Leopard a lokalizace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Leopard a lokalizace

8. února 2008, 09.00 | Česká lokalizace Mac OS X se vyznačuje jednou nepříjemnou vlastností, že poněkud komplikuje instalace upgradů a updatů systému i většiny systémových aplikací. Jak tedy probíhá upgrade lokalizovaného systému 10.4 "Tiger" na 10.5 "Leopard"?

Na sklonku roku jsem instaloval několik počítačů, které spadaly do programu up to date, tedy byly dodány se starým systémem s nárokem na bezplatný systém nový, který bude dodán později. Na počítače jsem nainstaloval 10.4.11 a na přání zákazníka systém lokalizoval do češtiny. Při žádosti o up to date společnost CDS vyžadovala údaje nejen o výrobním čísle počítačů, ale i o koncovém zákazníkovi, což je postup, který se mi moc nezamlouvá - mám trochu pocit, zda není v rozporu se zákonem na ochranu osobních údajů, ale budiž, údaje jsem vyplnil. Požadované instalace dorazily zdarma za manipulační poplatek 250,- Kč za kus plus dopravné. Trochu podivný "zdarma" postup, nicméně zákazník to byl ochoten zaplatit, tak proč ne.

Před zahájením upgradu Tiger => Leopard je třeba ze systému odinstalovat češtinu, odinstalátor je ke stažení na stránkách české lokalizace, po té lze přistoupit k instalaci systému nového. Instalátor nejdříve hledá na určeném disku existenci předchozí verze systému, po té, co je nalezena, umožní pokračovat v instalaci. Při volbě upgrade instalátor přepíše jen systémové soubory a aplikace, veškeré nastavení osobní, síťové i systémové zůstává zachováno, stejně tak zůstanou na místě i veškeré do té doby vytvořené dokumenty. Po restartu pak je ale třeba počkat, až dopracuje "brzda provozu" Spotlight s indexováním disku, po té lze přistoupit k další činnosti. Tedy updatu na 10.5.1 a po restartu by se dalo i přistoupit k instalaci české lokalizace, jenže ...

Instalace české lokalizace vyžaduje před zahájením instalace vyplnění uživatelského jména a sériového čísla. Tyto údaje lze získat na výše uvedeném serveru české lokalizace, kde je nutno vyplnit jméno, mailovou adresu a výrobní číslo počítače a údaje pak přijdou mailem. Problém ovšem je v tom, že společnost CDS si na dodání registračních údajů vyhrazuje až 24 hodin, což je velmi nepříjemně dlouhá doba, po kterou je dobré s počítačem nic nedělat, protože jsou-li některé aplikace poprvé spuštěny v anglickém prostředí, tak si to pamatují a po lokalizaci se i nadále spouštějí anglicky, což některým uživatelům může vadit. Ale čekacího času lze využít k doinstalování některých aplikací Apple, které pak v lokalizovaném prostředí instalovat nejdou, například iWork, ale týká se to i třeba vývojového prostředí Developer Tools, což ovšem obvykle běžný uživatel, vyžadující navíc české prostředí obvykle nepotřebuje.

Po nainstalování lokalizace a následném restartu systém nastartuje česky, stejně tak i většina systémových aplikací. Aplikace z balíku iLive 06, ke kterým existuje na výše uvedém serveru lokalizace také, je třeba "počeštit" postupně každou zvláštˇ, jde to docela rychle a ani v jednom případě není vyžadován restart, je pouze třeba dát pozor, aby verze lokalizace přesně souhlasila s verzí nainstalované aplikace, jinak se odmítne nainstalovat.

Takto jsem postupoval dvakrát na dvou strojích, vždy až na čekačku v CDS vše proběhlo hladce a bez komplikací, což mě utvrdilo v tom, že tentokrát už je vše dobře vymyšleno, aby člověk nemusel u příslušného počítače formátovat disk a podobně jako u přechodu z 10.3 na 10.4, a po tomto úspěchu jsem se pokusil o dva experimenty se staršími počítačemi s procesory G4. Jeden postarší eMac se systémem 10.4.10 CZ se odmítal nastartovat, vždy během startu zatuhnul. Nebylo možné ho ani nastartovat z instalačního nosiče, protože je nejdříve nutné počkat na otevření a zavření optické mechaniky a pak držet klávesu C, což se nedalo stihnout. Jediné, co šlo, byl start klávesou T do target modu. Prostřednictvím svého počítače jsem zkusil update na 10.4.11 CZ, ovšem bez viditelného výsledku. Tak jsem se tedy pokusil o výše uvedený postup upgradu na Leopard i na tomto počítači, ovšem jako na připojený FW disk. Celá operace proběhla v naprostém pořádku a kupodivu, do té doby mrtvý eMac opět ožil a chodí jako hodinky, což nesmírně potěšilo mé experimentátorské srdíčko.

Po tomto několikanásobném úspěchu jsem neodolal pokušení trošku "apgrejdnout" i svůj dnes již postarší PowerBook G4 a zapomněl na zásadu, že pokud něco bezproblémově funguje, tak se do toho nemá zasahovat. Pro jistotu jsem všechna svá data přesypal na externí disk a pustil se do práce. Instalace opět proběhla v pořádku, po restartu však počítač startoval neuvěřitelně dlouho, snad asi čtvrt hodiny. Po naběhnutí systému pracoval Spotlight, tak jsem ho ponechal. Jenže ten bohužel pracoval celý den a i po té byl počítač neuvěřitelně pomalý. Nepomohl ani update na 10.5.1, situace se opakovala. Stejně tak bez účinku byla i oprava práv. S těžkým srdcem jsem se musel odhodlat ke svaté reinstalaci. Tentokrát již nebyl možný upgrade, musel jsem zvolit instalaci se zálohou předchozího systému i nastavení. Tentokrát se již zadařilo, starý systém byl hozen ve zvláštní složce, všechna data, aplikace i nastavení včetně sítí zůstaly nedotčeny a počítač chodil opět dobře. Problém nastal jen s aplikací OSXplanet, která nedokázala systému vnutit na desktop svůj obrázek. Systém vytrvale trval na svém desktopu. Pomohlo zvolení obrázku ze složky ~/Library/Application Support/OSXplanet/Desktop/Preset 1 a nastavení změny obrázku každých pět minut. To jen rada pro ty, kteří tuto zajímavou aplikaci používají a setkají se s tímto problémem.

Obecně lze říct, že lokalizování systému není v současnosti zase až tak velká překážka k rozsáhlejšímu upgradu a pokud lokalizace nebrání běžnému dennímu používání počítače, není třeba se jí bát. Postup upgradu je sice trošku složitější a časově náročnější a určitě by spokojenosti zákazníků, dealerů i opravářů přidala přímá účast češtiny v základní instalaci, jako je tomu od poslední doby u polštiny, což je ale věc jednak množství prodaných počítačí a jednak určitě i úspěchu vyjednávání českého zástupce u Apple.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: