Mellel: zajímavý textový procesor pro Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mellel: zajímavý textový procesor pro Mac OS X

11. července 2005, 00.00 | Nestačí vám k tvorbě textových dokumentů TextEdit a zdá se vám být Word příliš drahý či
složitý a open source software ještě málo zralý? Pak zkuste Mellel, který ovšem
není úplně pro každého. Více v naší recenzi.

I když je nabídka textových procesorů pro platformu Mac OS X značně bohatá, zdá se, že na opravdu krystalizovaná řešení si uživatelé ještě počkají. Nadějně vypadá iWork Pages, zde se však zatím jedná co do koncepce spíše o publikační prostředek pro méně náročné uživatele. Ti, kdo potřebují klasický textový procesor, mohou sáhnout po macovské verzi Wordu, která ovšem cenou ani výkonem není právě ideální. K dispozici jsou i bezplatné prostředky jako je Writer v NeoOffice či AbiWord, bude ovšem trvat, než se tyto nástroje stanou skutečně bezchybné a i jinak přizpůsobené platformě Mac OS X. Konečně jsou zde řešení, která byla od svého počátku určena pro danou platformu, hovoříme zde o zejména o Nisus Writeru a Mellelu. Z uvedených produktů jsme si dnes k recenzi vybrali poslední uvedený procesor Mellel společnosti RedleX, a to nejen pro zajímavý poměr cena výkon a řadu inovativních funkcí, ale rovněž skutečnost, že jde o produkt s českým uživatelským rozhraním, což nebývá u aplikací daného typu právě obvyklé.

Základní přiblížení

Mellel je textovým procesorem, určeným výlučně pro platformu Mac OS X (10.1.5 a vyšší, doporučen minimálně 10.2). Svým celkovým zaměřením je orientován zejména na "psavce", kteří potřebují rychle a přehledně dostat na virtuální papír své myšlenky. Uvedené koncepci jsou podřízeny jak některé výtečné funkce programu, tak bohužel i absence některých vlastností jinak běžných, o obojím budeme dále blíže hovořit. Mellel je produktem komerčním, jeho cena 39 USD je nicméně určitě přijatelná i v tuzemských podmínkách. Zájemce si nejprve může stáhnout demoverzi, která vkládá do výstupu vodoznaky, koupě a následné odemčení demoverze jsou pak samozřejmě možné přímo přes Internet.

/old-idif/images/mellel1f.gif

Prostředí Mellelu

Prostředí

Jedná se o plnohodnotnou Cocoa aplikaci, která není příliš náročná na paměť a funguje svižně i na starších strojích - to lze považovat za zásadní vlastnosti, které bohužel u většiny konkurenčních produktů rozhodně nejsou samozřejmostí. Zajímavostí je, že Mellel nabízí rozhraní lokalizované do mnoha jazyků, češtinu z toho nevyjímaje. Počeštění nám přišlo jako zdařilé, jak už je to ale bohužel u Mac OS X stále více zvykem, netýká se dokumentace.

Prostředí aplikace je velmi srozumitelné pro každého, kdo alespoň zběžně s nějakým textový procesorem pracoval: vedle oken dokumentů a nabídek jsou takto k dispozici odpovídající dokovatelné paletky s nástroji, poskytující přístup k většině funkcí programu. Obsah paletek ovšem není konfigurovatelný, omezena je i možnost definic klávesových zkratek (například nelze změnit zkratku stávající).

Vstup a výstup

Překvapivě omezené jsou importní a exportní možnosti produktu. V postatě jsou omezeny na podporu RTF, DOC a Nisus dokumentů (ani v jednom případě negarantuje výrobce stoprocentní kompatibilitu), zapomenout je třeba na RTFD či AppleWorks, což je trochu škoda (i když přenos přes schránku zde může leccos napravit). Každopádně je ale v případě podporovaných formátů dobře načítána čeština a i řada jiných jazyků, protože Mellel disponuje možností nastavení různých voleb importního a exportního kódování textu a dále i mapování písem při převodu RTF či DOC dokumentů. Na exportu bychom přivítali podporu HTML, pro online publikování lze ale samozřejmě použít systémový tisk do PDF. Tisková funkce se pak nevyznačuje žádnými nadstandardními možnostmi typu mail merge nebo tisku obálek ve stylu Wordu či OpenOffice.

/old-idif/images/mellel2f.gif

Dialog pro import RTF dokumentů

Zpracování textu

Pro rychlé přesuny textu poslouží funkce drag & drop, která umí i odpovídajícím způsobem upravit mezery kolem vloženého textu. Funkce hledání a nahrazení podporuje použití speciálních znaků (např. ^p pro odstavec), ne však regulární výrazy. Do textu lze vkládat datum a čas v různých formátech, klávesová makra podporována nejsou, částečně je ovšem nahrazuje možnost nadefinovat si až dvacet dokumentových proměnných, tedy zkratek pro často používané textové úseky (adresa, telefonní číslo apod.), které pak lze updatovat i ve starých dokumentech. Hodně užitečná může být funkce pro počítání znaků, slov, řádků a odstavců.

Za excelentní je možno označit schopnosti Mellelu zpracovat (vkládání, správný směr, použiti více jazyků v jednom dokumentu atp.) texty v různých jazycích (včetně čínštiny či japonštiny nebo ruštiny). V lecčems to bude souviset s tím, že autoři programu jsou z Izraele (Mellel znamená hebrejsky "text" či "slova"), a znají tedy záludnosti jazykových prostředí (hebrejština, arabština aj.), proti kterým je čeština počítačově neobyčejně snadno zpracovatelná. Podporována je kontrola pravopisu i práce se synonymy, uživatel je zde ovšem odkázán na systémové služby a utility jiných výrobců.

/old-idif/images/mellel4f.gif

Mellel zvládá i hodně exotické jazyky

Vynikajícím způsobem funguje v Mellelu práce s výčty: odpovídající nastavení zde dovolují vyladit prakticky všechny myslitelné parametry, jako jsou způsob označování jednotlivých bodů (čísla, symboly) či odstupy okrajů, k dispozici je automatické označování (číslování) položek výčtů, všechna nastavení lze uložit a opakovaně aplikovat v podobě výčtových stylů. Stejně kvalitně a obdobným způsobem (tedy včetně možnosti využití stylů) pak funguje aparát pro patní a koncové poznámky. Hodně propracovaný je nástroj pro tvorbu osnov (outlines). Ten pracuje ve vazbě na nástroj pro automatické číslování, kterým je možno označovat nadpisy různé úrovně a také například popisky tabulek či obrázků. Podoba osnovy je plně konfigurovatelná, manipulací s jejími prvky pak lze snadno provádět přesuny úseků dokumentu.

O zaměření Mellelu na autory z oblasti akademické půdy vypovídá propracovaná podpora tvorby bibliografických citací a referencí (ve vazbě na program Bookends od Sonny Software). Za nedotaženost v daném ohledu pak považujeme skutečnost, že produkt nenabízí možnost tvorby rejstříků ani křížových odkazů. Rovněž nástroj pro tvorbu obsahů by zasluhoval trochu dopracovat.

/old-idif/images/mellel5f.gif

Mellel v módu osnovy

Typografie

Pro formátování textu nabízí Mellel naplno využití schopností OpenType fontů (daná vlastnost tedy musí být podporována přímo fontem). Podporovány jsou takto například možnosti použití kerningu, kapitálek, stylistických alternativ, speciálního zarovnání například pro arabské či hebrejské fonty, zlomků a různého zápisu číslic či indexů. Různým způsobem je možno zapisovat uvozovky. Trošku problémem je absence automatického dělení slov, kdo dělit potřebuje, může alespoň vkládat do textu měkká dělítka. Mellel dále vůbec nedisponuje podporou vícesloupcové či rámečkové sazby.

K úpravám podoby textu lze mimo přímého aplikování formátovacích charakteristik využít odstavcové a znakové styly, mimo běžných možností práce nás u znakových stylů zaujala funkce tzv. variant (pro zvýraznění, kurzivu, podtržení apod.) a dále možnost použít v rámci stylu dva druhy písma (přepíná se změnou skriptu). Přenos znakových i odstavcových charakteristik je mimochodem možný i přes schránku.

/old-idif/images/mellel6f.gif

Tabulky a patní poznámky

Specialitou jsou stránkové styly. Jedná se o možnost nadefinovat vzhled stránky (záhlaví/zápatí, formát číslování stránek), který pak lze aplikovat pro různé části dokumentu (například v knize zvlášť titulní strana, tiráž, obsah, hlavní text, zadní obálka apod.). Sady stylů všech typů je možno ukládat pro opakované použití. Nastavení dokumentů pak lze využívat i v podobě šablon.

Mellel dovoluje do dokumentů vkládat obrázky v libovolném formátu podporovaném systémem. Upravovat pak lze velikost obrázku a jeho rámeček, chybí ovšem například možnost obtékání. Pěkně funguje aparát pro tvorbu tabulek a samozřejmě lze formátovat text i s pomocí tabulátorů.

/old-idif/images/mellel3f.gif

Nastavení stránkového stylu

Závěrem

Pokud jste vědeckými pracovníky, studenty, žurnalisty či jednoduše osobami, které hodně a často píší, je Mellel určitě produktem, který byste rozhodně neměli přehlédnout. Hledáte-li ovšem pro svou kancelář prostředek, s jehož pomocí byste rádi provozovali amatérskou typografii (v dobrém i špatném smyslu toho slova - výroba letáčků, plakátků, zpravodajů a vůbec čehokoli s více sloupci či rámečky) nebo vyměňovali informace s okolním světem (HTML), měli byste vyzkoušet spíše některé z ostatních produktů, o kterých jsme se zmínili v úvodu tohoto článku. Tím ovšem nechceme říci, že by Mellel nebyl kvalitní aplikací, a že se nedá předpokládat další rozšiřování jeho funkcí, které vyjdou více vstříc nejširší uživatelské komunitě. V současnosti je ovšem řešením pro zpracování textu, které není evidentně pro každého.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: