Leopard zblízka: Preview podruhé - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Leopard zblízka: Preview podruhé

22. února 2008, 09.00 | Snadné úpravy rozměrů, hromadné zpracování, tvorba nepravidelně formovaných výběrů s uložením prostřednictvím alfa kanálu či též podpora jednodušších montáží obrazového obsahu, GPS informací u fotografií, anotování a tisku obrázkových archů. Takové jsou hlavní novinky, které přináší aplikace Preview v případě práce s obrázky. Blíže si je představíme v tomto článku.

Aplikace Preview, určená v Mac OS X k práci s počítačovou grafikou a PDF dokumenty, doznala v Leopard podobě řady zajímavých vylepšení. Posledně jsme si takto představili novinky týkající se práce s PDF dokumenty, nyní bude naše pozornost patřit zpracování obrázků.

Úpravy

Preview již v minulé verzi dovolovala některé základní úpravy obrázků, konkrétně ořez, rotaci, překlopení, vyladění vybraných barvových charakteristik či změnu formátu. Zcela nepochopitelně ovšem chyběla možnost měnit u obrázků velikost, uživatelé zde byli odkázání buďto na Automator nebo produkty třetích stran (GraphicsConverter, Photoshop aj.). Nyní ale Apple daný deficit napravila, odpovídající nástroj (Tools-Adjust Size, chybí mu výchozí klávesová zkratka) přitom nabízí prakticky vše co od něj může uživatel obvykle chtít: změnu dimenzí při zachování vzájemných vztahů, možnost úpravy velikosti na standardní rozměry obrazovky (pro webovou grafiku, tapety na pracovní plochu, zasílání fotografií apod.) nebo též zadání rozměrů ve zvolených měrových jednotkách či procentech, podporován je resampling.

leoprev2-1f.jpg

Stejně jako v minulé verzi zvládá Preview i rotaci a překlápění obrázků. V případě rotace je přitom zajímavá nová možnost uložit transformovaný obrázek buďto s příslušně změněnými pixely nebo pouze s odpovídajícím způsobem nastaveným Exif příznakem, na jehož základě dovede obrázek automaticky rotovat řada aplikací (ale ne nutně všechny). Druhá možnost uložení je obvykle výrazně rychlejší.

Již minulá podoba Preview dovolovala editovat nastavení základních barvových charakteristik obrázku, jako jsou nasycení, kontrast, jas, ostrost či bílý/černý bod (využívá se schopností technologie Core Image zabudované v Mac OS X). Nová podoba příslušného nástroje (Tools-Adjust Color;Command-Option-C) nabízí transparentní, tmavé dialogové okno (zřejmě se záměrem nerušit tolik při posouzení vyznění úprav, podobné odpovídajícímu panelu iPhoto), ve kterém jsou ovládací prvky přestrukturovány a přibyla možnost automatického nastavení úrovní bílé a černé na základě analýzy obrázku či kontroly nasycení inkoustem. Připomeňme pak, že stejně jako v minulosti jsou v Preview - co se kontroly barev týče - k dispozici i základní nástroje color managementu (konkrétně přiřazení ICC profilu a náhled podle určitého profilu).

leoprev2-2f.jpg

Velmi užitečná je schopnost aplikovat rotaci či změnu velikosti a vedle toho i uložení do zvoleného formátu hromadně. Uživatel k danému účelu musí otevřít požadované obrázky v jediném okně, poté je vybrat na Sidebaru a zadat odpovídající příkaz. Naznačená možnost může ušetřit skutečně spoustu práce. V úvahu připadá zejména při zpracování kolekcí fotografií. Zde přijde vhod i možnost vytvořit kopii zvoleného obrázku pouhým přetažením jeho ikony ze Sidebaru na plochu (hodí se například pro rychlé vytřídění zajímavých snímků). Zejména při práci s fotografiemi pak přijde vhod i celkové vylepšení výkonu Preview při zvětšování pohledu a skrolování objemnými soubory.

K dispozici jsou dále příkazy (v nabídce Sidebaru), dovolující jeden či více vybraných obrázků odeslat do iPhoto či Aperture. Sidebar nyní poskytuje možnost flexibilnější orientace v obrázcích otevřených v jediném okně (obdobně jako je tomu u stránek PDF dokumentů), když dokáže náhledy obrázků přeskupit podle své šířky, velikost náhledů lze měnit posuvníkem. Stejně jako dříve je zde možno obrázky seřadit podle různých kritérií, případně i manuálně.

leoprev2-3f.jpg

Metadata

Zobrazení metadat obrázku je nyní na panelu Inspector (Tools-Inspector; Command-I) přehlednější, když je rozděleno do vícero sekcí. Podporováno je pak i využití GPS metadat: jsou-li do fotografie vloženy, zobrazí se v okně Inspectoru příslušná lokace prostřednictvím mapy světa, z které lze přejít do detailnějšího zobrazení v Google Maps.

leoprev2-4f.jpg

Výběry a extrahování

Preview nyní nabízí širokou škálu nástrojů pro výběr části obrázku za účelem jejího přenosu do jiných aplikací apod. Vedle dřívějšího obdélníkového výběru lze nyní (všechny nástroje pro výběr jsou dostupné prostřednictvím tlačítka Select) použít i výběr elipsoidní a laso. Co více, k dispozici jsou i nástroje pro snadné extrahování části obrázku (postavy, objektu apod.) z pozadí. Výsledkem je pak obrázek s příslušně nastaveným alfa kanálem, použitelný v jiných aplikacích (Pages aj.) či na webových stránkách nebo též při montážích obrazových motivů přímo v prostředí Preview (viz dále).

Pro jednoduché, "jednolité" pozadí (typu oblohy či vodní plochy) zde je nástroj Instant Alpha. S jeho pomocí určí uživatel pixely pozadí, které se mají odstranit prostým tažením přes ně, tažení se stisknutou klávesou Option naopak určitou část do výběru vrátí. Poté, co je proveden požadovaný výběr (odstraněné části jsou odpovídajícím způsobem v obrázku zakryty), provede se stiskem klávesy Return definitivní ořez. Následně lze uložit výsledek do zvoleného obrázkového formátu se zapnutým uložením alfa kanálu.

leoprev2-5f.jpg

Obdobně pak pro výběr objektu ze složitého pozadí (například sada předmětů na stole, osoba stojící před tapetou, květina v trávě atd.) slouží nástroj Extract Shape. V jeho případě může uživatel selekci provést vytvořením odpovídajícího ohraničení pomocí obtažení a následného doladění odpovídajících kotevních bodů.

leoprev2-6f.jpg

Montáže obrázků a anotace

Zajímavá je možnost vkládání obrázků do sebe: tj. přes schránku lze vložit do obrázku na zadanou pozici jiný obrázek (či jen jeho výřez). Použití je zde minimálně dvojí: jednodušší montáže (především s využitím "alfa selekcí" popsaných výše) či též třeba vkládání textu do obrázku (text se vytvoří a stylizuje například v TextEditu, vytiskne do PDF, s pomocí nástroje Instant Alpha upraví do podoby bez pozadí a pak umístí na požadovanou pozici).

leoprev2-7f.jpg

Preview také dovoluje anotování obrázků. Vkládat lze text, ovály, čáry a šipky. Při uložení se anotace sloučí s obrázkem a nelze je již dále upravovat ani z obrázku odstranit.

leoprev2-8f.jpg

Tisk

Vylepšení doznaly i tiskové možnosti Preview, tyto se přitom týkají nejen obrázků, ale rovněž PDF dokumentů. Nejdůležitější novinkou je možnost tisku více obrázků či stránek dokumentu na jednom listu papíru, možné je takto i vytištění vícero kopií. Daná možnost se hodí například při tisku náhledových archů fotografií nebo jednoduchém vícenásobném "vyřazení" tiskovin jako jsou vizitky či fotografie nebo dovoluje šetřit papírem při tisku dokumentů. Náhledové archy snímků se pak mohou hodit i "vytištěné" do PDF podoby.

leoprev2-9f.jpg

Zajímavou drobnou "vychytávkou" je možnost nechat rychle vytisknout stránky či obrázky v nekontinuálním rozsahu. Za daným účelem je může nyní uživatel vybrat na Sidebaru a poté zadá příkaz k tisku, Preview vytiskne právě jen tento vybraný obsah. Postup nefunguje s jedinou stránkou, zde Preview vybere k tisku celý dokument, je ale možné zadat příkaz pro vytištění dvou stránek a v dialogu před tiskem změnit volbu pouze na požadovanou stránku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: