Lokalizace Panthera na postupu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Lokalizace Panthera na postupu

30. ledna 2004, 00.00 | Na úterním MujMAC Apple Foru společnost CDS zveřejnila podrobnější informace o připravované lokalizaci operačního systému Mac OS X 10.3 Panther. Přesné datum uvedení zatím neznáme, ale několik důležitých informací se objevilo.

Mac OS X 10.3 Panther byl uveden do prodeje v říjnu loňského roku, již před uvedením začaly práce lokalizačního teamu na lokalizaci. Optimistický (byť oficiálně nikdy neuveřejněný) termín pro uvedení lokalizace byl 90 dnů od začátku prodeje Panthera, což se bohužel nestihne. Nyní se však v rámci CDS testuje pozdní verze lokalizace, ovšem nikdo nechce slíbit jakýkoliv termín - dá se předpokládat, že uvedení by mohlo proběhnout v únoru.

Lokalizace bude opět počešťovat celé grafické rozhraní, tak jak tomu bylo u Mac OS X Jaguar, včetně všech dodávaných iLife aplikací (balík iLife '04 bude počeštěn zvlášť, neboť ten se nedodává s Pantherem). Lokalizace se připravuje pro verzi 10.3.0, korektně funguje i s verzí 10.3.1, u verze 10.3.2 je bohužel nepříjemný problém s blikajícím menu, pokud je čeština na prvním místě a uživatel se připojuje na síť, a tak se předpokládá že další verze bude 10.3.3 (která se již ostatně včera začala distribuovat k vývojářům na betatesting).

Jak již bylo řečeno, nikdo nechce oficiálně prohlásit, kdy se začne lokalizace dodávat, víme však, že se bude distribuovat na CD stejně, jak tomu bylo s lokalizací pro Jaguara (těch se mimochodem prodalo kolem 800-900). Doufejme jen, že se neobjeví nějaké zásadná problémy a stihne se uvedení v únoru, další oddalování by bylo poměrně nepříjemné.

Tato lokalizace je trochu nová tím, že musí plně respektovat nařízení Apple a musí být Applem schválena. V praxi to znamená, že lokalizátoři nemají žádnou možnost zasahovat do kódu systému, pouze mohou dělat to, co jim Apple dovolí (je tedy například otázkou, zda lokalizace bude obsahovat dodatečné české klávesnice, jak tomu bylo u Jaguara a podobně).

K tomu to má i své nepříjemné dopady - Apple rozhodl, že lokalizace, které nedělá přímo sám, budou mít vypnutý Software update, a to dokonce i když se bude používat anglické rozhraní. Po instalaci lokalizace tedy bude nutné dělat všechny updaty ručně. Důvodem Apple je prý zachování konzistence (neboť se může stát, že nainstalovaný update může obsahovat zásadnější změny, díky kterým následně nebude lokalizovaný systém fungovat, či budou aplikace fungovat divně). To se již stalo v minulosti například s podporou Bluetooth, při uvedení nové verzi iCalu či iTunes - po starých verzích zůstala česká lokalizace rozhraní, která se neshodovala s novou verzí a tak aplikace se buď chovaly divně, či padaly.

Nepříjemné je, že se to projeví i v případě, že uživatel pouze lokalizaci nainstaluje a později se stejně rozhodne používat anglické rozhraní - Software update nebude fungovat. VELMI nepříjemně bude pro běžné uživatele stahování bezpečnostních záplat systému - zatímco funkční update mohou oželet, v případě bezpečnostních záplat se jedná o bezpečnost jejich systému a jejich dat. A tak zatímco Apple razí proklamace o snadnosti použití a bezpečnosti, díky této blokaci přinese hned dvě negativní novinky.

Dá se předpokládat, že někteří uživatelé brzy najdou způsob, jak tento problém obejít a zprovoznit Software Update, ovšem bohužel pro běžné uživatele může být tato možnost neznámá a tak z toho vyváznou v podstatě nejhůř.

Zdá se, že přes veškerý pokrok v oblasti oddělení rozhraní od kódu aplikace Apple zůstal na půl cesty - měl zvolit takový model, aby k podobným problémům nedocházelo. Buď vylepšit systém rozhraní o kontrolu verzí s určitými podmínkami (tak aby se například verze 1.0.1 nějaké aplikace mohlo použití rozhraní 1.0, protože aplikace obsahuje změny jen v kódu, ale již to nepůjde u verze 1.1), nebo například lokalizované rozhraní při instalaci updatu znefunkčnit. Stávající řešení problém neřeší - uživatelé si budou updaty stahovat samy a ke konfliktům verzí bude docházet nadále.

Ještě se zmíníme o některých oblíbených chybách systému - to, že se například přepíná klávesnice, nebo že systém obsahuje při použití s češtinou na prvním místě nějaké chyby, to jsou chyby Apple, které lokalizace NEMŮŽE a nyní už ani se nesmí snažit je opravovat. Takže pokud budete chtít někoho osočovat, tak směrem ke Cupertino, California, nikoliv na adresu českých lokalizátorů. Věříme, že se nám nějaká verze lokalizace dostane co nejdříve do ruky a budeme vám moci přinést podrobnější informace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: