Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Jaký byl rok 2003 - operační systém a software
macosearly
30. prosince 2003, 00.00 | Apple pro nás v právě končícím roce přichystal velký update systému a také několik nových programů a samozřejmě postupný vývoj většiny stávajících. Na pořádný kancelářský software od Apple však stále čekáme.
Apple pro nás v právě končícím roce přichystal velký update systému a také několik nových programů a samozřejmě postupný vývoj většiny stávajících. Na pořádný kancelářský software od Apple však stále čekáme.Panther
Již třetí rok Apple uvedl sice desetinkový, ale poměrně významný update systému Mac OS X, tentokrát označovaný jako verze 10.3 Panther, a bohužel rovněž placený částkou 129 USD. Jelikož v roce 2003 byl již definitivně "odpískán" systém Mac OS 9 a jeho podpora v nových strojích, měl by systém být co nejvíce konkurenceschopný Mac OS 9 - tedy rychlý i nabitý funkcemi. A tak jsme se dočkali jak návratu visaček, tak řady nových funkcí - asi nejčastěji zmiňované je Exposé, neboť se jedná o opravdu novou myšlenku v oblasti uživatelského rozhraní. Užitečná je například i podpora formátu Wordu v TextEditu.
Bohužel letos nás Apple také poněkud potrápil s kvalitou systému - nejdříve v updatu systému Mac OS X 10.2.8 přestala fungovat síť na některých duálních strojích, ovšem větší ranou byl pro některé uživatele příchod Panthera - tento hned při instalaci smazal obsah některých externích FireWire disků. Nezbývá než doufat, že se kontrola kvality zlepší a podobné nehody se nebudou stávat.
Od uvedení na trh na konci říjná jsme se do konce roku dočkali dvou setinkových updatů, na verzi 10.3.1, která řešila především problém s FireWire disky a verzi 10.3.2, která opravovala další chyby.
Apple byl podle všeho také "dotlačen" ke zlepšení podpory bezpečnosti pro již neprodávaný systém - s uvedením Panthera se začaly objevovat bezpečnostní záplaty jak pro Panthera, tak pro Jaguara - pokud tedy někdo úmyslně, nebo z technických důvodů zůstal u Mac OS X 10.2, měl by mít systém zabezpečený stejně dobře, jako uživatel s Pantherem.
Safari
Asi nejdůležitější novinkou mimo Panthera je Safari - webový prohlížeč pro Mac OS X, vyvinutý Applem na základě jádra KHTML. Prohlížeč sice ještě není tak vyzrálý jako například Mozilla, ale rapidně se zlepšuje a je především velmi rychlý, jednoduchý a snadno se používá - proto se bleskurychle stal nejpoužívanějším prohlížečem pro Mac OS X. A mimochodem, Microsoft ukončil vývoj Explorera pro Maca.
Final Cut Express
Apple také uvedl nový střihací program jako mezistupeň mezi Final Cutem Pro za 1000 USD a iMovie, které je zadarmo. Final Cut Express je "ořezaná" verze velkého Final Cutu, ovšem i tak poskytuje více než dostatek funkcí pro běžného domácího uživatele za třetinu ceny FCP.
Keynote
Novinkou byl také prezentační program Keynote, který Apple uvedl jen tak mimochodem - původně řešení pro Jobse a jeho prezentace (keynoty). Tento prezentační program velmi zdařile konkuruje PowerPointu a především využívá možnosti systému Mac OS X, aby byly prezentace ještě efektnější. Bohužel, kromě této konkurence pro PowerPoint a možnosti otevírání a ukládání .doc souborů v TextEditu v Pantheru jsme se nedočkali žádných novinek v oblasti kancelářského software pro Mac OS X - AppleWorks jsou již beznadějně zastaralé a nefungují pod OS X ideálně, o novém, konkurenceschopném textovém editoru od Apple se zatím jen šušká.
Updaty, updaty, updaty...
Apple také samozřejmě pokračuje dál ve vývoji svých dalších aplikací, ať již spotřebitelských, nebo profesionálních. iChat se dočkal podpory pro videokonferencing (a také nové kamerky od Apple, iSight), iSync rozšiřuje oblast podpory mobilních telefonů, které lze synchronizovat s Macem, iTunes jsou nyní i pro Windows, profesionální Final Cut Pro má jíž čtvrtou verzi, vytlačil z Mac trhu Premiere od Adobe a dál vítězí i v holywoodských studiícíh. Ke čtvrté verzi Apple přibalil také zvukový editor Soundtrack a nástroj pro snadnou komprimaci výstupu, Compressor.
Pokud pomineme neštastné chyby v Mac OS X, jednalo se z hlediska software o velmi zdařilý rok - Apple dále rozvíjel své dobré produkty a přidal několik, které nabídku příjemně doplňují, vzhledem k rozšíření internetu v případě Safari i doslova ovliňují kvalitu používání Mac OS X.