Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
MALT X - malý, ale docela šikovný
22. května 2002, 00.00 | Pokud vás také trápí, že populární iTunes pod Mac OS X na pomalejších počítačích konzumují velmi velkou část výkonu procesoru, zkuste se podívat na to, co umí MacAmp Lite X. Vyznačuje se jednoduchým ovládáním a nízkými nároky na procesor.
Z fenoménu jménem MP3 se už dávno pro mnohé stala každodenní součást života, a tak i velké firmy přijaly formát MP3 jako nutné zlo v horším případě, jako prostředek k vydělaní peněz v tom lepším. To je i případ Apple, který zahrnul poměrně dobrý MP3 player iTunes do svých systémů a také prodává skvělý (podle mého dokonce nejlepší) MP3 přehrávač, iPod.Ovšem iTunes mají kromě mnoha výhod také jednu relativní nevýhodu - pod Mac OS X je to "žravý" program, který spolyká překvapivě velké množství výkonu procesoru, na iBooku 500 MHz to obvykle bylo kolem 20-25% výkonu. V případě psaní v textovém editoru to tolik nevadí, ale používat iTunes pro zvukový doprovod u libovolné náročnější činnosti znamenalo se ochuzovat o podstatnou část výkonu stroje a tím i prodlužovat vlastní práci.
Proto jsme už loni hledal "ideální" přehrávač pro Mac OS X, který nabídne rozumnou kombinaci komfortu a výkonu - prošel jsem mnoho přehrávačů, ale ideální jsem nenašel. Asi nejlepší konkurencí byl Audion, ovšem i ten byl v té době poměrně hodně náročný na výkon (nejnovější verze je na tom výrazně lépe). Jedním z pokusů byl i mpg123, který se ovládá z příkazové řádce a na iBooku "si bral" neuvěřitelná 2% výkonu. Bohužel v tomto případě se nedalo pro změnu hovořit o komfortu. Nakonec jsem se pochopitelně vrátil k iTunes.
Novinkou, která je minimálně hodná vyzkoušení, je MacAmp Lite X. Kdo používá formát MP3 už déle, možná si vzpomene na přehrávač MacAmp, který byl na Macu ve své době asi jediný použitelný, také MacAmp Lite tu už byl pro Mac OS 9. Tyto programy jsouvšak dnes k nalezení pod označením MACAST (Lite) a MacAmp je jiný produkt téhož jména (a stejné ikonky) ;). Po chvíli pátrání lze zjistit, že vůdčí postava tvorby všech MacAmpů, Dmitry Boldyrev, postupně prošel několik společností a značku MacAmp (Lite) si všude "nosil" sebou. Proto musel @soft po jeho odchodu své programy přejmenovat, Boldyrev je v současnosti spoluzakladatelem firmy Subband, která také nový MacAmp Lite X (zkráceně MALT X) vytvořila. Tolik na okraj k osudu průkopnického přehrávače pro Macy.
Ovladač MALT X v "plném" stavu...
MALT X se nechce tvářit jako plně vybavený přehrávač MP3 se všemi vymoženostmi, chce být především jednoduchým a snadno ovladatelným nástrojem. Mezi hlavní funkce patří podpora přehrávání MP3, AudioCD, streamingu z internetu, vzhled rozhraní je plně měnitelný pomocí "skinů". Kromě toho lze možnosti programu rozšiřovat prostřednictvím zásuvných modulů, například o další zvukové formáty, balík zásuvných modulů se dodává přímo s programem. MALT X rozhodně neslouží k převodu do formátu MP3 - dokáže však fungovat jako streamingový (shoutcast) server pro stávající soubory.
...a v minimalizovaném stavu
Použití v praxi je poměrně jednoduché, na ikony programu nebo do playlistu se přetáhnou MP3 soubory (či ikona zvukového CD). K ovládání programu slouží miniaturní ovladač, který poskytuje všechny důležité funkce - samozřejmě přehrávání hudby, ovládání hlasitosti, seznam souborů v daném playlistu a další. Asi jediná funkce, které není v MALT X dostupná, je přesunutí na určité místo ve skladbě pomocí jezdce, pouze tlačítky pro posun.
Miniaturní provedení ovladače je asi největší výhodou MALTu, dokonce je možné zobrazovat pouze velmi malou část, celý ovladač se zobrazí až po najetí kurzoru. Díky tomu je snadno dostupný v podstatě kdykoliv, pokud není aplikace ukrytá na pozadí. Ideální je umístění u hrany obrazovky, ovladač dokonce mění svůj vzhled podle toho, zda je u levé nebo pravé hrany. Jak již bylo řečeno vzhled je možné měnit pomocí připravených "skinů", které jsou kompatibilní se starým MALTem od @softu, případně si můžete udělat svůj. Mezi "vychytávky" patří možnost nastavení průhlednosti celého ovladače.
Kromě MP3 souborů na disku jsem zkoušel některá internetová rádia (mimochodem, v ČR nevysílá ŽÁDNÉ velké rádio pomocí formátu MP3, všechna - až na dvě nekomerční výjimky - jedou na formátech Microsoftu, případně RealAudio), bohužel, MALT X má problémy s rádii, která vysílají přes Shoutcast, není schopen je přehrávat, připojí se pouze na přesně zadanou adresu na externím serveru. Oblíbeny SmoothJazz.com si tak musím poslechnout například v iTunes,
MALT X má v sobě zabudovaný také equalizer, je spolu s dalšími nastaveními a vylepšeními schovaný v okně "plug-ins".
Nejméně mi na MALT X vyhovovala práce s playlisty. Narozdíl od staré verze MALT nedokáže pracovat s podsložkami, takže všechny skladby jsou v jednom dlouhém seznamu, což vyžaduje vytvářet si více různých playlistů a ty v příhodný okamžik ukládat a otevírat. Druhou variantou je používat jen jeden playlist a ten vždy smazat a přetáhnout sem skladby, které chceme právě poslouchat - iTunes i Audion však nabízí výrazně vyšší komfort.
V praktickém porovnání náročnosti na procesor vychází MALT X ze tří zmiňovaných programů nejlépe, na PowerMacu G4/733 potřebuje kolem 5%, Audion 2.6.1 zhruba 10%, nároky iTunes 2 se pohybovaly od 3% do zhruba 25%, za průměr se dá považovat 13-15%. iTunes 2 je jediný zdarma, MALT X je shareware, který je plně funkční po 14 dní, poté má různá omezení, ty lze odstranit zaplacením poplatku 12 USD. MALT X má v daný okamžik minimálně jednu výraznou nectnost, a to je absence podpory strukturovaných playlistů, pokud však hledáte přehrávač, který bude snadno použitelný a přitom poměrně nenáročný na procesor, jedná se o poměrně vážného kandidáta.