Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Java a Mac OS X
4. ledna 2002, 00.00 | Podpora Javy pod Mac OS nebyla vždy ideální, ale Mac OS X slibuje, že to bude skutečně životaschopná platforma. Podívejme se tedy, co od Javy na Macích můžeme očekávat.
Java a Mac OS XTento článek je jakýmsi úvodem do série článků pojednávající o implementaci, programování a využití programovacího jazyka Java na novém operačním systému Mac OS X. Poohlédneme se za minulostí, tedy na Mac OS 9 (omlouvám se všem současným uživatelům tohoto OS za podtext), na serverové a internetové využití, použití v grafice a tak podobně. Probereme i vývojářské nástroje a techniky, ale co především zohledním, bude její použitelnost na Mac OS X a co od Javy jako takové očekávat. Tento článek a případné další se budou zabývat 100% Javou dle specifikací společnosti Sun Microsystems, tedy nebude popisovat její využití pro tzv. Cocoa aplikace (ačkoliv... zřejmě později).
Nejprve pro úplný začátek nenásilný úvod do Javy jako takové...
Co je Java?
Charakteristika v českém jazyce ve White Papers popisující jazyk Java zní takto:
"Java: jednoduchý, objektově orientovaný, distribuovaný, interpretovaný, robustní, bezpečný, nezávislý na architektuře, přenosný, vysoce výkonný, víceprocesní a dynamický jazyk." Jak je tento výrok realistický, toť otázka. Teorie ovšem taková je. Pro nejširší publikum uživatelů je nejvíce zajímavá tato vlastnost - nezávislý na architektuře. V praxi to znamená, že aplikaci vytvořenou na libovolném operačním systému či hardwaru podporující Java Runtime, je možné bez jakýchkoliv úprav zdrojového kódu a nutnosti specifické kompilace tohoto kódu spustit na dalším podporovaném OS či HW. Ovšem... jaká je realita? Někde uprostřed. Bohužel každý operačním systém používá jiná pravidla pro vytváření známého GUI (Graphical User Interface = grafické uživatelské rozhraní), což se pak odrazí na reakci uživatele - jedni říkají, že to "není ono", to je jak "ošklivej Windoze port"... toto je možné ale trochu obejít - v Javě můžete použít vlastní specifické grafické rozhraní.
V praktickém životě se s Javou setkáváme v mnoha ohledech. Za prvé to jsou Java aplikace, dále pak Java applety (malé prográmky spustitelné v internetovém prohlížeči) při brouzdání na internetu, které ovšem kvapem mizí pod tlakem Java servletů a Java Server Pages (JSP). Java servlet je vlastně applet, ale běžící na serveru, který zpátky k uživateli posílá vygenerovaný HTML dokument. Spolu s JSP mohou nahradit běžné CGI skripty.
Co však Java není... není to všude na intenetu používaný Java skript. Java skript vyvinula firma Netscape, který používá jakousi Javu jako skriptovací jazyk. Ovšem funkčnost a princip použití je zcela jiný - Java skript je pouze skriptovací jazyk pro internet.
KDY, KDE, JAK a PROČ Java vznikla?
Od roku 1991 vyvíjela firma Sun Microsystems programovací jazyk pro tzv. "vestavěné systémy" - v praxi odborně známé jako pračky, mikrovlnné trouby aj. s názvem Oak (dub). Jelikož jiný programovací jazyk se stejným názvem již existoval, bylo nutné najít nový - a prý po návštěvě bufetu se vývojová skupina dohodla na názvu Java, což je česky "kafe". Java vznikla ve firmě Sun Microsystems. Ovšem některé velké společnosti, zejména IBM, vytváří vlastní verzi, která je podle některých ohlasů i "lepší".
Nyní tedy poměrně nedávná minulost. Apple až do současného klasického operačního systému Mac OS 9.2.x používal (a nadále i používá) vlastní implementaci a runtime pro 100% Java aplikace, tzv. Macintosh Runtime for Java, ve zkratce MRJ. Pakliže se například podívate na http://java.sun.com, respektive na sekci "Downloads", kde lze najít a stáhnout implementace pro podporované operační systémy, Mac OS tu nenajdete. Standardně jsou od společnosti Sun Microsystems Inc. podporované pouze Windows OS, Linux OS a Solaris OS. V minulosti tato skutečnost měla za následek značnou "opožděnost" implementace na Mac OS. Pakliže tedy již před několika lety bylo možné používat Java 2 na ostatních OS, do Mac OS X byli "applovci" omezeni verzí 1.8.
To byl tedy krátký a nudný úvod, příště se podíváme již opravdu na novinky spojené s Mac OS X.