Microsoft PowerPoint 2001: hlavní dojem – rozpaky - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Microsoft PowerPoint 2001: hlavní dojem – rozpaky

5. ledna 2001, 00.00 | Pokračujeme v seznamování s komponentami Office 2001 a na řadě je PowerPoint. Proč vyvolal hodně rozpačitý dojem, o tom je následující článek.

PowerPoint není pro uživatele Maců aplikací z nejvyhledávanějších. Pro tvorbu prezentací bylo vždy tradičně k dispozici mnoho dalších konkurenčních nástrojů. Práce v nich byla (subjektivně) jednodušší, navíc spolehlivě komunikovaly v pro Mac důležitých formátech. Snad až od Office 98 (to znamená verze komponent 8), díky spolupráci s ostatními komponentami, se mohl PowerPoint stát pro část uživatelů atraktivnějším. Je ale třeba vidět, že jde stále o kancelářskou aplikaci, byť na PC mezi řídícími pracovníky, account managery a podobnými profesemi často používanou.

Základní znaky PowerPointu jsou shodné s dříve popisovanými aplikacemi (Word, Excel). To platí zejména o Project Gallery a ústřední formátovací paletě.
Project Gallery nabízí zejména dvě sekce, Content a Design. Content jsou několikastránkové předlohy celých prezentací, Design pak ve zvoleném duchu upraví samostatně nově tvořené stránky.



Formátovací paletka obsahuje opět praktický výběr základních formátovacích nástrojů -například po označení obrázku nabízí mimo jiné možnost deformovat rozměry nebo měnit jas a kontrast vkládaného obrázku.

Když jsme u obrázků, další možnosti, jak se na nich výtvarně "vyřádit", jsou dostupné v plovoucí paletce Picture - jednou z alternativ jsou "Photoshop-like" filtry (někdy poměrně pomalé).



Ovšem základním průšvihem PowerPointu je velmi špatná práce s českým textem. I když přesnější by mělo být s textem vůbec. Protože podle ohlasů na zahraničních diskuzních fórech nejsou se zvládnutím textů spokojeni ani uživatelé, které čeština trápit nemusí. Nejčastěji si stěžují na nedostatečný (a někdy chybějící) anti-aliasing textů, který se ještě zhorší, jsou-li texty animovány.
Pokud jde o češtinu, PowerPoint si tak trochu dělá co chce. Nejobvyklejším chováním je, že české TrueType (což budou nejčastěji písma dodaná se systémem) zobrazuje jen částečně (chybí ř,č apod.), a to jak ve finálním produktu, tak často již při tvorbě prezentace. České PostScriptové fonty (zkoušeli jsme Futuru, Gill) zobrazí správně, aby to ale nebylo tak snadné, obestře je zvláštním "oparem" - jako by se pokusil o nějaký šílený anti-alias.
Závěrem odstavce je ale potřeba poznamenat, že chybná práce s českými fonty nemusí být v současnosti až tak na závadu - třeba najít reklamní agentury (a příkladů by bylo více), jejíž account manageři pracují výhradně pro zahraniční klienty, a tudíž komunikují prakticky jen v angličtině, není zase až tak těžké. Obrázky ukazují vzhled písma v náhledu prezentace, druhý po exportu do QuickTime.



Jednoznačně jednou ze zásadních novinek je možnost exportu prezentace jako QuickTime filmu. Vzhledem ke spolupráci s QuickTime jsou navíc (nejen v této chvíli) k dispozici jeho vnitřní přechody (QuickTime transitions) - ty ale zase v některých případech narušují uživatelem definované animace.
Přesto je přítomnost exportu do QuickTime skvělou možností, jak vytvářet meziplatformní prezentace.

Pro ty, kdo se PowerPoint rozhodnou vyzkoušet, jsem nasbírali ještě několik praktických rad.
Může se stát, že nevyužijete dobrodiní QuickTime a na předváděcí počítač (ke klientovi, na přednášku apod) přenesete původní prezentaci. Potíž je v tom, že když do prezentace vložíte film nebo obrázek, PowerPoint jej vlastně přilinkuje. To znamená, že po přenosu prezentace budou tyto objekty chybět. To samé se ale může stát dokonce i tehdy, když si všechny grafické objekty na prezentační počítač přenesete - stačí když se cesta k souboru od té původní liší. Nejjednodušším řešením je všechny takové objekty na novém (prezentačním) počítači smazat a znovu nahrát. Je možné i sehnat skript ve Visual Basicu, který něco podobného obstará sám (zatím námi nevyzkoušen).
Kdo by chtěl exportovat z prezentace obrázky, toho zarazí nemožnost ukládat třeba do formátu TIFF. Doporučujeme v takovém případě vyzkoušet ukládání do formátu PNG, který umí nekomprimované obrázky.
A co kompatibilita? Prezentace z PowerPointu 2001 for Mac otevřete bez potíží v PowerPointu 2000 for Windows, PowerPointu 98 Macintosh Edition i v PowerPointu 97 for Windows. Speciálně konvertovat musíte až pro otvírání v PowerPointu 4.0.

Jak jsme řekli, PowerPoint prošel s rozpaky. Nezapírám, že díky Project Gallery, vylepšenému ovládání a některým pěkným funkcím ho nechci zatracovat. Propojení s ostatními aplikacemi v Office 2001 je příjemné, na druhé straně mi PowerPoint připadá poněkud pomalý. Když ale zanedbám specifika "byznys" nasazení, bude to mít PowerPoint, zejména pro náročnější aplikace, velmi těžké.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: