Mail - šablony - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mail - šablony

7. října 2008, 00.00 | Pokud využíváte aplikaci Mail i k práci nebo posíláte rádi zajímavé e-maily s přáními k narozeninám, napadlo Vás možná, jak si vytvořit vlastní, originální šablonu e-mailu. Postup si dnes vysvětlíme na jednom příkladu.

Aplikace Mail nabízí již předpřipravené šablony k různým příležitostem s možností změny textu i vložení vlastní fotografie. Také je možné připravit tak obsáhlejší podpis, který lze připojit ručně či automaticky k novému e-mailu nebo přímo odeslat stránku z prohlížeče Safari jako e-mail.

Čerpal jsem z dostupných zdrojů na internetu. V anglickém jazyce je to hezky popsáno na tomto webu, kde lze získat další informace pro vytvoření celé šablony úplně z ničeho. Předpokladem jsou však alespoň základní znalosti HTML a potřeba nastudovat příkazy, které jsou v Description.plist zapotřebí k editaci a nastavení chování i vzhledu šablony.

Jeden příklad

Zde však pro tvorbu šablony využijeme již jednu z hotových, které jsou obsaženy v aplikaci Mail. A to hlavně z důvodu jednoduchosti, kdy nebudeme muset tvořit většinu kódu. Předesílám však, že některé změny mohou být pro začátečníky náročné.

Prvním kokem bude duplikování některé z dostupných šablon. Všechny šablony naleznete v knihovně na svém disku:

/Library/Application Support/Apple/Mail/Stationery/Apple/Contents/Resources/

Šablony jsou uložené v jednotlivých složkách. Já jsem pro příklad vybral šablonu "Air Mail.mailstationery", kterou jsem zduplikoval a přejmenoval na "MujMac.mailstationery". Tím máme připravenou novou šablonu. Ještě doporučuji tuto šablonu přetáhnout na plochu a pracovat tam s ní. Po dokončení změn ji vrátíme zpátky na požadované místo. Zabráníme tím možným problémům se jménem šablony v aplikaci Mail.

vytvoření (duplikování) šablony


Nyní klikněte na soubor "MujMac.mailstationery" pravým tlačítkem a z kontextového menu zvolte položku "Show Package Contents". Tím otevřeme celou složku naší šablony, která obsahuje všechny v ní použité soubory. Součástí jsou i obrázky pozadí nebo soubory s maskou. Pokud máte zkušenosti s tvorbou webových stránek, bude se vám obsah zdát povědomý. Zkušenější se mohou pustit i do rozsáhlých úprav.

Složka obsahuje především:

  • content.html - klasický HTML dokument,
  • Description.plist - XML soubor s popisem šablony a jejich prvků (například Dropzone)
  • English.lproj - složka lokalizace, stačí nám pouze tato,
  • thumbnail.png - ikonka náhledu (69x90 px), která se zobrazuje v nabídce Mail.app,

a jelikož jsou tyto soubory důležité pro další úpravy, ponecháme si je.

Další soubory, které jsou důležité (pro tuto šablonu) a zůstanou ve složce:
  • obrázky PNG s maskami rámečků fotografií
  • JPEG náhledy ukázkových fotografií šablony (ty v šabloně můžete nahradit vlastními)
  • JPEG obrázky pozadí a dalších prvků šablony.

obsah šablony - po odstranění přebytečných souborů


Ostatní adresáře s příponou .lproj můžete odstranit. Jedná se o soubory dalších jazyků, obsahující název šablony v odpovídajícím jazyce.

Description.plist

Nyní otevřete v TextEdit.app soubor Description.plist. Najděte jméno šablony (v tomto případě "Air Mail") a přepište jej na "MujMac" (jméno můžete samozřejmě zvolit podle sebe, ale mělo by být všude v šabloně stejné).

změna názvu šablony v Description.plist


Dále najděte "Stationery ID" (je o několik řádků níže pod názvem šablony). Každá šablona má své unikátní ID, ale jak jej získat? Spusťte aplikaci Terminal, napište příkaz uuidgen a zkopírujte vygenerovaný unikátní ID kód na správné místo. To je vše, co budeme v tomto souboru měnit.

změna unikátního ID v Description.plist


DisplayName.strings

Tento soubor otevřete v TextEdit.app a změňte také jeho jméno na MujMac. Uložte a zavřete.

změna názvu šablony v DisplayName.strings


content.html

Vlastně se jedná o obyčejný HTML dokument, se kterým se můžete potkat na každé webové stránce. Otevřete jej, ideálně v textovém editoru, který zobrazuje kód barevně odlišený (například freeware TextWrangler).

změna názvu šablony v content.html


Na třetím řádku změňte osah tagu "title" na MujMac. Dále můžeme editovat vlastní textová pole, včetně předdefinovaného textu (například podpis, oslovení a pod.). Zde je samozřejmě zapotřebí alespoň základních znalostí HTML. Dobrým zdrojem pro studium je web Jak psát WEB, který vám rozhodně pomůže a rozšíří obzory.

například - ve vyznačené části lze změnit font, jeho barvu či velikost


V rámci článku se nemohu věnovat popisu jednotlivých částí kódu šablony. V dokumentu lze přidávat další textová pole, obrázky či další soubory, tak jako na webových stránkách. Samotná šablona je sestavena pomocí tabulky, a tak lze snadněji přidávat/ubírat či měnit jednotlivé buňky.

Obrázky pozadí, grafiky a ukázky

Ve složce naší šablony se nachází více obrázků:

  • Obrázky: Mask1.png,Mask2.png, Mask3.png, Frames.png necháme na pokoji, jejich velikost a rozmístění je spojeno s popisem v souboru Description.plist a jejich společná editace je náročnější a vyžaduje větší znalosti velmi přesahující rámec tohoto článku.
  • Obrázky: banner.jpg, bottom.jpg, bbg.jpg, bg_pattern.jpg, letter_bg.jpg, lbg.jpg, tbg.jpg, rbg.jpg tvoří grafiku celé šablony. Pokud ovládáte grafický editor jako je například Photoshop, lze vcelku jednoduše vytvořit novou grafiku a tu "rozřezat" do nových souborů, kterými ty staré nahradíte.
  • Obrázek thumbnail.png obsahuje náhled šablony, kterým se prezentuje v seznamu aplikace Mail.
  • A poslední obrazové soubory placeholder1.jpg, placeholder2.jpg, placeholder3.jpg můžeme, ale nemusíme nahradit. Tyto fotografie obyčejně v šabloně nahrazujeme jinými. Pokud však nechcete měnit fotografie pro každý mail, je rozumné vložit vlastní.

Sestavení grafiky šablony v editoru

Jelikož budeme měnit design šablony, jsme omezeni jejími možnostmi. Například délkou prvku pod textem, který se bude opakovat nebo opakujícího se vzorku pozadí, kdy bude nejjednodušší vytvořit pouze jednobarevné. Vytvořte si nejdříve zálohu celé šablony.

vytvoření vodítek podle umístěných prvků grafiky


Nejdříve musíme rekonstruovat šablonu v nějakém z grafických editorů. Nejlepší postup je pravděpodobně v novém e-mailu zvolit požadovanou šablonu tak, aby byla celá vidět a vytvořit její otisk. Ten poslouží k sestavení jednotlivých obrázků grafiky ze souborů ve složce šablony. Já jsem použil Photoshop, jelikož jej používám již dlouhá léta každý den, ale poslouží zajisté každý editor umožňující pracovat s vodítky, vrstvami a exportem pro web.

umísťování prvků grafiky při 50 % průhlednosti vrstvy


Tento otisk otevřeme v editoru a uložíme jako nový soubor (například PSD). Následně zduplikujeme (do nějaké pracovní složky) stávající soubory grafiky šablony a tyto kopie otevřeme také v editoru. Následně vložíme postupně jednotlivé části grafiky do nového souboru, jako nové vrstvy.


Nyní je dobré srovnat jednotlivé části na správnou polohu dle otisku. Já používám nastavení průhlednosti posouvané vrstvy 50 %, kdy mám velmi dobrou kontrolu umístění. Po umístění vracím průhlednost na 100 %. Následně nastavuji vodítka na hrany jednotlivých částí. Tím máme vytvořená vodítka pro následné rozřezání do nových jednotlivých prvků grafiky.

nová grafika před rozřezáním do prvků grafiky šablony


Vytvoříme nový design šablony podle našich představ (samozřejmě s ohledem na možnosti šablony). Při zpracování je dobré převést všechny obrázky do stejného profilu, aby nevznikaly problémy s posunem barev.

Pro samotnou tvorbu odkazuji na skvělé články Václava Krejčího (seznam článků), které vám efektivně pomohou s tvorbou grafiky šablony.

Poté jednoduše nástrojem výběru označuji a kopíruji odpovídající části grafiky do původních souborů. Ty nakopírujte zpět do složky šablony. Správné sesazení i vzhled barev můžete kontrolovat na otevřené šabloně v e-mailu, jen je nutno vždy šablonu "aktualizovat" (přepnout na jinou šablonu a zpět). Já, jako příklad, jsem zvolil jednoduchý design s motivem MůjMac a Apple. Také jsem změnil vložené fotografie v hlavičce na vlastní. Nakonec jsem vytvořil ikonku šablony, která reprezentuje v seznamu šablon aplikace Mail tu naši.

ukázka upravené šablony - změna fontu a grafiky


Tím naše tvorba šablony končí. Nakonec si přidejte, pro rychlejší přístup, šablonu do Favorites.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy z Internetu  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: