Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Mac a OpenOffice.org 2.0 po druhé...
27. prosince 2005, 00.00 | Před nějakým časem jsem psal recenzi na OpenOffice.org 2.0 pro Mac a od té doby se nahromadila celá řada dotazů a nejasností týkajících se některých funkčních problémů tohoto kancelářského balíku.
Před nějakým časem jsem psal recenzi na OpenOffice.org 2.0 pro Mac a od té doby se nahromadila celá řada dotazů a nejasností týkajících se některých funkčních problémů tohoto kancelářského balíku. Problémy jsem se nějak snažil řešit a shrnutí najdete v následujících řádcích. Jelikož ale každý uživatel se může potýkat s různými jinými problémy, na mnohé často najde řešení sám, budu rád, když svoji zkušenost zvěční v diskuzi pod článkem. Pokud ještě někdo nemá OpenOffice, lze je stáhnout ze stránek OpenOffice.cz (cca 135 MB).
Nejčastější potíže bych rozdělil do několika skupin:
1. Fonty
2. Potíže s instalací v některých verzích Mac OS X
3. Cizojazyčné dokumenty a další práce s nimi
4. Vzhled a ovládání
Některé z uvedených problémů jsou řešitelné, jiné jen zčásti nebo s obtížemi, některé potíže jsou za stávající situace neřešitelné. V současnosti je již aktuální verze OpenOffice 2.0.1, která možná některé vlastnosti vylepšuje, bohužel v
1. Fonty
Aplikace OpenOffice se spouští v prostředí X11 a tedy používá jen ta písma, která v X11 jsou. Další můžete dodat buďto ručně přímo po otevření balíku OpenOffice (ctrl+tlačítko, resp. pravé tlačítko - Zobrazit obsah balíku) do složky Contens/openoffice.org2.0/share/fonts/truetype nebo elegantněji balíčkem, který sám přesune všechna systémová písma daného typu do této složky, a který je ke stažení zde (na tomto místě patří poděkování panu Filipu Molčanovi z MyLinux.cz za pomoc při řešení tohoto problému). Právě tento balíček by měl být již součástí verze 2.0.1, takže pak by to mělo být bez problémů. V prostředí X11 lze ale použít pouze TrueTypová písma, což může být za určitých okolností omezením použitelnosti. Dále pak některá písma nepíší čárky a háčky nad některými velkými písmeny, někdy pomůže je psát přes CapsLock, ale ne vždy. Tam je jediným řešením použití jiného fontu, kde je chyba, těžko říct. Obecně však tyto problémy většinou nenastávají u písem CE, takže asi to bude podporou Unicode, ale nelze to říct s určitostí, problém může být i v písmu samotném. U písem se systémem nebo jeho lokalizací dodanými tyto problémy nevznikají.
2. Potíže s instalací v některých verzích Mac OS X
Dostala se ke mě informace s potížemi s instalací pod Mac OS X 10.2.x a s dotazem, jak tento problém řešit, tuto skutečnost bohužel nemám jak vyzkoušet, software mám vyzkoušený pod Mac OS X 10.3.5, 10.4.2 a 10.4.3, všechny verze jsou lokalizovány do češtiny. Na stránkách OpenOffice.org je uvedená podpora od 10.2.x (+X11), nevím, kde může být chyba. Pokud někdo ze čtenářů má nějakou zkušenost s instalacemi na starší verze Mac OS X, budu rád, když to napíše do diskuze.
3. Cizojazyčné dokumenty a další práce s nimi
Další problém vznikl v Mac OS X 10.3.5 CZ při otevření německy psaného textového souboru uloženého jako doc. Přehlásky i "ostré s" byly v pořádku, při textové korektuře už ale nebylo možno některé z těchto znaků napsat znovu, nepomohla ani změna fontu. V Mac OS X 10.4.x už tyto problémy nevznikají. Zde jsou řešení dvě. Pokud je to možné, tak upgrade na 10.4.x, pokud to možné není, řešení je následující. V OpenOffice daný dokument jenom otevřít, text zkopírovat a dále s ním pracovat už jen v sázecím programu (InDesign, Quark), jedná-li se o případ, že výsledkem má být předtisková příprava. Další možností, ale pouze za předpokladu, že daný .doc je jednoduchý, bez maker a obsahuje pokud možno jenom text, otevřít jej v aplikaci TextEdit (přetažením ikony dokumentu na ikonu TextEditu nebo ctrl+tlačítko, resp. pravé tlačítko - Otevřít v aplikaci...), která ho otevře taktéž zcela korektně, a pracovat dále s textem v TextEditu. Zde už nastávají právě ty okolnosti, že každý soubor je jiný a pokaždé se podaří něco jiného, záleží i na tom, k jakým dalším účelům je daný dokument určen. A to ještě němčina je ten lepší případ, mrtvá klávesa pro přehlásky i ostré s je na klávesnici, daleko zábavnější situace může vzniknout např. se skandinávskými jazyky, přeškrtnuté o, stříška či spojené ae, to může pak být teprve lahůdka.
4. Vzhled a ovládání
Nejvíce výtek padlo ovšem na vzhled a ovládání. Vzhled je velmi windowsovský, ovládání bohužel taktéž. Zde se opět jedná o kompromis právě z důvodů prostředí X11. Klávesové zkratky jsou přes klávesu ctrl, na některé příkazy sice funguje i klávesa Apple, ale zkratky s klávesou Apple se mnohdy týkají právě prostředí a oken X11. Zde řešení není, jedině si zvyknout na macovsky nekonzistentní ovládání, nebo pro vytváření daných dokumentů prozatím používat NeoOffice/J, aktuálně ve verzi 1.2 Alpha, a doufat, že časem i NeoOffice bude upgradován. NeoOffice oproti OpenOffice nabízí macovsky konzistentní vzhled i ovládání, na druhou stranu ale jeho kompatibilta s uzavřenými microsoftími formáty není zcela stoprocentní (to ale není ani u originál MS Office pro Mac), taktéž je o něco pomalejší a bohužel, jsou tam trochu problémy s mrtvými klávesami, takže některé znaky je obtížné napsat, je však možné je vložit. Poslední verzi NeoOffice si můžete stáhnout z těchto stránek (cca 125 MB + 30 MB český jazykový balíček).
Přes všechny uvedené drobné problémy je ale v projektu OpenOffice zcela rozhodně určitá budoucnost, je bezplatnou alternativou k drahému a ne zrovna optimálně funkčnímu MS Office, navíc s podporou formátu Open Dokument, který by se časem mohl stát určitou normou stejně jakou je dnes například pdf.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Tipy a Triky