Macworld 2009: FileMaker 10, Roxio Toast 10, SeeFile a Mac mini a Picassa pro Mac. - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Macworld 2009: FileMaker 10, Roxio Toast 10, SeeFile a Mac mini a Picassa pro Mac.

7. ledna 2009, 16.00 | FileMaker 10 mění především uživatelské rozhraní. Roxio Toast 10 přidává hlavně nové možnosti zpracování mediálních dat. SeeFile Software vyvolala rozruch zprávou, že se její software bude dodávat také spolu s novým Macem mini. A Google vydal první veřejnou beta verzi Picasy pro Mac.

Na Macworldu Expu sice všichni čekali hlavně na to, co představí Apple, ale novinky přinášely i jiné firmy, zde se snažím shrnout novinky z oblasti softwaru třetích stran pro Mac OS X:

Databáze FileMaker dospěly k verzi 10

O databázích FileMaker jste nepochybně už slyšeli, ostatně zprávy o nich zde přináším průběžně. Výrobce tohoto softwaru, FileMaker Inc., je vlastně divizí Applu a jeho software patří k nejpoužívanějším databázovým nástrojům na Macu (existuje ovšem též pro Windows).

V pondělí na Macworld Expu firma uvedla novou významnou verzi svého softwaru, FileMaker 10.

01mm07012009f.jpg

FileMaker 10 – dodávaný v klientských a serverových variantách - přináší řadu významných novinek, tu největší změnu představuje uživatelské rozhraní. K jeho drobným úpravám sice docházelo již v minulých letech, ale tentokrát se jedná o opravdu výraznou změnu.

Sama FileMaker Inc prohlašuje, že jde o největší změnu uživatelského rozhraní FileMakeru za poledních deset let, jejíž hlavní myšlenkou bylo usnadnit přístup k funkcím, ukrývajícím se v tomto softwaru. Po 20 letech (ano, FileMaker má skutečně takhle dlouhou historii, více třeba tady) software obsahuje spoustu funkcí a výrobce chce uživatelům pomoci se k nim dostat.

Tlačítka v nástrojové liště nyní dovolují uživatelům přistupovat k nejobvyklejším úlohám. To usnadňuje provádění změn v databázi, aniž by bylo potřeba se vnořovat do menu. Lištu lze navíc upravovat přetahováním a upouštěním funkcí, které se používají nejčastěji.

Kromě přepracovaného uživatelského rozhraní ovšem verze 10 přináší i další nové funkce a prvky.

Nabízí například dynamické sestavy, takže to, co vidíte, můžete také editovat, změny dat provedené v sestavě se okamžitě promítnou do databáze, bez nutnosti přepínání zobrazení.

Verze 10 přidává též nové prvky jako Script Triggers (spouštěče skriptů), jež poskytují nové možnosti pro automatizaci úloh a zvýšení produktivity práce. Uživatelé mohou určit, že se skript FileMakeru spustí v určitém času nebo když provedou zadaný úkon v režimu prohlížení či vyhledávání (třeba klepnou na pole nebo opustí režim prohlížení).

Čas by měla ušetřit i uložená hledání (Saved Finds), dovolující ukládat často opakované požadavky na vyhledávání a znovu je vyvolávat jedním klepnutím.

02mm07012009f.jpg

Verze 10 vylepšila obrazovku QuickStart pro rychlé uvedení do programu a nápovědné centrum Resource Center, to zahrnuje také videa, s jejichž pomocí by si uživatelé měli program osvojit rychleji.

Z osobní databáze Bento (určené pro ty, jimž stačí jednodušší a levnější databázové řešení) FileMaker 10 přebírá 10 nových motivů.

K úspoře času rovněž může přispět funkce Send Mail via SMTP, umožňující odeslat elektronickou poštu přímo z FileMakeru Pro 10 namísto přes poštovního klienta.

Rozšířila se podpora datových formátů, lze importovat data z Excelu 2007 a přirozeně z Benta 2. Přibyla podpora pro Enhanced SQL, což dovoluje využívat data z více SQL zdrojů, včetně SQL tabulek Microsoft SQL Serveru 2008, Oraclu 11g a MySQL 5.1.

Podrobnější popis novinek klientské verze FileMaker Pro 10 najdete zde.

03mm07012009f.jpg

Vylepšení se samozřejmě dočkaly též serverové varianty softwaru. FileMaker Server 10 poskytuje zjednodušenou správu serveru, záznamy se dají importovat a exportovat pomocí skriptů na straně serveru. Byl vylepšen pomocník PHP Site Assistant pro publikování webů využívajících PHP, přibylo v něm téma určené pro weby iPhonu.

Také FileMaker Server 10 umí odesílat elektronickou poštu přímo přes SMTP bez potřeby poštovního klienta a nový nástroj Database Log Viewer dovoluje rychlé prohlížení protokolových souborů serveru. Bližší informace o FileMaker Serveru 10 se nacházejí tady.

FileMaker Server 10 Advanced k tomu přidává ještě podporu až 999 současných připojení k databázím FileMakeru Pro – tedy asi čtyřnásobku proti tomu, co dovolovala předchozí verze.

04mm07012009f.jpg

Co se týče kompatibility s předchozími verzemi, FileMaker 10 bez problémů otevírá databáze verzí 9, 8 a 7, starší databáze se budou muset převést, ale to se provede automaticky.

FileMaker Pro 10 stojí 299 USD, upgrade z předchozí verze přijde na 179 USD. Za FileMaker Pro 10 Advanced vydáte 499 USD, za upgrade 299 USD. Serverové varianty pochopitelně přijdou na větší částky, FileMaker Server 10 stojí 999 USD (upgrade 599 USD) a FileMaker Server 10 Advanced vyjde na 2 999 USD (upgrade na 1 799 USD).

Roxio vydala Toast 10 Titanium

Shodou okolností se desáté verze dočkal také vypalovací software Toast, v současné době vyvíjený a prodávaný firmou Roxio (vznikl ovšem v Německu, napsal ho zakladatel firmy Elgato, poté se jeho vlastníci několikrát změnili).

Roxio na Macworldu představila hned dvě varianty nové verze.

Tak jako většina ostatního komerčního vypalovacího softwaru i Toast dnes už zdaleka nezajišťuje jen vypalování na optická média, zároveň slouží též jako balík nástrojů k zpracování digitálního mediálního obsahu. (Tento trend se nám sice nemusí zamlouvat, avšak asi ho nezvrátíme.)

05mm07012009f.jpg

To se projevuje také v tom, že se většina novinek vlastně netýká vypalování. Základní varianta Toast 10 Titanium přidává například funkci Mac2TiVo po odesílání videa ve standardním a ve vysokém (HD) rozlišení z Macu na digitální videorekordér TiVo (ten se však dá použít jen v USA) a též tvůrce zvukových knih pro jejich převod z CD do souborů kompatibilních s přenosnými přehrávači.

Nová funkce AVCHD Archive dovoluje rychle zálohovat nahrávky z HD videokamer na DVD nebo Blu-ray disky (pokud samozřejmě máte k Macu připojenou příslušnou mechaniku, tu sice Apple zatím nepodporuje, ale některé jiní firmy ano) a nástroj pro zachytávání webového videa dovoluje jeho umisťování na DVD či mobilní přístroje.

Funkce FolderSync umožňuje obousměrnou synchronizaci dat mezi více počítači, síťovými svazky a externími disky, Music Builder zachytává proudový zvuk a automaticky rozděluje zachycené záznamy do stop, jež umí odeslat do iTunes. Funkce „On-the-go Entertainment“ dovoluje proudové vysílání televizních nahrávek – pořízených třeba pomocí EyeTV nebo TiVoToGo – na Phonu a iPodu touch přes Wi-Fi připojení pomocí nové aplikace pro iPhone nazvané Streamer.

DVD disky bez ochrany proti kopírování Toast 10 hladce kopíruje a dvouvrstvá filmová DVD lze komprimovat tak, aby se vešla na jednovrstvé DVD disky. Nově přibyla možnost extrakce klipů z disků DVD-Video a jejich převodu do jiných formátů.

S dodatečným zásuvným modulem (prodávaným samostatně) se navíc dá zpracovávat i Blu-ray video a lze autorsky připravovat příslušné disky.

Podrobnější popis programu Toast 10 Titanium najdete na webu Roxia.

Vedle základní varianty Toast 10 Titanium Roxio oznámilo také Toast 10 Titanium Pro (ten Roxio blíže popisuje tady), zaměřený na tvůrčí profesionály a náročné nadšence.

06mm07012009f.jpg

Tato varianta balíku Roxia přirozeně obsahuje všechno, co nabízí základní vydání, k tomu přidává zásuvný modul pro HD video a Blu-ray disky a přibaluje další čtyři aplikace třetích stran pro zpracování fotografií, videa a zvuku.

SmartSound Sonicfire obstarává přidávání zvukových stop jako doprovodu k videonahrávkám a k obrazovým prezentacím. BIAS SoundSoap odstraňuje šumy a další nežádoucí zvuky (praskoty, sykoty a podobně) z gramodesek, magnetofonových kazet a z nejrůznějších jiných zdrojů zvuku.

Pro zpracování fotografií zahrnuje Toast 10 Titanium Pro aplikace LightZone a FotoMagico, první z nich umožňuje úpravy fotografií (zejména jejich osvětlení), druhá slibuje snadnou změnu sady fotografií v prezentaci, kterou bude poté možné převést na HD video nebo ji vypálit na DVD či Blu-ray disk.

Vypalovací balík (dá-li se tak ještě vůbec nazvat) Roxia tedy značně zmohutněl, přesto jeho nároky zůstávají vcelku přijatelné, vyžaduje procesor G4 nebo výkonnější (procesory Intel samozřejmě podporuje), 512 MB RAM, Mac OS X 10.5 nebo vyšší (funguje tedy pouze pod Leopardem) a 800 MB prostoru na disku.

Toast 10 Titanium stojí 99 USD (za modul pro HD video a Blu-ray normálně zaplatíte 19,99 USD, ale do 5. února 2009 ho zákazníci získají zdarma k Toastu 10 Titanium). Toast Titanium 10 Pro přijde na 149,99 USD. Vlastníci předchozích verzí vypalovacího nebo mediálního softwaru Roxia dostanou slevu 20 USD.

SeeFile Software se postarala o rozruch svou tiskovou zprávou

Značný rozruch způsobila firma SeeFile Software tiskovou zprávou o nové verzi svého systému správy mediálních dat.

Zájem ovšem nevzbudil software samotný, ale informace o tom, že serverový software SeeFile bude možné přímo od firmy koupit spolu s novým Macem mini.

Zpráva říká, že budou dostupné kompletní serverové systémy zahrnující server Mac mini až s 1 terabytem úložného prostoru. Současné Macy mini se však dodávají nanejvýš se 160GB diskem, takže se rozhodně musí jednat o nové modely. SeeFile si tak poměrně snadno zajistila reklamu na svůj software, který by jinak jistě zdaleka nevzbudil takovou pozornost. Bližší podrobnosti o programu SeeFile 4.6 najdete zde.

07mm07012009f.jpg

Vzhledem k tomu, že jde o malou firmu nabízející jediný produkt, je její tah snadno srozumitelný (a Steve Jobs právě není ve stavu, kdy by na ni mohl zaměřit svůj hněv), zároveň to však naznačuje, že by Apple mohl přijít s novým způsobem prodeje Maců mini určených do úlohy serverů. Jenže Apple zatím nové stolní Macy nepředstavil, takže si na takovéto servery i v tom nejlepším případě ještě počkáme.

Google uvolnil beta verzi Picasy pro Mac

Se softwarovou novinou pro Mac přišel také Google. Správce digitálních fotografií Picasa si už získal poměrně hodně příznivců (podrobnější popis nejnovější verze 3.0 přinesla třeba Grafika), avšak pro Mac zatím tento program nebyl dostupný (dosud se nabízel pro Windows a Linux). Už v listopadu se však objevily zprávy, že Google začal testovat beta verzi Picasy pro Mac a tu v pondělí skutečně vypustil na veřejnost.

08mm07012009f.jpg

Stále jde o beta verzi, určenou pro Macy s procesory Intel (majitelé Maců s PowerPC tedy mají smůlu) a s Mac OS X 10.4 nebo vyšším (potřebujete alespoň Tigera). Ostatní nároky programu nejsou nijak velké, vyžaduje 256 MB RAM a 100 MB prostoru na disku.

Picasa pro Mac umí importovat fotografie z knihovny iPhota (tu nijak nemění, soubory z ní duplikuje) a z jiných složek na Macu.

Přirozeně se integruje s webovou službou Googlu Picasa Web Albums pro sdílení fotografií, k níž ovšem uživatelé Maců měli přístup již dříve prostřednictvím zásuvného modulu pro iPhoto či samostatné aplikace pro nahrávání snímků, avšak Picasa umožňuje mnohem pohodlnější spolupráci s touto službou.

Podle Googlu už nyní miliony uživatelů Maců využívají službu Picasa Web Albums, teď s ní budou moci pracovat mnohem lépe.

Jde o počáteční beta verzi, takže Picasa pro Mac ještě nenabízí úplně všechny funkce verze pro Windows, například chybí funkce pro geotagging (umožňující přidávat k fotografiím zeměpisné souřadnice) a nelze si objednávat tisk fotografií u internetových fotoslužeb (to ovšem zatím má význam spíše v USA). Google se nyní zaměří na to, aby se verze pro Mac vyrovnala rychlostí a základními funkcemi verzi pro Windows, postupně bude vylepšovat její uživatelské rozhraní a doplňovat další funkce.

A samozřejmě bude Google Picasu pro Mac předvádět na svém stánku na Macworld Expu, vy si ovšem můžete beta verzi Picasy pro Mac stáhnout odtud. Tak jako pro ostatní platformy se tahle aplikace nabízí zdarma.

Picasa pro Mac sice ještě zřejmě bude potřebovat trochu uhladit, ale mohla se by stát zajímavou alternativou pro ty, kteří si nehodlají pořídit iPhoto (jež tvoří součást komerčního balíku iLife) a jistě se bude hodit těm, kdo pracují na více platformách.

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: