Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Leopard zblízka: Quick Look poprvé
19. prosince 2007, 00.00 | Technologie Quick Look pro rychle náhledy dokumentů patří k těm vlastnostem Leoparda, kterou stále více uživatelů považuje za skutečně zásadní, "killer" rozšíření Mac OS X. Co přesně přináší, jaké jsou výhody jejího užití a s pomoci jakých pluginu nezávislých výrobců ji lze rozšiřovat?
Jednou z hlavních novinek operačního systému Mac OS X 10.5 Leopard je technologie pro rychle náhledy Quick Look. Mnoha uživatelů se zpočátku jevila spíše jako zajímavá marginálie, po prvních týdnech jejího užívání a příchodu rozšíření ze strany nezávislých vývojářů se nicméně začíná zdát, že právě Quick Look bude tou opravdu "killer" vlastnosti Leoparda. Na základní možnosti Quick Look, finesy jejího ovládání i současnou nabídku pluginů rozšiřujících její základní možnosti bychom se proto rádi tímto podívali blíže.
Téma jsme se rozhodli rozdělit do dvou článků: v tomto prvním se podíváme na Quick Look z obecného pohledu, nastíníme si její principy a výhody, a poté si povíme něco více o existujících pluginech, s jejichž pomocí lze funkcionalitu dané technologie mnohdy velmi zajímavými způsoby rozšiřovat. Druhý článek bude zaměřen více technicky a přinese sérii tipů pro užívání Quick Look, včetně přehledu ne vždy dostatečně zdokumentovaných klávesových zkratek a postupů spojených s nasazením Quick Look z příkazové řádky.
Základní přiblížení
Účelem Quick Look je poskytnout uživateli rychlý náhled obsahu souborů (a to jak formou zobrazení v okně, tak renderováním odpovídajících náhledových miniatur) v prostředí Finderu a dále též jiných službách a aplikacích Mac OS X (Cover Flow, Stacks, Spotlight, Time Machine, Mail aj.).
Jednotlivě i hromadně umí Quick Look v Leopardu zobrazovat například obrázkové soubory (TIFF, PNG, JPEG, PSD aj.), RAW fotografie, PDF, textové či HTML dokumenty, konfigurační soubory, soubory aplikaci z iLife a iWork, kancelářské dokumenty z Microsoft Office či ve formátech RTF nebo OpenDocument, k dispozici jsou i možnosti přehrávání video či zvukových souborů ve formátech podporovaných QuickTime . Všechny podporované formáty přitom umí Quick Look zobrazovat i v případě, že příslušné aplikace potřebné ke zpracování daného formátu (tedy třeba iWork nebo Microsoft Office) nejsou na daném počítači instalovány. Tam, kde není pro daný formát podpora dosud k dispozici, zobrazí se alespoň příslušný náhled ikony přiřazené danému souborovému typu a základní metadata souboru. Podporu zobrazení určitých formátů lze pak v podstatě po libosti doplňovat prostřednictvím pluginů (viz dále).
Proč právě Quick Look?
Naskýtá se samozřejmě otázka, k čemu je vlastně služba jako Quick Look dobrá, když otevřít dokument v přiřazené aplikaci nemusí být zas až tak složité, Tiger disponuje poměrně dobrými schopnostmi zobrazení zejména obrázkových formátů přímo v prostředí Finderu a nabízí též poměrně dobře vybavenou aplikaci Preview pro práci s PDF a obrázky, konečně existuje řada produktů třetích výrobců (obrázkové prohlížeče, souborové či PDF managery, Bridge v Adobe Creative Suite, produkty pro správu obsahu typu iView Media Pro aj.), které rovněž dokáží nabídnout prohlížení formátů mnoha typů.
Argumentů hovořících za daných okolností pro Quick Look je přesto celá řada. Začít lze u faktu že se jedná o službu přímo zakomponovanou do systému, za kterou se tudíž neplatí nic navíc (pokud tedy právě kvůli ni nekupujete upgrade na Leoparda) a jenž je po ruce za každých okolností, funguje unifikovaným způsobem a to obvykle velmi svižně (takřka okamžitý náběh kontrastuje s otevřením prakticky každé náročnější aplikace typu Microsoft Wordu či Excelu, o takovém Adobe Photoshopu či Acrobatu ani nemluvě) a bez větších nároků na operační paměť. Kromě toho je pak třeba zdůraznit i samotnou technickou realizaci Quick Look, která se již v současné první podobě jeví dosti podařenou, a dále možnosti rozšiřovat funkcionalitu služby dalšími pluginy. Pojďme se nyní na onu realizaci i pluginy podívat trochu blíže, přičemž náš výklad si z prostorových důvodů rozhodně neklade nároky na úplnost (diskusní fórum tohoto článku dává ostatně našim čtenářům dostatečnou možnost podělit se o své konkrétní postřehy ohledně Quick Look).
Použití Quick Look
Nejvíce nasnadě je nasazení Quick Look v prostředí Finderu. Zde může uživatel obsah vybraného souboru (nejsnáze stiskem mezerníku, další použitelné klávesové zkratky a jiné postupy probereme příště) zobrazit v okně, z okna je pak možný snadný přechod do celoobrazovkového zobrazení. Ještě silnější možnosti pak dává schopnost otevřít naráz sadu souborů, mimo zobrazení po jednotlivých souborech (dovolujících za určitých okolností i automatické přehrávání, tedy vlastně jednoduchou prezentaci) je k dispozici i indexový arch (index sheet), který přehledně zobrazuje miniatury všech vybraných souborů, uživatel pak odtud může snadno otevřít jednotlivý soubor pro podrobnější zobrazení. Využití je zde podobné dřívější funkci Tigera pro slideshow, narozdíl od ní ovšem nefunguje pouze pro obrázky, ale všechny (podporované) souborové formáty.
Pro jednotlivé podporované souborové typy je k dispozici různá nástavbová funkcionalita. U bitmap lze takto využít lupu pro zvětšení/zmenšení pohledu, vícestránkovými dokumenty je možno listovat, náhled dokumentů Excelu dovoluje procházet listy sešitu, odkazy v HTML či PDF souborech jsou živé, obrázek je možno s pomocí odpovídajícího tlačítka okamžitě začlenit do iPhoto apod. Nicméně někdy jsou dodatkové funkce ne zcela dostačující - platí to v současnosti zejména o přehrávání zvuku a videa, kde jsou skutečně k dispozici pouze tlačítka pro spuštění a zastavení přehrávání. Ne vždy je pak podpora toho či onoho formátu úplně dopilovaná, problémy činí například zobrazení složitěji strukturovaných dokumentů textových procesorů apod.
Síla Quick Look pak vynikne v kombinaci s dalšími službami Leoparda. Na prvním místě je takto třeba zmínit kooperaci se Spotlight: v seznamu výsledků hledání lze Quick Look plně užívat ve stylu popsaném výše, což maximálně ulehčuje proces dohledání potřebných souborů. Bez zajímavosti není ani podpora Quick Look v Koši: zatímco dříve bylo možno soubor před definitivním smazáním zkontrolovat, tj. otevřít v přiřazené aplikaci až po vytažení z koše, nyní stačí použít Quick Look bez jakýchkoli dalších manipulací. Obdobně elegantní využití se naskýtá v případě Time Machine, kdy Quick Look dovoluje rychle zobrazit zálohované verze dokumentu. Quick Look je rovněž efektivní doplněk u technologie Cower Flow, umožňující obsahem složek listovat ve stylu procházení alb iTunes, náhledy pak generuje i v případě souborů uložených v Docks (postranní zásobníky na dokumenty). Velmi užitečnou pomůckou může být Quick Look pro uživatele poštovního programu Mail, neboť v něm dovoluje plně využít své funkce při prohlížení příloh. Za zmínku pak stojí i nasazení v rámci služby iChat Theater (sdílení fotografií a Keynote prezentací přes videochat).
Rozšiřování pomocí pluginů
Skvělou vlastností Quick Look je, že dovoluje rozšiřování své funkcionality pomocí pluginů. Uživatel tedy není odkázán pouze na podporu ze strany Apple, a je třeba říci, že se již krátký čas po zveřejnění Leoparda objevila řada takovýchto užitečných rozšíření. Dříve než se na ně podíváme, stojí za to zmínit se, jak je vlastně uživatel ve svém Leopardovi zprovozní.
Soubor pluginu pro Quick Look (typu .qlgenerator file) je možno instalovat do dvou umístění: složky pouze pro aktuálního uživatele (~/Library/Quick Look) a složky pro všechny uživatele daného systému (/Library/Quick Look - vyžaduje administrátorský přístup). V případě, že daná složka neexistuje, je třeba ji vytvořit.
Po instalaci mohou některé pluginy začít fungovat přímo (resp. po kratším či delším čase od instalace, Leopard je musí zařadit do svého seznamu aktivních pluginů), lepší je ale obvykle restartovat počítač či Finder, odhlásit a přihlásit se nebo použít příkazový řádek (příkazy qlmanage -r nebo qlmanage -m).
Pluginy
Nejvíce nasnadě jsou pro mnohé uživatele Maců pluginy zobrazující soubory používané dnes v publikování, tedy pre-pressu či webdesignu. Výchozí instalace Leoparda zde nabízí podporu pro většinu grafických formátů, RAW, HTML, XML a PDF, pro další formáty přibývají pluginy nezávislých výrobců. Oprávněnou pozornost takto vzbudil zejména nedávno uvedený komerčn plugin (v podstatě jediný produkt daného typu nabízený dnes za úplatu, cena 19,95 USD, v současnosti snížená na 14,95 USD, je nicméně mírná) SneakPeekPro. Jedná se o řešení poskytující v Quick Look podporu pro soubory Illustratoru a InDesignu a dále též soubory v EPS formátu. Mimo náhledů poskytuje SneakPeekPro u souborů Illustratoru a InDesignu i informace o písmech, obrázcích a barvách použitých v dokumentu (na základě extrahování metadat). Podle některých ohlasů nicméně plugin ještě není zcela prostý chyb. Ti, kterým by tedy nevyhovoval funkcionalitou nebo cenou, mohou v případě Illustratoru sáhnout po Adobe Illustrator Vieweru. Tento plugin (nebo případně hack měnící info.plist) nicméně umožňuje zobrazovat náhledy pouze u souborů Illustratoru uložených jako kompatibilní s PDF. Pro EPS je zde pak bezplatný EPSQLPlugIn EPS Viewer.
Díky Flash Video Vieweru lze prohlížet i Flash Video soubory, plugin vyžaduje instalaci open source QuickTime komponenty Perian. Zatím nicméně Quick Look chybí podpora prohlížení Flash prezentací.
Pluginy myslí i na obecnější užití. Výbornou pomůckou je takto BetterZip Quick Look Generator, poskytující Quick Look náhledy pro strukturu souborových archivů v mnoha různých formátech (ZIP. TAR, ARJ, SIT aj.). Zřejmě obdobné funkce slibuje nepříliš dobře zdokumentovaný Archive.qlgenerator. Pro procházení obsahu pouze u ZIP archivů zde je ZipQuick Look. Pro ty, kdo pak chtějí snadno procházet strukturou složek se nabízí Folder Viewer.
Na své si příjdou v QuickView i programátoři či weboví vývojáři. QLEEnscript dovoluje zobrazit programový kód s obarvením syntaxe pro řadu jazyků (mj. Perl, Python, Java, C++), obdobné poslání mají rovněž QLColorCode, Quick Look Source Code Syntax Highlight (je postaven na balíku Highlight, který nabízí podporu desítek jazyků, včetně TeXu, návod pro přidávání dalčích typů je zde) a Quick Look in Text Mate a TextMate in Quick Look, dovolující využít zvýraznění syntaxe pro různé jazyky uživatelům pokročilého textového editoru TextMate. Obarvení syntaxe v náhledech XML dokumentů dovoluje ColorXML Quick Look. Existuje i plugin pro Apple Script, nicméně dle autora se zatím jedná o "quick and dirty implementation".
Ty, kdo čtou elektronické publikace ve formátu CHM, potěší plugin QuickCHM, který je nicméně zatím rovněž pouze v rané fázi vývoje. K dispozici jsou pak třeba i Brainsight Quick Look Generator pro různé medicínské formáty a dále též SCR File Viewer pro Spectrum SCR soubory (standardní a Timex módy) či prohlížeč Koala (Commodore 64) souborů. HetimaClipping.qlgenerator je zde pro .textClipping (textové výstřižky) a .pictureClipping (screenshoty) soubory, HetimaWebThumbnail.qlgenerator pak pro náhledy webových stránek navštívených v Safari rozšířeném o utilitu SafariStand.
Prakticky všechny výše uvedené pluginy jsou teprve v raných fázích vývoje, i když u mnohých je již nasnadě jejich využití, rychlým tempem přibývají pluginy další. Jejich aktualizované přehledy lze najít například zde či zde.
Závěrem
Quick Look je skutečně výbornou, "návykovou" funkcí, která bez přehánění do zpracování souborů (třídění, porovnávání, vyhledávání) přináší nový rozměr. I v současné podobě je velmi dobře použitelná a pokud nezávislí vývojáři a Apple zapracují na jejich dalších rozšířeních, bude určitě patřit k těm, které se pro uživatele Maců stanou zcela nepostradatelné.