Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Mediální a softwarové zprávy: pořady HBO na iTunes Store, nová volba pro Time Machine v Mac OS X 10.5.3, Pixelmator 1.2 a Google Vidnik. (13.5.08)
13. května 2008, 05.00 | Apple se údajně dohodl s HBO o prodeji jejích televizních pořadů na iTunes Store. Mac OS X 10.5.3 dovolí zálohování Time Machine i při provozu na baterii. Obrazový editor Pixelmator 1.2 přidává pravítka a další novinky. A Google vydal aplikaci Vidnik pro snadný export videa na YouTube.
Většina zpráv na dnešek nějak souvisí s iPhonem, najdete je ve druhém dnešním článku. Sem jsem shromáždil ty zbývající zprávy, jež považuji za zajímavé.
Ta první z nich se týká rozšíření nabídky televizních pořadů na iTunes Store:
Na iTunes Store se zřejmě objeví pořady HBO
Apple se v poslední době snaží posílit postavení iTunes Store také v oblasti videa, už na letošním Macworld Expu spustil filmovou půjčovnu iTunes Movie Rentals a počátkem května oznámil nové dohody dovolující nabízet nové filmy ke stažení současně s jejich vydáním na DVD.
A samozřejmě se snaží dále rozšířit svou nabídku v oblasti televizních pořadů, nyní k nim nejspíš přibudou pořady i u nás známé společnosti HBO. Ta vlastní mnohé oblíbené seriály, o něž Apple zřejmě hodně stojí.
Podle časopisu Portfolio dokonce natolik, že je ochoten přistoupit na novou cenovou strukturu. Portfolio tvrdí, že Apple uzavřel s HBO dohodu, podle níž se televizní hity HBO začnou na iTunes Store prodávat během několika týdnů. A podle zástupců HBO Apple poprvé souhlasil s odlišným systémem cen oproti svým zavedeným zvykům, podrobnosti však nesdělili. Portfolio spekuluje, že se možná budou pořady HBO prodávat za vyšší cenu než je současná jednotná částka 1,99 USD za televizní pořady, anebo částka sice zůstane zachována, ale HBO z ní dostane větší podíl než ostatní poskytovatelé televizního obsahu.
Smlouva však bude výhodná pro obě strany. HBO sice provozuje svou webovou službu, avšak ta se omezuje pouze na její předplatitele, kdežto iTunes Store má v USA 50 milionů registrovaných uživatelů, tedy podstatně větší potenciální obecenstvo.
Pro Apple to zase znamená další zpestření nabídky iTunes Store (HBO poskytne oblíbené seriály, například „Rodinu Sopránů“), což by mělo dále upevnit jeho postavení v oblasti videa. A možná to též pomůže posílit zájem o Apple TV, z níž se nyní dají televizní pořady přímo nakupovat.
Možnost, že Apple v dohodě s HBO přistoupil na změnu své cenové politiky, podnítila spekulace, že by se na iTunes Store mohly opět vrátit pořady televizní společnosti NBC. Ta je z obchodu Applu stáhla koncem loňského roku, když Apple tehdy odmítl prodávat některé pořady NBC za vyšší cenu.
Tohle vše se sice přímo týká pouze USA, ovšem pokud díky takovýmto krokům získá Apple silné postavení i na trhu digitálního videa, nepochybně to ovlivní další směřování celé firmy.
Pod Mac OS X 10.5.3 půjde zálohovat s Time Machine i při napájení z baterie
Zprávy o Mac OS X 10.5.3, chystané nové verzi Leoparda, zatím nezmiňovaly žádné nové funkce, ale teď se přece jen jedna objevila.
Vývojáři pracující s testovacími sestaveními Mac OS X 10.5.3 oznamují, že tato verze Leoparda bude obsahovat nový přepínač pro Time Machine, který dovolí, aby zálohování probíhalo i na noteboocích napájených z baterie.
Prozatím Time Machine pozastaví načasovanou zálohu, když se notebook, na němž se nachází, odpojí od elektrické sítě, zálohování se obnoví, až se počítač opět připojí k elektrické zásuvce. Důvod tohoto uspořádání je celkem jasný, jednak šetří baterii a zároveň slouží jako bezpečnostní opatření (pro případ, že by se notebook během zálohování vybil a podobně).
Avšak ti, kdo budou ochotni riskovat, budou moci v Leopardovi 10.5.3 možnost zálohování při napájení z baterie zapnout. V systémových předvolbách Time Machine půjde tlačítkem „Options“ (Možnosti) vyvolat dialogové okno s příslušným přepínačem.
V nejnovějším testovacím sestavení 9D29 je tato volba implicitně vypnutá a to nejspíš zůstane i v ostré verzi, zálohování při provozu na baterie přece jen přináší jistá rizika, takže ho budete muset zapnout „na vlastní nebezpečí“.
Pixelmator 1.2 přidává pravítka a další novinky
V Londýně sídlící firma Pixelmator Team (založená vloni dvojicí bratrů zaujatých vývojem softwaru pro Mac OS X) vydala novou verzi svého stěžejního produktu, obrazového editoru Pixelmator.
Pixelmator nabízí poměrně rozsáhlou paletu nástrojů a funkcí, poskytuje nástroje pro výběr, malování a retuše, podporuje vrstvy a korekce barev, typografické prvky a na filtrech postavené efekty. Podrobné specifikace programu najdete zde. Grafické funkce Pixelmatoru staví na balíku otevřených programů ImageMagick pro úpravu obrazu, ovšem zatímco se utility ImageMagick ovládají z příkazové řádky, Pixelmator je obalil grafickým uživatelským rozhraním ve stylu Mac OS X.
Program vyniká důkladným využitím technologií Mac OS X, přirozeně byl napsán pro prostředí Cocoa, ke zpracování obrazu používá Core Image a OpenGL, takže dokáže zapřáhnout grafickou kartu či grafický čip Macu. Správu barev zařizuje Color Sync, program podporuje Quick Look a Spotlight. A díky akcím pro Automator lze automatizovat různé úlohy.
Nová verze 1.2, kódově označená „Draftsman“, přidává nástroj pravítek, pomáhajících přesněji umisťovat obrázky a prvky. Počátek pravítka se dá nastavit na určitý bod a pravítko může měřit v různých jednotkách, včetně pixelů, palců,centimetrů, milimetrů, typografických bodů, jednotek pica a procent. S pravítky přicházejí i netištitelná vodítka, na něž se dají přichycovat jednotlivé prvky.
Přibyly také nové nastavující volby, například prvek křivek pro nastavení tónového rozsahu či možnost uzpůsobení podle jednotlivých barvových kanálů. K novým nástrojům též patří vyvážení barev, automatické vylepšení fotografie anebo polygonální „laso“.
Verze 1.2 dále přináší aktualizovanou nápovědu, vylepšené akce Automatoru a transformační nástroje, drobné úpravy uživatelského rozhraní, zesílení kompatibility a pochopitelně opravy chyb.
Pixelmator je komerční program, stojí 59 USD, registrovaní uživatelé dostanou aktualizaci na novou verzi zdarma. Také si lze stáhnout zkušební verzi programu.
Program vyžaduje Mac OS X 10.4.9 nebo vyšší (doporučuje se Mac OS X 10.5, Pixelmator umí využívat novinek Leoparda) a dále se doporučuje grafická karta podporující Core Image. Některé funkce pracují pouze s Leopardem nebo s mediálním balíkem iLife.
Pixelmator jistě není konkurencí pro Adobe Photoshop, ale pro méně náročné grafické úlohy by měl stačit, mnohým uživatelům se určitě bude zamlouvat jeho těsná integrace s Mac OS X.
Vidnik Googlu umožňuje jednoduchý export videí na YouTube
Minulý týden Google uvolnil aplikaci Vidnik, jež dovoluje na Macu vytvářet videa a umisťovat je na YouTube. Nahrávky lze pořizovat integrovanou kamerou iSight nebo externí kamerou připojenou přes FireWire či USB, Vidnik poté umožní jejich základní sestřih a popsání a nakonec je přímo umístí na YouTube. Také lze importovat už hotová videa nacházející se na disku a Vidnik současně umí vytvořená videa exportovat do Finderu.
Program byl navržen s ohledem na co nejjednodušší používání, všechny ovládací prvky se nacházejí v jednom okně a jsou poměrně velké a srozumitelné.
Jde o otevřený program, který se dá zdarma stáhnout z Google Code. Protože to je první vydaná verze (s číslem 0.13.0), lze očekávat, že ještě bude obsahovat některé chyby, přesto by již měla být celkem použitelná.
Na Macu sice už existuje řada nástrojů, které export videa na YouTube umožňují (dá se to zařídit třeba pomocí iMovie), vyžaduje to však alespoň minimální technické znalosti. Vidnik by tak mohl být zajímavý právě svou jednoduchostí.