Mac OS X 10.2: iChat - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X 10.2: iChat

25. září 2002, 00.00 | Jednou z novinek, určených pouze pro Mac OS X 10.2, je také iChat, komunikační program kompatibilní s AOL IM. Jak se nám tento jednoduchý a elegantní program líbíl? A kolik uživatelů ho používá?

Další čerstvou novinkou v Mac OS X 10.2 "Jaguar" je aplikace iChat - jak již název napovídá, další v řadě "iApps". Spolu s iCal (a chystaným iSyncem) to jsou aplikace, které již opouštějí původní koncept iApps, jako jednoduchých aplikací pro práci s digitálními médii a stávají se obecně snadno použitelnými, leč plnohodnotnými aplikacemi - aplikace pro ostatní z nás. iChat (a ostatně obecně všechny IM progray) je určený pro rychlou textovou komunikaci uživatelů, připojených na internet - ať už ve stejné kanceláři, nebo na druhé straně globu. Rozdílem oproti mailu je, že zprávy se ihned objevují a také uživatelé navzájem vidí, kdo je práve připojený (sedí u počítače) a kdo ne.

Takto je tomu i v případě iChatu, což je klient pro službu AIM (AOL Instant Messenger), kterou, jak název prozrazuje, provozuje největší provozovatel dial-up připojení v USA, společnost AOL(-TimeWarner). AOL mimochodem také provozuje službu ICQ, kterou koupil včetně původní izraelské společnosti Mirabilis, a má tak dvě nezávislé a nepropojené sítě pro "instantní zprávy". iChat je první oficiální klon pro AIM, tedy program, který umí tuto síť využívat, a má k tomu požehnání od majitele. V dřívějších dobách se vedly drobné "války", kdy AOL neustále měnil nastavení, takže produkty třetích stran, které se na jeho síť chtěly připojovat, byly občas nefunkční. V té době se také začaly hlasitě objevovat názory, že by propojení všech IM sítí nebylo vůbec špatné - neboť existuje přímé propojení mezi nejpoužívanějšími službami jako je ICQ, AIM, MSN (Microsoft Messenger), Yahoo a další. Samozřejmě, objevila se i řešení, která umožňují používat všechny systém "najednou", jako je Jabber.

iChat je však naprosto legální klon, který dokáže pro identifikaci uživatelů používat jak "screenname" systému AIM, tak účet .Mac - také nejnovější verze klientů AIM dokáží komunikovat s uživateli užívajícími iChat naprosto bez problémů. S původním klientem od AIM se iChat dá porovnat poměrně snadno - má většinu funkcí, některé mu chybí (sledování pošty, veřejná diskusní fóra), něco má navíc (primitivní historii).

iChat si můžete nakonfigurovat buď, aby používal .Mac účet, nebo aby používal AIM "screenname", to si můžete založit zdarma na stránkách AIM. Bude to rozhodně potřebné, pokud nebudete za .Mac platit...

Základem je jednoduché elegantní okno, ve kterém vidíte všechny uživatele, které máte přidané do seznamu a vidíte jejich status, zda jsou přihlášení či nikoliv. Poklepáním můžete otevřít nové okno pro zprávy a odeslat ji, k dispozici je však i chat, kdy se jedné diskuse může účastnit více uživatelů - všichni pak vidí vše (podobnou funkci například ICQ nepodporuje). Chat je samozřejmě ideální pro skupiny, ať už pracovní, nebo jen řešící, kam se půjde "na pivo".

Přidávání nového uživatele do iChatu (tlačítko "+" na hlavním panelu) je primárně navázané na Address Book, je však možné "vyrobit" zcela nového uživatele, opět buď pro .Mac nebo pro AIM. Uživatelé obou systémů jsou odlišení ikonkou, pokud samozřejmě nemají vlastní - ta se v případě iChatu přebírá z vašeho nastavení v Address Booku.

Vzájemná komunikace se vždy odehrává formou "rozhovoru", tedy vidíte co váš partner v daném hovoru předtím psal. Standardní nastavení od Apple je "obláčkové", kdy se texty objevují v roztomilých komixových bublinách, je to však podle mého názoru značně nepraktické a nepřehledné - při čistě textovém režimu, do kterého lze snadno přejít, se na stejné ploše zobrazí daleko víc informací. Záleží na volbě uživatele.

K dispozici je jak běžný rozhovor, kdy zprávy procházejí serverem, nebo také přímý hovor, kdy oba programy spolu komunikují přímo - tento způsob se automaticky používá při posílání souborů.

Apple se snaží mít iChat co nejhezčí a tak i "smajlíky", které se z textové podoby automaticky překládají do grafické, se snaží mít co nejelegantnější. Pokud netušíte jak konkrétní "xichtík" vložit textově, je k dispozici menu přímo v okně.

Kromě výměny zpráv je možné posílat také soubory - grafické se vloží přímo do okna zpráv, ostatní budou nabídnuté pro download.

S iChatem funguje bez problémů čeština, v případě standardního AIM klienta pro Maca nikoliv, styly (bold, italica) naštěstí fungují bez problémů. iChat má také navíc jakousi primitivní "historii", kdy se do souborů na disku ukládá záznam diskuse a lze ho pak zpětně otevřít v iChatu. Touto funkcí AIM podle všeho vůbec nedisponuje. Mimochodem, zdá se, že problém nastane, pokud vám píše uživatel z aplikace AIM, kterého nemáte ve svém adresáři či seznamu - zprávy sice vidíte, ale už nikoliv uživatele samotného, a nejde ho přidat do seznamu jinak, než vložit ručně jako nového uživatele. Jinak stačí přetáhnout ikonu uživatele ze seznamu účastníků chatu (ikonka postavičky).

Zajímavou vlastností je iChat menu. To je potřeba zapnout v předvolbách, poté se zobrazuje stále. Užitečné je, že uživatel nemusí mít iChat zapnutý stále, stačí v tomto menu zapnout "online", iChat se spustí až s první příchozí správou. V menu je i možnost dát se "away", tedy pryč, odhlásit se nebo také spustit iChat. Bohužel, oproti například ICQ, zprávy se neukládají, pokud není uživatel přihlášen. Škoda jen, že se iChat menu neumí nastavit automaticky "on" po přihlášení k počítači.

Další specifickou funkcí iChat je podpora Rendevouz, tedy "zero-config" služby pro místní sítě. iChat tak, po aktivaci této služby, umí zobrazit seznam ostatních uživatelů iChatu na místní síti, což je ideální například pro firmy a podobně - není nutné se vyptávat na jména a zadávat uživatele, automaticky se všichni vidí se všemi.

iChat se zdá být poměně zdařilou aplikací, která především v USA bude mít pozitivní ohlas - je rozhodně elegantnější a jednodušší než klient od AOL, k tomu ani nezobrazuje reklamu. Bohužel v našich podmínkách se asi neujme - z toho jednoduchého důvodu, že defacto standardem se stalo ICQ - a nikdo nebude odcházet z ICQ, kde má spoustu kontaktů, k iChatu/AIM, které nepoužívá skoro nikdo. iChat se Applu podle všeho opravdu povedl, nyní uvidíme, jak se bude rozvíjet dále - zda nabídne možnost hlasové komunikace, nebo půjde naopak cestou spolupráce se všemi významnými IM systémy - na internetu se objevují spekulace o obou variantách.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: