní a službách – k dispozici jsou kupříkladu vylepšené náhledy filtrů, titulků a přechodových efektů – a aplikace je o něco rychlejší, než jak tomu bylo v minulé versi;
  • poměrně významnou novinkou alespoň pro trochu pokročilejší uživatele je možnost otevřít více projektů najednou: aplikace iMovie původně pro maximální jednoduchost umožňovala střih jediného filmu a zabírala celou obrazovku; postupně se přestěhovala do standardního okna, a nyní (konečně!) můžeme zároveň střihat více filmů ve více oknech, přenášet mezi nimi volně klipy pomocí myši a tak dále;
  • k dispozici jsou nyní (na iMovie) poměrně bohaté zvukové filtry, zahrnující vedle desetipásmového grafického ekvalizéru např. také ozvěnu, odstranění šumu či pásmové filtry;
  • novinkou je také služba časové lupy. Její konkrétní implementace však vyvolává poněkud smíšené pocity: z nepříliš zřejmých důvodů (snad kvůli omezení místa na disku?) je k dispozici pouze při snímání klipů z kamery, a nikoli jako efekt nad klipy již hotovými. Vlastní obsah služby je jednoduchý: zadaný počet snímků lze při snímání "zhustit" do snímku jediného, takže např. z několikahodinového záznamu růstu květin můžeme vytvořit půlminutovou rychlou akci;
  • konečně pak se vzájemná integrace mezi jednotlivými aplikacemi z balíku iLife opět o něco prohloubila – nyní můžeme kupříkladu sestavit zvukový doprovod pro film přímo v aplikaci GarageBand, aniž bychom jej museli exportovat do samostatného souboru. Integrace samozřejmě zahrnuje i služby nové aplikace iWeb – přímo z aplikace iMovie si můžeme vyžádat publikování videa na webových stránkách či jeho vložení do blogu.

Témata

Asi nejvýznamnější službou nové aplikace iMovie budou témata: v podstatě se dá říci, že iMovie zde přejalo již dávno známou schopnost iDVD sestavovat více zdrojů (videoklipů, statických snímků, textů) do předem připravených vzorů, tzv. "témat". V aplikaci iDVD se toho využívá pro sestavování nabídek; v iMovie tak můžeme oživit samotné filmy.

"Téma" je vlastně předem připravený klip, v němž jsou zvláště vyznačené oblasti – tzv. "drop zones" – do nichž lze vkládat snímky či další videoklipy; součástí tématu mohou být také standardně umístěné a případně i animované titulky. Uživatel tedy jen umístí požadované prvky do "zón", a iMovie automaticky sestaví výsledný sestřih – jednoduchý příklad vidíme na obrázku:

Výsledkem jsou celkem hezké, efektní a poměrně profesionálně vypadající sestavy, vhodné pro oživení filmu, úvodní či ukončovací titulkové sekvence a podobně. Přitom uživatel nepotřebuje mít se střihem digitálního videa takřka žádné zkušenosti; práce s tématy je jednoduchá, nenáročná, intuitivní, a nevyžaduje žádné zvláštní úsilí a nezabere příliš mnoho času. Zásadní nevýhodou oproti výkonnějším střihovým systémům, jejichž zástupcem by mohl být třeba Final Cut Expres, samozřejmě zůstává to, že v iMovie se nemůžeme volně rozhodnout, jak by měl sestřih vypadat: máme k dispozici předem připravená témata, a tím to končí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Zábava  

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Multimedia  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: