Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Software
LineForm
2. července 2007, 10.00 | Konkurence Adobe Ilustratoru za hubičku aneb vektorové kreslení levněji a také trochu jinak. Lze použít software od v grafické přípravě nezaběhnuté firmy?

LineForm 1.3.2
PPC/Intel
Shareware 79.95 USD
program ke stažení
Vyzkoušel jsem program pro tvorbu vektorové grafiky LineForm. Snažil jsem se program ohodnotit z pohledu dlouholetého uživatele Adobe Ilustratoru, především pro grafické návrhy a tvorbu grafiky pro tisk. Nesrovnával jsem s obdobnými programy a ani jsem nehledal alternativy. Zkušenosti s LineForm a dalšími alternativami Ilustratoru můžete sdělit v diskuzi pod článkem.

Jednou z nejdůležitějších vlastností je samozřejmě přenos grafiky do dalších grafických programů. Typicky to může být EPS či PDF a prostor CMYK. V podstatě bez této možnosti by nebylo využití LineForm pro práci rozumné.
Export v EPS byl, bohužel, rozrastrovaný. Export v PDF však už byl v pořádku. Nepodařilo se mi sice vložit do exportovaného PDF potřebný profil, vždy byl totiž v souboru použitý Generic CMYK, ovšem při otevření v Ilustratoru (kdy jsem profil převedl až po naimportování, pokud jsem zvolil jiný profil při importu, byly hodnoty barev výrazně změněné) bylo již vše v pořádku. V preferencích LineForm lze zadat požadovaný profil, v PDF je však vložený Generic CMYK. Nenašel jsem možnost požadovaný profil do PDF vnutit.

V dokumentu byly správně zachovány objekty s průhledností, se stínem a i texty byly v pořádku a editovatelné. Jediným mínusem byl posun některých barev ve CMYK o cca 0,1–0,3 %, což při ofsetovém tisku nehraje žádnou roli. Znamená to však barvy pro jistotu zkontrolovat.

Ukázka dokumentu v LineForm

Ukázka dokumentu v Adobe Ilustratoru
Malý náhled práce v LineForm můžete shlédnout ve videu na stránkách výrobce. Videoukázka programu LineForm.
Práce v LineFormRozvržení nástrojů a palet je od Ilustratoru odlišné např. ve stylu InDesign vs. iCalamus. Základní nástrojovou lištu obsahuje každé okno grafiky. Naleznete zde běžné nástroje, notoricky známé i z jiných aplikací. Lištu nástrojů lze doplnit o nástroje "cestáře". Příjemnou pomůckou může být i nápověda popisu použití nástroje s některou z pomocných kláves (Apple, ALT, Shift, …). Zde se zobrazují i další informace. Další nástroje a nastavení naleznete v paletách.

Mezi ně patří paletka výplně, tahu (včetně stylů), efektů, vrstev, sítě a layoutu. K dispozici je také paletka transformací, podobná té v Ilustratoru. Pro výběr barev či písma jsou tu systémové nástroje i s jejich přednostmi a omezeními.

Poněkud nezvyklé je zacházení s objekty při jejich úpravách. Je nutné si na ovládání zvyknout, což je samozřejmé. Objekty mají tři ovládací prvky. Dvěma se řídí šířka a výška objektu a třetím se u obdélníku řídí oblost hran, u kruhu výseč. Další ovládací prvky se aktivují například stisknutím klávesy CTRL = otáčení a zkosení objektu.
Podobně lze přidávat stíny objektům (pohodlněji a rychleji než v Ilustratoru). Práce s průhledností je jednoduchá a dosti podobná produktům Adobe. K dispozici také máte interakce objektů (sčítání, světlost, tmavost, atd.). Křivkám se dá jednoduše přidat zakončení v podobě šipek apod. Kreslení a práce s křivkami (nástroj pero a štětec) je stejná jako v Ilustratoru.
S textem se pracuje v rámečku, který může mít i pozadí. Práce s textem odpovídá možnostem systému, a tak lze například vytvářet jednoduše i tabulky. Použít můžete i systémový korektor, například CocoAspell, který doporučuji.
Nastavit lze i mřížku a zvolit přitahování objektů k mřížce. Samozřejmostí je volba jednotek pro dokument nebo nastavení velikosti stránky. Plocha stránky je zobrazena bíle, okolí stránky lze použít k odkládání objektů a je zobrazeno šedě.
Použít, například pro vkládání obrázků, lze Media Browser, který zpřístupní fotografie z iPhoto a ze složky obrázků.

LineForm sice není konkurencí pro Adobe Ilustrator, ovšem určitě je zajímavou cenovou alternativou pro tvorbu vektorových grafik. Práce s CMYK jej řadí do skupiny software použitelného pro prepress. Samozřejmě pokud byste jej chtěli zařadit do workflow, určitě se neobejdete bez dlouhodobějšího testování exportovaných dat. Ovšem i jednotlivé verze Ilustratoru trpí chybami, na které si uživatel prostě musí zvyknout. LineForm má však výhodu v rychlosti a při ceně 79,95 USD je toto na zvážení.
Tématické zařazení: