Jak emulovat Maca na Macu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Jak emulovat Maca na Macu

15. srpna 2003, 00.00 | Jestliže dumáte nad tím, jak pustit některé z herních pokladů, o kterých píšeme v článku o starých hrách, existují dvě řešení: prvním je oprášit nějakého stařičkého Maca, nebo si takového dědečka emulovat na současném počítači.

Ač je Macům již takřka 20 let (výročí oslaví příští rok), až do poměrně pozdního věku si zachovávaly vysokou kompatibilitu se sebou samými, takže bylo možné snadno spouštět například i stařičké hry na poměrně nových Macích. Ovšem s novějšími verzemi systémů se kompatibilita snižovala a pod Mac OS X by jsme kvůli těmto stařičkým hrám a programům museli pouštět Classic. Proto se poohlédneme po elegantnějším řešení, kde si kromě původních her budeme moci vychutnat i další aplikace a také již poněkud zaprášené verze systémů.

Pokud máte doma nějakého původního Maca, možná budete chvíli uvažovat, že by to šlo i s ním. Ovšem pokud si ho držíte především jako sběratelskou záležitost, zjistíte (tak jako já), že takový Macintosh Plus už není dneska moc snadné rozeběhnout. Například si určitě budete chvíli lámat hlavu nad tím, kde má ta G4 - zatraceně - mechaniku. Protože jinak na Plusa data asi už nedostaneme. Tento generační rozdíl vás možná po chvíli donutí rezignovat a poohlédnout se po řešení jiném. Plusko (ti bohatší Mac SE/30) si postavte pěkně vedle počítače, ať máte alespoň inspiraci.

Naštěstí programy pro emulaci Maců nejsou zcela nedostupné - v principu lze použít dva, vMac a Basilisk II. vMac je dostupný na řadu systémů a naštěstí také i pro Mac OS a Mac OS X, byť se zdá že vývoj je již pozastaven. Basilisk je původně emulátor Maca pro Intel, který byl přeportován také na Maca. atímco vMac emuluje stařičké Macy s Motorolou 68000 a zvládne maximálně Systém 7.5.5, Basilisk II naopak novější stroje s Motorolou 68020-040, tedy řadu Mac II a Quadra, které by měly umět i Mac OS 8. Dnes se podíváme na jednodušší vMac.

vMac je momentálně dostupný ve třech podobách - pro Mac OS 8/9 od původního vývojáře, jako carbon verze vMac a jako mini vMac, ořezaná verze (má asi 54 kb), která je mimo jiné vhodná pro programátory (díky výrazně menšímu kódu) a také by měla být rychlejší a stabilnější (dvě poslední verze běží pod OS 8/9 i pod OS X). Ať už si vybere tu nebo onu verzi (doporučujeme obě, vMac funguje lépe se zvukem, s mini vMacem se vám zase budou lépe testovat obrazy disků, neboť je stačí jen přetáhnout, vMac má trošku zbytečně komplikované menu pro výběry diskú), bude také potřeba ROM z Pluska. Správně by jste měli vzít vlastní Plusko, natáhnout z něj romku na disketu a tu poté vložit.... například do obálky a poslat někomu kdo má na Macu disketovou mechaniku, takže vás nebudeme trápit a příslušný ROM soubor si můžete nahrát zde.

To však ještě není vše, potřeba je také nějaký ten systém. Pokud se chcete vyhnout pokusům a stačí vám minimum, nahrajte si tento obraz disku Systému 7.0.1, ovšem jinak se fantasii meze nekladou - na webu Apple jsou k dispozici systémy 6 a 7 (až po 7.5.3), po internetu kolují další verze systémů, až od úplně prehistorických, které běžely ještě na prvním Macintoshi. Pro Systém 7 je potřeba nastavit ve vMacu RAM na 4 MB a restartovat program, mini vMac to nepotřebuje.

Pokud se dostatečně vyřádíte se zkoumáním starých systémů, možná budete chtít spustit i nějakou tu aplikaci :). Na webu VAS je k dispozici několik obrazů disket jak s aplikacemi (Illustrator 1.1, Aldus PageMaker 2, Microsoft Basic...) a také s hrami. Ovšem určitě také budete chtít si nahrát do vMaca také nějaké vlastní stažené historické softy, což je nutné vyřešit přes obraz disku.

vMacu bohužel nechutná jen tak ledajaký obraz disku, musí jít o starší, nyní již moc nepoužívané formáty, a tak se nakonec ukázalo, že nejjednodušším způsobem jak takový obraz disku opatřit je spustit Classic a Disk Copy 6.3.3 pod Mac OS 9.2. V předvolbách si nastavte, aby nový obraz disku měl formát Disk Copy 4.2 a vytvořte si obraz běžné floppy diskety (1,4 MB). Tento obraz půjde již bez problémů načítat také v Disk Copy pod Mac OS X, pokud se vám do této operace nechce, zde jeden prázdný máte (pozor, celé 3 kb na download :). Bohužel, větší disk než ve velikosti floppy vMac nepodporuje.

Pro snazší manipulaci doporučujeme nastavit základní systémový disk jako "startovací" - stačí ho přesunout (či vytvořit zástupce) do složky vMacu a pojmenovat disk1.dsk, po startu z něj vMac automaticky nabootuje.

Z praktického hlediska je dneska využití vMacu a her a aplikací, které pod ním poběží, minimální, ovšem pokud patříte mezi uživatele, kteří se kolem Maců pohybují již delší dobu, může to pro vás být zajímavé vzpomínání, pro ty mladší zase seznámení s takovými herními klasikami, jako je (pro mě osobně) Load Runner nebo Shuflepuck Cafe.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: