Mac OS je mrtev, ať žije Mac OS X! - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS je mrtev, ať žije Mac OS X!

7. května 2002, 00.00 | Steve Jobs včera na WWDC pohřbil Mac OS 9 a představil novou verzi Mac OS X s označením Jaguar. Novinek je mnoho, například výrazná podpora pro komunikaci s Windows sítěmi, technologie pro rozpoznávání písma, zlepšený Finder a další. A těšte se na nový "profesionální" server od Applu!

Že letošní vývojářská konference WWDC bude poměrně zajímavá, bylo jasné už dopředu - Apple zval vývojáře na bohatý program a úvodní keynote měla být věnovaná nové verzi Mac OS X s kódovým označením Jaguar. Program této keynote byl celkem obsažný a přinesl asi více informací, než se očekávalo. Bohužel, přímý přenos nebyl k dispozici a tak jsme odkázáni pouze na internetové zdroje - z početných zpráv se však naštěstí dá sestavit poměrně kompletní obrázek.

Předně bych rád upozornil na jeden fakt - Apple všude mluví o "další velké verzi Mac OS X, s kódovým označením Jaguar" - nikde není ani slovo o označení Mac OS X 10.2, pod kterým se Jaguar vžil mezi uživateli, a jak je označován i v betaverzi, kterou vývojáři obdrželi. To by mohlo znamenat, že Apple se bude držet své obvyklé koncepce a novou verzi uvede pod "výraznějším" označením - zda to bude Mac OS X 10.5, Mac OS X 11 či Mac OS X 2 se můžeme jen dohadovat, možná to nakonec opravdu bude 10.2. Ovšem i množství uvedených novinek nahrává tomu, že to prostě není "jen tak nějaký update".

Zajímavým specifikem letošní WWDC je uvalení všech akcí kromě keynote pod NDA (non-disclousure agreement). Účastnící tedy musí podepsat, že vůbec, ale vůbec nic neprozradí, oficiálním důvodem je, že WWDC se zaměřuje příliš na budoucí produkty. Je to trošku nelogické, neboť minulé ročníky WWDC se také věnovaly připravovanému vývoji, kromě toho akce se může účastnit kdokoliv, i konkurence, takže jediný, kdo informace nedostane, bude běžný uživatel. Tedy, dokud se na serverech typu MacOSRumors či ThinkSecret neobjeví průsaky od anonymních vývojářů, které bude populární právní kancelář Apple pronásledovat... Aj, moja paranoia...

Pohřeb

Novinek ohledně Mac OS X bylo opravdu mnoho, celá akce však začala lehce teatrálně - pohřbem. Na pódiu se za zvuků varhanní hudby a v dýmu objevila rakev. Poté, co Jobs dorazil na scénu, vyndal z této rakve velkou krabici Mac OS 9 a přečetl smuteční proslov na rozloučenou s Mac OS 9, který "se na nás určitě dívá zhůry se stejným úsměvem, jako vždy, když bootoval", poděkoval systému za jeho věrné služby a prohlásil tento operační systém za mrtvý - za ním se na obrazovce tyčil velký náhrobní kámen s nápisem Mac OS 9 - 1998 - 2002. Video z "pohřbu" najdete na této stránce news.com, pokud máte Mac OS X a Windows Media Player, překopírujte si přímo odkazy do WMP, z prohlížeče mi to nejelo. QuickTime verze se nekoná.

Broadband verze (220 kbps): mms://a1009.m.akastream.net/7/1009/674/t050602_001/cnetdemo.download.akamai.com/674/t050602_1400hi.asf
Modemová verze (40 kbps): mms://a1009.m.akastream.net/7/1009/674/t050602_001/cnetdemo.download.akamai.com/674/t050602_1400lo.asf

Mac OS 9 samozřejmě není mrtvý pro uživatele, předpokládá se, že z nynější uživatelské komunity, čítající 25 milionů uživatelů, používá Mac OS X zhruba 1-2 miliony uživatelů (do konce roku se očekává 5 milionů aktivních uživatelů). Mac OS 9 je však již mrtvý pro vývojáře - podle Applu by budoucí vývoj měl směřovat pouze na Mac OS X. Například Microsoft již na Mac OS X přešel zcela, pro Mac OS 9 se dají očekávat už pouze záplaty bezpečnostních chyb. Také Apple nové věci vyvíjí pouze pro Mac OS X - dobrý příklad je iPhoto, podpora pro Bluetooth a další budou následovat. Uvidíme, jak to bude s profesionálními nástroji, všechny letos uvedené updaty a produkty byly i pro Mac OS 9, další vývoj se však dá očekávat také pouze pro Mac OS X. Kdo bude chtít nové funkce, musí přejít na nový systém (a obvykle i nový hardware...). V daný okamžik je pro Mac OS X k dispozici více než 3000 aplikací - a stále se objevují nové.

Dravý jaguár

Pojďme ale už k Jaguaru. Ten obsahuje velmi velké množství nových technologií a funkcí jak pro běžné uživatele, tak pro vývojáře.

Mezi nové technologie patří například InkWell, o kterém se hovořilo již v roce 2000. Tato technologie umožňuje rozpoznávání psaného textu, takže majitelé tabletů budou moci do libovolné aplikace zadávat text psaním - ano, jedná se o vylepšené rozpoznávání, používané v Newtonu. Pokud byly zachované původní vlastnosti vývojových verzí, mělo by jít počítač i určitým způsobem ovládat pomocí speciálních tahů. Úspěšnost rozpoznávání je prý poměrně vysoká, Jobs žertoval, že to je první rozumný výsledek ze stovek milionů dolarů, investovaných do Newtona.


Dva roky starý screenshot betaverze InkWell (zdroj: ZD-Net)

Další novinkou je Randevous, technologie pro automatickou konfiguraci síťových zařízení a služeb na lokálních sítích. V praxi to znamená, že jednotlivé počítače a také zařízení si budou navzájem nabízet své služby, lze takto například provázat dva počítače s iTunes, takže iBook připojený přes AirPort může streamovat hudbu ze stolního stroje. Tuto technologii Apple nabízí jako otevřený internetový standard pod označením ZEROCONF (nulová konfigurace), uvidíme, zda se rozšíří mimo oblast Apple.

Novou i-aplikací je iChat, instant messenger klient, kompatibilní s AIM (služba AOL), a tedy nekompatibilní s ICQ, které je u nás přece jen populárnější. Zdá se, že bude také používat Randevous technologii pro vyhledání dalších uživatelů iChatu na lokální síti, k dispozici má být i velmi snadné sdílení dat. Vše bude provedené v Aqua stylu, tedy animované, průhledné a podobně. iChat byl vyvinut ve spolupráci s AOL a jde tedy o oficiálního klienta, který nebude odpojován, jak se to někdy stávalo klonům. Uživatelé se však nemusí hlásit k AOL, ke komunikaci mohou používat své nynější iTools účty (neboli mac.com). iChat používá, tak jako některé další nové aplikace, "titanový" vzhled, který bude v Jaguaru přímo podporovaný ve vývojářských nástrojích.

Součástí Jaguara bude QuickTime 6, s plnou podporou MPEG4 a dalších technologií. O QuickTime 6 jsme psali již v době jeho oznámení.

V oblasti akcelerace je tu nová technologie Quartz Extreme, kombinující hardwarovou akceleraci současného grafického jádra Quartz pomocí OpenGL a další kompoziční funkce. K běhu však bude vyžadovat grafické karty používající AGP 2X, doporučených je 32 MB VRAM - to zahrnuje GeForce 2MX a lepší a také všechny AGP Radeon čipy. Nové iMacy či TiBooky budou podporované, ovšem například iBooky budou nadále používat současný způsob zobrazování, který nebude pochopitelně tak rychlý.

Mnoho novinek se objeví v oblasti síťování - Jaguar bude lépe podporovat Windows sítě, bude schopen fungovat jako server i umožní prohlížení sítě (to nyní dokážou pouze dodatečné produkty, například Dave). Kromě toho bude zahrnuta podpora dalších technologií: unixový standard CUPS pro tisk, LDAP (Open Directory) a Active Directory, Kerberos, podpora pro budoucí internetový standard IP6 a také IPSec, což umožní vytvářet bezpečné virtuální privátní sítě. Pro správu velkých sítí bude určitě přínosem NetBoot, NetInstall a zlepšená správa sítě.

Finder se také dočká příjemných vylepšení: bude podporovat multithreading, což znamená, že jedna prováděná akce by neměla zablokovat celý Finder, výrazně vylepšené bude vyhledávání, kdy bude stačit zadat v liště nástrojů v okně vyhledávaný text a přímo v tomto okně se zobrazí výsledky. Konečně se objeví "vyskakovací složky" známé z Mac OS pro snadnou navigaci po disku, budou dostupné ve všech třech způsobech zobrazení. Díky multithreadingu bude fungovat automatické generování náhledů k obrázkům - doufejme, že půjde také vypnout...

Novinkou bude i Sherlock 3 - ten se od nástroje, kombinujícího vyhledávání na disku a na internetu posunuje do pozice nástroje pro webové hledání - obsahuje vlastní HTML renderer, a dokáže tedy zobrazovat vyhledané informace přímo, bez použití prohlížeče.

Zlepšení se dočká adresář Adress Book, který bude otevřený všem ostatním aplikacím a bude také lépe integrovaný - například v Sherlocku bude možné k adrese vyhledat mapu, do konce roku je také plánovaná možnost synchronizace s Palmy a možná i s Bluetooth telefony - mělo by však být možné posílat přímo z počítače SMS správy a zobrazovat číslo volajícího.

Relativně primitivní mailový klient Mail čeká mnoho zlepšení a zdá se, že by mohl být opravdu dobře použitelný: heuristický filtr pro spamy (nevyžádané e-maily), propracovanější filtrování, vyhledávání ve více mailboxech, podpora pro SSL, Kerberos a CRAM-MD5 pro vyšší bezpečnost, podpora pro VPN. Mail také bude podporovat práci s MS Exchange servery pro lepší použití v firemní sféře.

Pro uživatele se sníženými schopnostmi tu jsou další pomůcky - lupa, která zvětší celou obrazovku a umožňuje se myší postupně přesouvat po celé ploše, možnost čtení textu umístěného pod kurzorem či náhrada za akustické upozornění.

Vývojáře pravděpodobně zaujme, že Jaguar bude používat základy z FreeBSD 4.4 a také bude obsahovat nový kompilátor GCC 3.0 s výrazně lepší podporou C++.

Poměrně nečekaně také Jobs oznámil, že 14. května bude uveden další nový hardwarový produkt - serverové řešení, zahrnující nový server pro zabudovaní do racků (počítá se s tradičně elegantním designem, ať se má obsluha serveroven na co dívat...), spekuluje se o podpoře více než dvou procesorů. S tím se také váže nová verze Mac OS X Server, který bude podporovat další technologie, například LDAP, Python, Ruby, Fast CGI, novou verzi Server Java VM a také bude umožňovat chod bez zobrazovací jednotky - že by vzdálená správa pomocí Apple Remote Desktop?

Jaguar bude uvedený "na sklonku léta", což může být oblíbené září, podle prvních zpráv má betaverze serveru nastavenou expiraci na toto období, přesné datum zatím nevíme. Není jasné, jakým způsobem bude dostupný pro současné zákazníky, zda zdarma, či za poplatek - to vše ukáže čas. Před uvedením Jaguaru nás čeká ještě jeden "malý" update, což pravděpodobně bude 10.1.5, o kterém se už po internetu šíří spekulace.

Vzhůru do firem

Novinek je opravdu požehnaně a dá se na jejich základě postavit poměrně jasný obraz - Apple nyní bude silně směřovat do firemní sféry, kde je tradičně velmi slabý. Silná integrace s Windows sítěmi a technologiemi na všech úrovních o tom svědčí naprosto jasně, Apple chce co nejlépe držet krok s Windows. Další technologie jsou zajímavé pro všechny oblasti nasazení. Můžeme být jen zvědaví, co se dá čekat od nového "firemního" serveru, který také zapadá do "útoku" na komerční oblast. Zde bych jen doplnil, že Apple asi bude muset nabídnout také lepší servis pro firemní zákazníky, taková kritická záležitost, jako je server, si prostě vyžaduje mnohem vyšší úroveň servisu, než Apple nyní nabízí - a to se bavíme o USA...

Zůstává také mnoho nezodpovězených technických otázek, jen namátkou - jak se bude vyvíjet Carbon, který jako sůl potřebuje podporu pro Unicode či lepší podporu pro Services, co visačky ve Finderu, co tragické dialogy pro otevírání a ukládání souborů? Jaguar vypadá velmi slibně, jen doufejme, že se kromě rozvoje do technologických výšin také zaměří na takovéto "přízemní" problémy uživatelů.

Z celkového pohledu je však se na co tešit - Apple opět nezklamal a v mnoha ohledech pravděpodobně i většinu uživatelů přijemně překvapil, teď už jen dořešit resty...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: