Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Ladíme Safari pomocí dopingu jménem SafariStand
7. dubna 2005, 00.00 | Webový prohlížeč se stává společně s emailovým klientem jednou z nejdůležitějších aplikací internetové doby. Nevím jak u vás, ale u mě se jedná o program, který běží v podstatě neustále a rozhodně nezahálí. A to je taky jeden z důvodů, proč se dnes podíváme na doplněk jménem SafariStand, který prohlížeč Safari dokáže pořádně vylepšit.
Webový prohlížeč se stává společně s emailovým klientem jednou z nejdůležitějších aplikací internetové doby. Nevím jak vy, ale u mě se jedná o program, který běží v podstatě neustále a rozhodně nezahálí. Na internetu dnes naleznete odpovědi na většinu otázek a díky tomu využití internetového prohlížeče roste. A uživatelé Mac OS X mají řadu možností, pro jaký browser se rozhodnout - Safari, Firefox, Explorer, Opera, OmniWeb či třeba Lynx. Pravděpodobně největší zastoupení mezi uživateli má Safari, které je standardně v systému, a dovolím si tipovat, že na druhém místě se pohybuje Firefox (či Mozilla). Firefox se vyznačuje nejenom tím, že je dostupný pro více operačních systémů, ale má i velké možnosti vylepšení pomocí různých plug-inů a extenzí, které jej dokáží změnit k nepoznání a doslova "nabušit" funkcemi. Často panuje názor, že Safari je v tomto směru hodně pozadu, což není tak docela pravda - i Safari lze podrobit tuningu, jak jste se mohli přesvědčit v jednom z článků na tomto serveru. Ale doba pokročila a dnes se podíváme na další možnosti vyladění prohlížeče Safari.
SafariStand
freeware
SafariStand je InputManager plug-in, který zásadním způsobem rozšiřuje možnosti Safari. Po stažení celou složku 'SafariStand' stačí zkopírovat do "Knihovna(Library)/InputManagers/" a restartovat Safari. Pokud složku InputManagers v Knihovně nevidíte, je potřeba ji nejdříve vytvořit. Stejným způsobem se můžete tohoto plug-inu zbavit - stačí jej z této složky smazat.
Po zapnutí Safari si pravděpodobně všimnete nové položky v menu jménem 'Stand'. V ní naleznete vedle možnosti měnit kódování stránky především položky 'Stand Bar' a 'Bookmarks Finder'. Bookmarks Finder slouží, jak je z názvu patrné, k vyhledávání ve vašich záložkách (oblíbených). Ideální funkce, která v Safari hodně chyběla, protože vzpomenout si, v jaké složce se hledaný bookmark nachází, je občas problém. Bookmarks Finder prohledává nejenom záložky, ale i historii.
'Stand Bar' je samostatné okno, jež nabízí další funkce, které lze spustit pomocí čtyř tlačítek v levém horním rohu. První slouží k procházení záložek (a prohledávání) a po poklepání dojde k otevření v hlavním okně prohlížeče. Druhé tlačítko zobrazí historii, třetí umožní zobrazit celou stránku přímo ve Stand Baru a kliknutím na jakýkoliv odkaz dojde k jeho otevření v hlavním okně. Čtvrté tlačítko je pravděpodobně nejzajímavější a nabízí čtečku RSS kanálů. I když rozhodně neumí totéž, co bude Safari nabízet v Tygrovi, jedná se o příjemný doplněk, který vám ukáže (s možností prohledávání) nadpisy článků v daném RSS kanálu a po poklepání je otevře v hlavním okně.
Další vymožeností je vypínání flash animací - místo spuštění se objeví ohraničená plocha flash banneru s nápisem "Plugin - Click to load" a animace se spustí až po kliknutí uživatele. Webmasterům by se mohla hodit přímá editace html kódu s barevnou syntaxí. Stačí si jej nechat zobrazit, změnit a kliknout na tlačítko Apply - v okně prohlížeče se stránka znovu načte s upraveným kódem. Tímto způsobem nelze samozřejmě html stránku ukládat na server, ale jedná se spíše o rychlý test úpravy stránky.
SafariStand dále nabízí vyhledávání přes kontextovou nabídku na různých serverech. Stačí označit neznámé či hledané slovo, stisknout pravé tlačítko myši (CTRL-kliknutí) a vybrat jednu z možností (Safari standardně nabízí jen Google). Seznam vyhledávačů si můžete přímo v předvolbách plug-inu SafariStand upravovat.
Další skvělou funkcí je možnost zvětšovat a zmenšovat obrázky - stačí si zvolený obrázek otevřít v novém okně a následně jej pomocí + a - přibližovat a oddalovat. Zajímavě vypadá i vyhledávání na stránce. Je možné jej aktivovat, jakmile začnete psát na klávesnici, místo abyste nejdříve museli použít zkratku jablíčko - F a psát hledané slovo, SafariStand do vyhledávacího dialogu automaticky umístí znaky, které začnete na klávesnici psát. V předvolbách lze dále zapnout přepínání mezi jednotlivými Taby pomocí znaků '. 'a ','.
A na závěr ještě jedna vychytávka. V nastavení SafariStandu můžete povolit tzv. 'Action Menu' (potřeba vyměnit za nějakou standardní ikonku Safari - třeba odeslání Bug Reportu) a získat tak další vymoženosti. Mezi nimi je detailní informace o stránce, které se začínají blížit tomu, co nabízí Firefox, informace o Cookie z aktivní stránky s možností okamžitého smazání a především možnost měnit pořadí a uspořádání jednotlivých Tabů v přehledném okně.
SafariStand je hodně zajímavý doplněk pro všechny internetové surfaře a i když se pravděpodobně nenajde nikdo, kdo by využil všechny funkce, divil bych se, kdyby vás žádná z nabízených vymožeností neoslovila. Menší nevýhodou je trochu slabší dokumentace, která je více v japonštině než v angličtině, takže je uživatel občas odkázán na metodu pokus-omyl.
Safari v některých ohledech za Firefoxem zaostává, ale doplňky, jako je SafariStand, tento náskok Firefoxu zkracují. A SafariStand navíc existuje jako plug-in pro nedostižný Quicksilver.