Jak ovládnout svého Maca iPhonem - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Jak ovládnout svého Maca iPhonem

28. dubna 2009, 00.00 | Na počátku nemusí nutně stát lenost zvednout se z postele a přepnout v iTunes otravnou písničku. Prvotním impulzem, proč hledat aplikace k dálkovému ovládání Maca, může být nechuť při přednášení překlikávat stránky své prezentace mezerníkem na klávesnici. Ať už to ale potřebujete k tomu či onomu, v App Store lze nalézt hned několik aplikací, které z vašeho iPhonu udělají funkční dálkový ovladač.

Prezentace

Působit profesionálně jako řečník dá mnoho práce a bylo by nežádoucí (a škoda) se u přednášek ukrývat za monitorem svého počítače. Všichni ti, kdo často přednáší a využívají prezentace (ať už PowerPoint či Keynote z balíčku iWork), jistě ocení, budou-li se moci volně pohybovat, ukazovat na plátno a komunikovat s posluchači z očí do očí.

Tou nejlepší volbou pro takovouto volnost pohybu je nepochybně originální Apple aplikace Keynote Remote. Za symbolickou částku 79 eurocentů můžete do svého iPhonu nainstalovat velmi dobře vybavený ovladač prezentací. Na displeji telefonu totiž není problém zobrazovat s aktuální stránkou i vlastní poznámky, popřípadě si mód zobrazení přepnout na funkci, kdy vidíte vedle sebe aktuální stránku a tu, která po ní bude následovat. Při využití Keynote Remote tak můžete být vždy o krok napřed a můžete být i mnohem klidnější. Mezi nevýhody patří skutečnost, že aplikace komunikuje pouze s nejnovější verzí Keynote, čili musíte mít zakoupený balíček iWork `09.

iphoneovl1f.jpg

Pokud máte iWork `09, bude pro vás Keynote Remote skvělou volbou.

Stejně drahou alternativu ke Keynote Remote tvoří Pointer Remote od Zentropy Software. Mezi jeho klady patří jak nízká cena, tak možnost ovládat starší verze softwaru Keynote. Stejně tak ale můžete Pointer Remote využít, máte-li PowerPoint. Vybavení aplikace neoplývá tolika možnostmi a už vůbec ne tak příjemným uživatelským rozhraním, nicméně i zde lze zprovoznit funkci zobrazování vlastních poznámek.

Pokud chcete, aby váš počítač a iPhone byl spárován, je potřeba si nainstalovat do Maca desktopovou verzi aplikace. (odtud).

Pokud se vám za aplikaci nechce platit, pak je pro vás určen Tap Next Lite. Bez problémů se vám podaří spárovat iPhone s Macem (je však zapotřebí desktopová aplikace) a jednoduše posouvat stránky prezentace zpět a dopředu. Prezentaci (Keynote verze `08 a `09) můžete telefonem spustit, stejně tak i vypnout, přičemž se poté zapne od posledního prezentovaného snímku. Nic více Tap Next Lite ale nenabízí a co do grafiky zrovna dvakrát originálností či příjemností neoplývá.

iphoneovl2f.jpg

Tap Next Lite nabízí jen ty nejzákladnější funkce, zato je ale zdarma.

Vyžadujete-li však od svého iPhonu ještě více, než co nabízely výše uvedené aplikace, měli byste uvažovat o Stage Hand. Cena prográmku (bez jednoho centu jde o 6 EUR) napovídá, že z něj lze dostat více, než pouhé překlikávání stránek a četbu svých poznámek. Stage Hand o prezentaci sdělí potřebné informace (počet listů, velikost apod.), můžete si jednotlivé stránky projít v seznamu. Při prezentování si lze nastavit několik způsobů zobrazení (včetně toho s poznámkami, s náhledem další strany), můžete sledovat čas přednášení a dokonce i speciálním efektem označovat to, co mají na zobrazené stránce diváci právě sledovat (na iPhonu prstem/dvěma prsty označujete to, co potřebujete zdůraznit). Dalším příjemným vybavením je ovládání hlasitosti svého Maca, což se rozhodně hodí, máte-li v prezentaci audio (či vizuální) ukázky. Stage Hand je vskutku profesionální aplikace a pro ty, kteří s prezentacemi pracují často a vyžadují od dálkového ovladače větší servis, pravděpodobně aplikací nezbytnou.

Abyste mohli tento program na iPhonu rozchodit, je i v tomto případě potřeba stáhnout si (free) desktopovou verzi programu z oficiálních stránek výrobce

iphoneovl3f.jpg

Nejdražší volbu představuje Stage Hand. Aplikace nabízí mimo jiné i možnost prstem zdůrazňovat právě to, o čem hovoříte.

Multimédia

Ovládat Maca svým iPhonem pochopitelně nemusíte pouze kvůli prezentacím, stejně tak dobře si lze "ochočit" na dálku i multimediální software. Bavíme se o iTunes, přehrávačích DVD a videa, někteří vývojáři posunuli hranice ještě dál a pohráli si třeba i s ovládáním počítačových her.

Patrně nejznámějším prográmkem je Remote od Apple. Díky sesynchronizování s Macem lze ovládat hudbu v iTunes a Apple TV, a to tak, že můžete listovat v albech, skladbách, můžete editovat playlisty, vytvořit a upravovat Genius playlisty a korigovat lze samozřejmě i hlasitost. Vše potřebné se dočtete na oficiálních stránkách.

Bez placení si můžete pořídit i ovladač na oblíbený přehrávač VLC Media Player. VLC Remote Free však nabízí značně omezené možnosti, dokážete s ním pouze spustit, vypnout a posunout film. A vedle toho už jen ovládat hlasitost. Pokud byste rádi i vybírali z playlistů soubory, editovali je, chtěli mít možnost vybírat multimediální soubory vybírat i mimo playlisty (čili odkudkoliv z počítače) a měli uživatelsky přívětivější rozhraní (možnost landscape mode a žádné reklamy), jděte do placené verze VLC Remote (nebude vás stát ani jedno euro). Stránky aplikace jsou zde.

Zajímavější možnosti nabízí jfControl - Around Remote Control. Lite verze dokáže ovládat pouze iTunes (a s Remote od Apple neobstojí ani zdaleka), zato plná verze (za 2,99 EUR) se popere nejen s prezentacemi Keynote, ale i přehrávači jako VLC, MPlayer, Quicktime a DVD Player. Ovládnout s ní můžete z dálky i EyeTV - a dokonce i Finder. Můžete si tak spustit třeba i šachy. Využití demonstruje trojice videoukázek na oficiálních stránkách.

iphoneovl4f.jpg

V jednoduchosti je krása. A s bohatou paletou možností budete také spokojeni. To je Rowmote.

Ačkoliv jfControl vypadá jako nejlepší volbou, stejnou muziku (ne-li větší) si můžete dovolit i za méně peněz. V podstatě symbolických 79 eurocentů stojí aplikace Rowmote: Remote Control for Mac, která designem vychází z iPodů a nepředstavuje pro ni problém vypořádat se s programy jako DVD Player, iPhoto, iTunes, Keynote, Last.fm, Powerpoint, Quicktime, VLC, eyeTV - a to ještě není úplný výčet.

Co do výbavy zcela jinou třídu představuje Air Mouse Pro za téměř 5 EUR. Nejde, jak název napovídá, ani tak o "obyčejný" dálkový ovladač, ale přímo o náhradu myši. Zatímco některé z funkcí by klidně obstarala bezdrátová myš od Apple, iPhone s Air Mouse Pro v sobě má i klávesnici. Můžete tak de facto pracovat na počítači, aniž byste u něj seděli. Využitelné je to spíše jen tehdy, když prezentujete něco přes Mac OS X na velké obrazovce a nechcete během prezentace sedět u počítače, pro běžné dálkové ovládání jde o "zbytečně nadupanou" aplikaci. Třeba vás ale naláká ukázkové video.

O jedno euro levnější jsou dvě aplikace, jejichž výrobci se také snažili o to, aby uživatelé mohli pomoci iPhonu ovládnout maximum funkcí na svém počítači. WiFiRemote nabízí ovládání nejen operačního systému Mac OS X, ale také Windows. Telefon se tak může stát myší, touchpadem, klávesnicí, nástrojem k ovládání multimediálních přehrávačů. Nam`s Remote ve své plné verzi nabízí prakticky totéž, jen v mírně odlišných možnostech (nestylizuje se do "role" myši a touchpadu, ale spíše takového joysticku). Samozřejmostí jsou prezentace, přehrávače, ale i iPhoto, brouzdání po internetu a psaní (třeba na Twitteru, jak ukazuje jedna z videoukázek).

Závěrem

Jak lze vidět, nabídka (a to zde nebyly zmíněny všechny aplikace) programů určených k tomu, abyste mohli ovládnout svého Maca iPhonem, nabývá postupně na objemu. Není lehké si z takové škály možností vybrat, pokud ovšem vyžadujete pouze základní funkce, vystačíte si s aplikacemi od Apple a sympatickým Rowmote. U dražšího softwaru prakticky neprohloupíte, ať už sáhnete po tom či onom, spíše svoji roli při rozhodování bude hrát design, který bohužel ani v jednom z případů neoplývá přívětivostí.

Všechny uvedené aplikace fungují pouze tehdy, máte-li iPhone sesynchronizovaný s počítačem, a to za pomocí připojení ke stejné Wi-Fi síti. Pohybujete-li se na místech, kde přístup k Wi-Fi není, nebo je zabezpečená a vy neznáte heslo, není nic jednoduššího, než si vytvořit tzv. AdHoc síť. Stačí, když kliknete na Wi-Fi symbol na horní liště svého Mac OS X a necháte vytvořit síť. Po potvrzení se změní ikonka v šedý trojúhelník s obrazovkou uprostřed. Na iPhonu zapnete Airplane mode a také aktivujete Wi-Fi připojení. Telefon si poté najde vámi vytvořenou síť a připojí se k ní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: