Mac OS X 10.5.6 a další systémové aktualizace, aktualizace MobileMe, Photoshop Lightroom 2.2 a BBEdit 9.1 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X 10.5.6 a další systémové aktualizace, aktualizace MobileMe, Photoshop Lightroom 2.2 a BBEdit 9.1

17. prosince 2008, 00.00 | Apple uvolnil klientskou a serverovou verzi Mac OS X 10.5.6 a též bezpečnostní aktualizace pro Mac OS X 10.4.11. Zároveň odpovídajícím způsobem aktualizoval službu MobileMe. Adobe vydala svůj fotografický editor Photoshop Lightroom v nové verzi 2.2. A textový editor BBEdit 9.1 vylepšuje hlavně FTP funkce.

Na dnešek jsem připravil dva články. V tomto najdete zprávy o softwarových novinkách pro Macy, druhý dnešní článek zmiňuje nové pověsti o modernizaci Macu mini.

Zde se nejprve podíváme na novinky spojené s Mac OS X, jež tvoří hlavní téma těchto softwarových zpráv:

Apple vydal Mac OS X 10.5.6

Očekávání z minulého týdne se naplnila a Apple v pondělí skutečně uvolnil poslední aktualizaci Leoparda v tomto kalendářním roce, Mac OS X 10.5.6.

Jako vždy Apple vydal klientskou a serverovou verzi sytému, nejprve se podívejme, jaké novinky přináší klientská varianta:

Mac OS X 10.5.6 (klient)

Apple doporučuje Mac OS X 10.5.6 všem uživatelům Leoparda, protože přináší skutečně hodně oprav a vylepšení. Jejich přehled najdete v tomhle podpůrném dokumentu.

01mm17122008f.jpg

Pokud jde o obecná vylepšení, nová verze Leoparda zvyšuje výkon a spolehlivost DVD přehrávače, posiluje výkon kalendáře iCal a opravuje některé jeho chyby (kupříkladu akci Automatoru New iCal Event lze opět spouštět jako aplet), přidává pro přenosné Macy nový panel systémových předvoleb Trackpad (podpora pro gesta prováděná čtyřmi prsty se ovšem objeví jen na novějších modelech), vylepšuje kompatibilitu s čipovými kartami a aktualizuje nastavení pro letní čas v některých zemích.

Velké množství vylepšení se týká jednotlivých aplikací systému a jeho služeb. Adresář Address Book zlepšil synchronizaci s iPhonem a jinými zařízeními. Rovněž se zvýšila spolehlivost bezdrátových připojení AirPort, zejména při pohybu v rozsáhlých bezdrátových sítích vybavených Macy s procesory Intel. Byla odstraněna řada chyb spojených se správou klientů a totéž platí pro iChat.

Apple také slibuje vylepšení pro grafiku, měl by se zvýšit výkon her, co se týče vylepšení pro konkrétní aplikace, ta by se měla týkat Aperture, Cover Flow, iChatu a iTunes. Mac OS X 10.5.6 též přináší opravy pro možné deformace zobrazení s určitými grafickými kartami AMD/ATI (o problémech se zobrazováním na nových noteboocích se Apple nezmiňuje, ty možná bude řešit samostatnou aktualizací.)

Mnoha úprav doznal poštovní klient Mail, kromě celkového zvýšení výkonu a spolehlivosti opravuje některé nepříjemné chyby, například zlepšuje přesnost Connection Doctora, zvyšuje spolehlivost tisku PDF příloh, snižuje pravděpodobnost mylného označení zpráv jako nevyžádaných, zlepšuje práci se souborovými přílohami a odstraňuje vadu, jež mohla bránit ukončení klienta Mail.

Podle dřívějších zpráv z testování Mac OS X 10.5.6 kladl Apple dost značný důraz na službu MobileMe, nová verze Leoparda by měla především urychlit automatické synchronizace. Apple tvrdí, že kontakty, kalendáře a webové záložky na Macu se automaticky sesynchronizují do jedné minuty poté, co proběhnou změny na počítači, jiném přístroji či na webu me.com.

06mm17122008f.jpg

Vylepšení doznala i práce v sítích obecně, zvýšil se výkon souborové služby AFP (Apple File Service), zejména při používání domovského adresáře hostovaného na AFP serveru. (Používáte-li klienta s Mac OS X 10.5.6 pro připojování k Mac OS X 10.4 Serveru, doporučuje se jeho aktualizace na verzi 10.4.11.) Zvětšil se výkon a spolehlivost TCP připojení a též některých 3G karet. A aktualizovaný příkaz ssh v Terminalu je nyní kompatibilnější s větším počtem SSH serverů.

Co se týče tisku, ten se zlepšil pro aplikace balíku Adobe CS3 a pro USB tiskárny Brother a Canon.

Mac OS X 10.5.6 dále opravuje chyby v rodičovské kontrole a v prohlížeči Safari vylepšuje kompatibilitu s proxy servery.

A pro Time Machine se, vedle opravy chyby, jež vyvolávala hlášení, že nejde najít zálohovací svazek, zlepšila spolehlivost spolupráce s Time Machine.

Macworld potvrzuje, že uváděné novinky opravdu fungují, například rychlá synchronizace přes MobileMe skutečně probíhá do minuty. A nové události a úkoly kalendáře iCal se znovu dají spouštět odkudkoli pomocí Automatoru (podrobnosti viz zde), což nebylo v Leopardovi možné od Mac OS X 10.5.3, verze 10.5.6 to opět dovoluje.

Zároveň Macworld nalezl i další vylepšení, jež Apple ve svých poznámkách nezmiňuje. Zřejmě došlo k aktualizaci podpory pro Bluetooth, protože příslušné soubory a aplikace vykazují změny ve větším rozsahu, než by odpovídalo pouhým úpravám jazykových souborů. Totéž platí pro Migration Assistanta, vedle jazykových souborů byly pravděpodobně inovovány i některé připojovací soubory.

Aplikace Podcast Capture byla modernizována na verzi 1.0.3 (z verze 1.0.2), došlo ke změnám přihlašovacího souborů, v panelu předvoleb a v panelu konfigurace kamery.

Uživatelé Apache Web Serveru možná ocení aktualizaci elektronické příručky, do níž přibyly nové stránky.

Hodně změn proběhlo u nízkoúrovňových ovladačů, vývojových rámců a rozšíření, to by odpovídalo předchozím zprávám externích vývojářů, podle nichž by měl Mac OS X 10.5.6 být zatím nejrozsáhlejší revizí Leoparda, snad se to projeví ve spolehlivosti systému.

Jako každá nová verze Mac OS X také verze 10.5.6 přináší i řadu bezpečnostních oprav, jejich úplný přehled najdete tady. Počet oprav přesahuje dvě desítky, zabraňují například několika možným útokům trojských koní, spuštěných z obrázků, PDF dokumentů, CIPO archívů, ISO souborů a webových cookie souborů. Dále Apple rozšířil seznam typů souborů, které spustí funkci ověřování po stažení, obsaženou v Mac OS X.

Byly zablokovány nové možnosti spuštění libovolného kódu pomocí zásuvného modulu pro Flash a opraveny dvě bezpečnostní chyby v jádru systému. Opravy se dočkaly i tři zranitelnosti API rozhraní v Libsystemu, jež mohly vést ke spuštění nežádoucího kódu nebo ke zhroucení systému. Též byl znemožněn útok odepření služby přes sdílení internetového připojení.

Klientská verze Mac OS X 10.5.6 se samozřejmě nabízí přes Software Update (na pravidelně aktualizovaných systémech půjde o 190 MB), ale dá se také stáhnout ručně z webu Applu. Pro systémy s Mac OS X 10.5.5 se příslušná aktualizace nachází tady (má velikost 372 MB). Aktualizaci pro všechny stávající verze Leoparda lze stáhnout odsud (v tomto případě ovšem zabírá 668 MB).

Mezi podporovanými jazyky jako obvykle chybí čeština, pokud budete potřebovat českou verzi, budete si muset ještě chvíli počkat, ta by se měla objevit (ovšem s určitým zpožděním) na tomto webu. Totéž platí pro všechny ostatní zde zmiňované aktualizace od Applu.

Mac OS X 10.5.6 Server

Samozřejmě Apple vydal též serverovou verzi Mac OS X 10.5.6. Podrobnější popis jejích novinek obsahuje tenhle dokument.

03mm17122008f.jpg

Mac OS X 10.5.6 Server zlepšuje souborové služby, zvyšuje výkon a spolehlivost služby AFP. Spotlight poskytuje spolehlivější výsledky, když vzdálení uživatelé prohledávají svazek s aktivovaným prohledáváním Spotligthu. A byla opravena chyba, která mohla při spuštění serveru znemožňovat NFS exporty.

Úprav doznal Podcast Producer, nyní podporuje autentizaci Digest-MD5, což zlepšuje kompatibilitu s uživateli Active Directory a s autentizací Kerberos pro jednotné přihlášení. Také se zlepšila spolehlivost připojení kamer.

Password Server spravující hesla zvýšil výkon své replikace. Utilita System Image, umožňující klonování diskových obrazů, už u cílových počítačů po naklonování systému nevytvoří stejné lokální KDC soubory, což mohlo působit potíže (podrobnosti viz tady). A samozřejmě přibyly NetBoot/NetInstall filtry pro nové MacBooky, MacBooky Pro a MacBook Air.

Byly opraveny chyby ve správě serveru a došlo k posílení celkového výkonu a spolehlivosti systému. To se týká zejména TCP připojení a spolehlivější by měla být též utilita RAID Utility pro správu diskových polí.

Mac OS X Server 10.5.6 přirozeně obsahuje všechna vylepšení a opravy klientské verze, popsané výše. Totéž platí pro bezpečnostní aktualizace, vedle těch klientských přibyly i některé specifické pro Leopard Server, právě toho se týká oprava Podcast Produceru, jež zabraňuje obejití přístupových pravidel.

02mm17122008f.jpg

Aktualizace Serveru se opět nabízí přes Software Update, anebo ji lze stáhnout ručně z webu Applu, zase existují dvě varianty. Systémy s Mac OS X Serverem 10.5.5 mohou použít tuhle (zabírá 469 MB), pro stroje s nižší verzí Leopard Serveru byste měli sáhnout sem (tady už ovšem stahujete 883 MB).

Bezpečnostní aktualizace pro Mac OS X 10.4.11

Apple sice nyní své úsilí zaměřuje hlavně na Leoparda, ale předchozí verzi Mac OS X, 10.4 Tiger, stále podporuje, co se týče zabezpečení.

Není tedy překvapením, že včera vydal nové bezpečnostní aktualizace i pro Mac OS X 10.4.11. Aktualizace Security Update 2008-008 přináší v zásadě stejné opravy, jaké se nacházejí v Mac OS X 10.5.6 (samozřejmě vyjma těch specifických pro Leoparda).

Získat se opět dá buď přes Software Update, anebo ručním stažením od Applu. V tomto případě ale musíte vybírat ze čtyř variant. Aktualizace totiž existuje zvlášť pro stroje s PowerPC a pro Macy s procesory Intel a zvlášť pro klientskou a pro serverovou verzi systému.

Klientská varianta pro stroje s PowerPC se nachází tady (má velikost 71,6 MB), pro klientské stroje s Intely stahujte odsud (163,2 MB).

Aktualizace pro Mac OS X 1.4.11 Server na PowerPC se nabízí zde (133 MB), tato varianta poslouží serverovým Macům s Intely.

Aktualizace služby MobileMe

Jak ukazují předchozí zprávy, Mac OS X 10.5.6 v mnoha ohledech zlepšuje spolupráci se službou MobileMe. Není tedy nijak překvapivé, že Apple v pondělí aktualizoval i samotnou službu, mnohá tato vylepšení se ostatně snaží právě o zlepšení kompatibility s Mac OS X 10.5.6.

04mm17122008f.jpg

Hlavní novinky představují změny synchronizace (zejména její zrychlení) kontaktů, kalendářů a webových záložek, podobně jako v Mac OS X 10.5.6. Byly také vyřešeny potíže s dočasným mizením kontaktů z iPhonu či iPodu touch při synchronizaci přes nespolehlivá připojení, vyžaduje to však firmware 2.2 na těchto přístrojích. A omezil se výskyt varování o „nekonzistentních datech“ při synchronizaci kontaktů a kalendářů mezi Macy, PC a webovou službou MobileMe.

Na iPhonu a iPodu touch se zlepšilo oznamování nové pošty, při mazání zpráv z těchto zařízení probíhá aktualizace rychleji a webové poštovní rozhraní se spouští svižněji (pokud se použije nastavení pro zobrazení náhledu zprávy). Určité změny proběhly i v kalendáři, byly opraveny chyby týkající se opakujících událostí a užívání více časových pásem. Poněkud uhlazena byla i samotná přihlašovací stránka MobileMe, už nemaže uživatelské jméno, když špatně napíšete heslo a mezi poli lze přecházet klávesou Tab.

Aktualizaci služby MobileMe z 15. prosince Apple popisuje blíže v tomto svém dokumentu.

Adobe uvolnila Photoshop Lightroom 2.2

Adobe Photoshop Lightroom 2 představuje velmi silný nástroj pro profesionální zpracování digitálních fotografií, zejména těch ve formátu RAW, na Macu tvoří zdatnou konkurenci programu Apple Aperture 2. (Podrobnější popis Photoshopu Lightroom 2 najdete na Grafice).

Adobe samozřejmě Lightroom 2 průběžně vylepšuje, o tom svědčí i nynější vydání verze 2.2. Ta především doplňuje podporu pro RAW formáty nových modelů digitálních fotoaparátů. Konkrétně přibyly tyto modely: Canon EOS 5D Mark II, Canon PowerShot G10, Panasonic DMC-G1, Panasonic DMC-FX150, Panasonic DMC-FZ28, Panasonic DMC-LX3 a Leica D-LUX 4.

Verze 2.2 přidává i několik dalších menších vylepšení, například se zvýšil výkon nástrojů pro lokální úpravy. A navíc profily fotoaparátů (Camera Profiles) teď tvoří součást programu a dodávají se tedy automaticky s novou verzí. Profily fotoaparátů slouží jako vizuální výchozí body pro zpracování RAW snímků, dovolují fotografům rychle dosáhnout požadovaného vzezření fotografií.

Novinky Photoshopu Lightroom 2.2 tak hodně připomínají aktualizovaný zásuvný modul Camera Raw 5.2 Adobe, který zajišťuje podporu RAW formátů pro jiné programy firmy (třeba Creative Suite 4). Lightroom ovšem technologii Camera Raw integruje přímo v sobě, proto uživatelé museli počkat na příslušnou aktualizaci programu, jíž je právě verze 2.2.

Stávající vlastníci Photoshopu Lightroom 2 si mohou aktualizaci na verzi 2.2 stáhnout zdarma, plná verze programu na českém trhu stojí okolo 7 500 Kč (včetně DPH), upgrade z verze 1 přijde asi na 3 200 Kč. Verze 2.2 pro Mac se dá stáhnout z webu Adobe (příslušný DMG soubor zabírá 66,2 MB), existuje samozřejmě též verze pro Windows.

BBEdit 9.1 vylepšuje hlavně FTP funkce

Zkušenější uživatelé Maců jistě znají textový editor BBEdit, používaný především programátory a webovými designéry. Ačkoli se jedná o skutečně letitý program (na trh přišel již v roce 1991), stále se vyvíjí, na konci letošního srpna dosáhl verze 9.

05mm17122008f.jpg

A ta se v pondělí dočkala menší aktualizace na verzi 9.1.

Jak vyplývá už z čísla verze, oproti BBEditu 9.0 novinek není nijak mnoho, hlavně přibylo jedno nové písmo a zlepšil se výkon FTP funkcí.

Podle výrobce programu, firmy Bare Bones Software, byla implementace FTP v programu přepsána tak, aby se zvýšil její výkon a spolehlivost. Aplikace již nepoužívá nastavení pro pasivní (Passive) FTP připojení, místo toho se BBEdit sám nejprve pokusí o navázání pasivního připojení a teprve nebude-li to fungovat, automaticky přejde na nepasivní připojení.

Bare Bones Software si pořídila licenci na nové písmo od Ascender Corporation, určené přímo pro BBEdit. Písmo Consolas Regular je vyhlazované písmo optimalizované pro editaci textu a programového kódu, včetně kódu značkovacích jazyků (typu HTML).

BBEdit 9.1 také opravuje řadu chyb. Například se zlepšilo stránkování při tisku oken webových náhledů, pole pro hledání a nahrazování se mohou zvětšovat, když se změní velikost okna textových transformací Text Factory a kontextové menu již v paletě výstřižků nemizí.

Podrobný popis novinek verze 9.1 (skutečně značně dlouhý) najdete na této stránce.

Aktualizace na verzi 9.1 se dá stáhnout odtud (má velikost 15,5 MB) a vyžaduje sériové číslo pro BBEdit 9 (majitelé všech dosavadních verzí 9.x získávají verzi 9.1 zdarma, bez sériového čísla se bude aplikace chovat jako zkušební verze). Plná verze programu nadále stojí 125 USD (uživatelé ze školství však zaplatí jen 49 USD), upgrade z předchozích verzí vyjde na 30 USD. BBEdit 9.1 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: