Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
MacPorts II - Správa balíčků
15. prosince 2006, 00.00 | Chcete novou verzi Apache? PHP5? Chybí vám v OS X wget nebo třeba databáze MySQL? Pokud se vám nechce zmíněný software shánět někde po Internetu ve formě vzájemně nekompatibilních balíků, vyzkoušejte MacPorts – složité problémy koneckonců mívají jednoduchá řešení.
Instalace balíčků
Inu, když nyní máme MacPorts nainstalované, chtělo by to si jich hned užít a nainstalovat si nějaký užitečný software! Spusťme nejdříve
sudo port sync
který ze serveru stáhne aktuální seznam dostupných balíčků. Vyzbrojeni tímto seznamem, můžeme přistoupit k instalaci samotné – pokud hodláte s Unixem trochu pracovat, hodí se vám rozhodně aplikace ManOpen, která poskytuje příjemné grafické rozhraní pro čtení manuálových stránek. Nainstalujeme ji prostým
sudo port install ManOpen
Balíčkovací systém sám stáhne zdrojové kódy programu i všech jeho závislostí, zkompiluje jej a nainstaluje. Jakmile proces doběhne, hotovou aplikaci najdete ve složce /Applications/MacPorts/, odkud ji stačí spustit. To ani nebolelo, že ne?
Správa balíčků
Když už jednou máme nějaký ten software nainstalovaný, program port si jej v systému hlídá, je schopný jej updatovat, odinstalovat nebo prostě jenom deaktivovat. Pojďme se podívat jak na to: balíček odinstalujete příkazem uninstall, třeba takto:
sudo port uninstall ManOpen
Pokud program nechcete přímo smazat, ale zároveň nechcete, aby byl v systému aktivní, můžete jej nedestruktivním způsobem odstranit příkazem deactivate:
sudo port deactivate ManOpen
Deaktivovaný balík potom pochopitelně aktivujete příkazem activate.
Jednou za čas je rozumné váš balíčkovací systém synchronizovat se serverem, aby si mohl stáhnout nový seznam aktuálních balíčků; tento krok je nezbytný před aktualizací nainstalovaného software:
sudo port sync
Update nainstalovaného balíčku provedete jednoduše příkazem
sudo port upgrade ManOpen
…všechen software potom upgradujete pomocí
sudo port upgrade outdated
Informace o portu, jeho dostupných variantách a závislostech získáte těmito příkazy:
port info ManOpen port deps ManOpen port variants ManOpen
Vyhledávání a selektory
Samotný program port rovněž poskytuje příjemné rozhraní pro procházení dostupného software, který je v databázi přehledně roztřízen podle kategorií. Veškeré procházení databáze se děje pomocí příkazu list. Můžete jej použít buď bez parametrů, jednoduše jako
port list
aby vypsal všechny dostupné balíčky. To ale není příliš šikovné – přece jenom je jich vážně hodně. Proto můžeme vyhledávat třeba podle kategorií:
port list category:games
To už je lepší. Mimochodem, když už jsme u toho, vyzkoušejte Supertuxe, je to v podstatě Mario ;-) MacPorts podporují podobných selektorů celou řadu, z těch užitečnějších především category, name a variant. Rovněž jsou podporovány regulární výrazy a logické operátory, včetně závorek, takže je potom možný například takovýto příkaz:
port list maintainer:jberry and uninstalled and \( category:java and not commons* \)
Ne že byste snad někdy něco podobného potřebovali, ale umí to, a to se počítá. O něco užitečnější jsou ještě skupinové názvy balíčků, pomocí kterých můžete portu snadno říct, aby nějakou akci vykonal na více programech zároveň. Kupříkladu všechny nainstalované porty se skrývají pod názvem installed; všechny, které mají novou verzi pak pod názvem outdated. Kompletní seznam selektorů a skupinových názvů najdete v manuálových stránkách programu port, které si můžete nechat zobrazit příkazem
man port
Konkurence
Jako každý správný opensource projekt, i MacPorts mají svou konkurenci. V tomto konkrétním případě jde o balíčkovací systém Fink, založený na systému dpkg, který pochází z linuxové distribuce Debian. Fink má oproti MacPorts několik výhod: jmenovitě jde třeba o (lehce zastaralé) grafické rozhraní FinkCommander (rozhranní pro MacPorts existuje, ale není zdarma) přehlednou databázi balíčků na webových stránkách a také lepší dostupnost binárních balíčků (které nemusíte kompilovat).
MacPorts jsou zase mladší projekty a jejich autoři měli tedy příležitost se poučit z dětských neduhů Finku. Nezanedbatelnou výhodou MacPorts je i použitý formát balíčků – kdo někdy instaloval Debian, ví co myslím. Celý trojlístek dpkg/apt/DEB, ze kterého Fink vychází, je postaven ve vrstvách, podobně jako lasagne, s funkcionalitou celkem nepřehledně rozdělenou mezi jednotlivé nástroje – pokud si chcete ušetřit čas a nervy, doporučuji se obloukem vyhnout utilitám se slovy dpkg nebo apt v názvu.
Závěrem
Jak jsme si ukázali, balíčkovací systém je vynikající nástroj pro snadný přístup k Unixovému software pro vašeho Maca. Tyto dva články nemohou pochopitelně obsáhnout plný rozsah možností, které vám MacPorts nabízejí – pokud vás toto téma zajímá, prozkoumejte stránky macports.org případně se neváhejte na něco zeptat v diskuzi pod článkem. Ať vám MacPorts dobře slouží.