Mac OS X & Bezpečnost: Jak funguje Keychain Access (2) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mac OS X & Bezpečnost: Jak funguje Keychain Access (2)

9. listopadu 2004, 00.00 | V minulém díle tohoto miniseriálu jsme se zaměřili na aplikaci Keychain a na to, jak se stará o vaše soukromá a tajná data. Dnes se podíváme na zpřístupnění hesel a přihlašovacích údajů ostatním aplikacím a na nastavování jednotlivých atributů.

V minulém díle tohoto miniseriálu jsme se zaměřili na aplikaci Keychain a na to, jak se stará o vaše soukromá a tajná data. Dnes se podíváme na zpřístupnění hesel a přihlašovacích údajů ostatním aplikacím a na nastavování jednotlivých atributů.


Spravujeme přístup k údajům v klíčence

Svazek klíčů může obsahovat řadu různých údajů a hesel. Abyste nemuseli hesla a přihlašovací údaje neustále vyplňovat, může Keychain Access položky v klíčence zpřístupnit další aplikaci či aplikacím, které si tato data vezmou rovnou bez vašeho vědomí. Jak je z předchozí věty zřejmé, je důležité mít pod kontrolou, jakému programu dáte ke klíčence přístup a jak bude omezen. Ale konkrétně - jestliže využíváte aplikaci Mail, naleznete ve Svazku klíčů i uložené heslo ke svému mailovému serveru. Pokud si jej ve své klíčence vyhledáte a kliknete na záložku Access Control (Kontrola přístupu), uvidíte, že program Mail má k tomuto heslu přístup. To je samozřejmě v pořádku, problém by nastal, kdyby se v seznamu povolených aplikací objevil program, který neznáte - například nějaký druh spyware. Nemusíte se bát, pravděpodobně se vám nic takového nestane, ale není od věci jednou za čas jednotlivé údaje zkontrolovat a ujistit se, že k nim mají přístup jen aplikace, kterým jsme to vědomě povolili. Pokud chcete do seznamu přidat novou aplikaci, klikněte na tlačítko "Add".

V tomto okně můžeme v dolní polovině ještě vidět další volby týkající se daného přihlašovacího jména a hesla.

Always Allow Access to This Item - pokud zvolíte tuto možnost, bude údaj přístupný všem aplikacím bez nutnosti autorizace. Pravděpodobně tuto volbu moc nevyužijete, určitě je lepší mít zvolenou možnost "Confirm before allowing access".

Confirm before allowing access - jedná se o větší zabezpečení na rozdíl od předchozí varianty. V případě, že si vaše údaje vyžádá aplikace, která není na seznamu, budete na tuto skutečnost upozorněni. Pokud navíc zaškrtnete "Ask for Keychain password", budete muset při povolení přístupu zadat i heslo ke klíčence - v podstatě největší možné zabezpečení.

K této části ještě dvě upozornění - v dolním seznamu povolených aplikací jsou programy, na které se tyto volby nevztahují (!), tudíž mají vždy přístup a vy nejste upozorňováni na to, že k němu dochází. Což je v případě hesla k vašemu mailovému serveru jen dobře, jinak byste neustále museli povolovat aplikaci Mail přístup k tomuto heslu v klíčence. Ale jsou údaje, které chcete chránit více a u nich je lepší nemít v seznamu povolených aplikací žádný program a být tak vždy upozorněni na každou aplikaci, která si chce tento údaj z klíčenky "vypůjčit". Druhé upozornění se týká první volby - "Always Allow Access to This Item". I když bude zvolena tato možnost, budou k ní mít přístup všechny aplikace, ale pouze v případě, že klíčenka není zamčená - což je v celku zřejmé, ale pokud jste nečetli první díl pozorně, mohl by vám tento fakt uniknout.


Atributy

Druhou záložkou jsou Attributes (Atributy). Zde se nacházejí bližší informace o položce - jméno, druh, popis a URL svázaná s tímto heslem. Pokud chcete vidět heslo, je nutné kliknout na "Show password" a zadat heslo (pokud se nejedná o položku s povoleným přístupem všech aplikací). Pro kopírování hesla do schránky použijte tlačítko "Copy Password to Clipboard" nebo standardní zkratku Jablíčko - C.

Ještě se vrátíme k povolení přístupu. Jestliže jste poklepali na volbu "Show password", objevilo se vám okno s požadavkem na zadání hesla ke klíčence a potvrzení přístupu. Zde je nutné zadat heslo ke Svazku klíčů a vybrat druh přístupu.

Deny - zakázat, nepovolit přístup.

Allow Once - povolit pouze jednou, aplikace bude mít přístup k heslu pouze v tento daný okamžik, příště bude potřeba jí opět povolit přístup.

Always Allow - Vždy povolit, program bude přidán do seznamu povolených aplikací a příště jej nebude nutné autorizovat.

V okně s požadavkem na povolení přístupu se nám po kliknutí na tlačítko "Details" objeví další dvě důležité informace:

Keychain Location - místo, kde se klíčenka nachází na disku. Máte tak kontrolu, k jakému konkrétnímu Svazku klíčů chce dostat aplikace povolení.

Application - místo a jméno aplikace, která požaduje přístup.


Problémy

Pokud se dostanete do situace, kdy se Keychain Access nechová zcela korektně (duplikování záznamů, stálé dotazování na stejné heslo apod.), zkuste položku "Keychain First Aid" v menu Window. Po zadání hesla můžete nechat Svazky klíčů zkontrolovat (Verify) a event. opravit (Repair). Pro podrobnější nastavení zvolte "Options...", kde si můžete zvolit synchronizaci hesla ke klíčence a přihlašovacího hesla a automatické odemknutí klíčenky po zalogování ("Synchronize login keychain password" a "Set login keychain as default"). Další možnost v případě problémů je "Reset My Keychain" - dojde k zazálohování současné klíčenky a vytvoření zcela nové (jako při vytvoření nového účtu).

Pokud se dostanete do problémů pod Jaguárem, položku "Keychain First Aid" v menu nenaleznete, ale je potřeba si stáhnout utilitku stejného jména z versiontracker.com či přímo ze stránek apple.com.

Aplikace Keychain Access (Svazek klíčů) je dostatečně kvalitní, aby se dobře postarala o vaše hesla, uživatelská jména či tajné poznámky. Je pouze nutné mít pod kontrolou, kterým programům dáváme k našim údajům přístup. Další dobrou pomůckou je možnost vytvářet více klíčenek pro přehlednější správu a jejich zamykání/odemykání přes zámeček v menu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: