Mít přehled - Recenze aplikace Timeline 3D - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mít přehled - Recenze aplikace Timeline 3D

Timeline 3D

9. února 2010, 00.00 | Už jste někdy potřebovali do své prezentace či dokumentu udělat pěknou časovou osu událostí? Pokud jste pro tuto činnost nenašli ideální nástroj, máme pro vás tip - Timeline 3D.

K Timeline 3D jsem se dostal při hledání nástrojů, které by mi mohly dopomoci při mé pedagogické činnosti. V podstatě jsem hledal dost naslepo, neměl jsem představu oblasti, pro kterou by program měl být určen. Potkal jsem "cestou" řadu ne zcela krášlivého softwaru na evidenci tříd/žáků, programy, které by měly fungovat na bázi třídních knih, ale zajímavějších (interaktivnějších) pomocníků se nějak nedostávalo. Až pak...

Web společnosti Bee Docs se mi padl okamžitě do oka. Ne snad, že by byl v porovnání s ostatními stránkami svým vzhledem originální. Ale stačilo si jen proklikat několik odkazů a pustit pár videí a sympatie se ve mně zakořenily. Neformální přístup, pohodovost. No, ale to pochopitelně ještě nedělá aplikaci dobrou aplikací. Rozhodl jsem se proto jejich produkt, Timeline, vyzkoušet. Ostatně, časová osa je v rámci studia/přednášek něčím, co by mohlo jak studentům, tak mně samotnému pomoci zpřehlednit probíranou látku - zvláště, jde-li o dějiny filmu.

Timeline má dvě verze. Jedna umožňuje 3D prezentaci, druhá nikoliv. Jednodušší verzi zakoupíte za 40 dolarů, za tu vylepšenou (umožňuje i export do různých zařízení a v neposlední řadě do Keynote) si musíte připlatit pětadvacet dolarů.
Když se pokusíte program jen zdarma odzkoušet (Free Trial verze), budou schopnosti aplikace značně omezené, takže se nenechte odradit a raději se podívejte na screenshoty či videa.

Když zde padlo sousloví časová osa, je namístě, abych řekl, k čemu všemu by nám taková osa mohla být. Začnu studiem.
Asi znáte ten pocit, kdy jste si museli vtloukat do hlavy řadu letopočtů a událostí, mohlo jít o dějepis, o literaturu nebo dějiny umění. Nevýhoda tohoto mentorování spočívala v tom, že většinou jste probíranou látku zanášeli do paměti po segmentech, kterým se nějak moc nechtělo pospojovat. I proto byly nejzáludnější otázky typu: mohla se Božena Němcová setkat s Jamesem Joycem?
Moudré knihy sice mnohdy obsahují časové osy, ale uznejte, že ideální je, když si můžete do osy vložit skutečně to, co jste si sami zjistili, co jste se naučili, co se ve škole probírá. A můžete si také osy různě kombinovat, spojovat. Když proberu se studenty nejrpve vývoj japonské kinematografie mezi 50. a 70. léty, v další hodině v tomtéž období vývoj sovětského filmu, není nic jednoduššího, než dvě samostatné osy, které jsem k jednotlivým hodinám vytvořil, dát k sobě. Studenti tak mohou porovnávat, co se dělo ve stejnou dobu v různých zemích.
Samotné vkládání probíhá velmi jednoduše, lze použít klávesových zkratek. Lze nastavit různý formát letopočtů (může jít jak o osu s přesnými daty, nebo jen roky), bohatě formátovat písmo a pochopitelně vzhled jako takový. (Nemusíte tedy využívat přednastavených šablon.) Vše intuitivní, bezbolestné. Vkládání obrázků, poznámek k událostem/dílům. Připojení webového odkazu, abyste se přímo z políčka proklikli na internet. Ještě bych ocenil, aby se mohl k danému políčku (události/dílu) připojit odkaz na soubor v počítači. Například tedy filmovou ukázku.

Pokud ale nemáte v úmyslu studovat nebo přednášet, můžete Timeline využít i ke svému organizování projektů/času. Aplikace pomocí několika málo kliknutí do sebe "natáhne" informace z iCalu, z OmniFocusu, z Things a také z online projektového manažera Basecamp. Máte možnost volby, které projekty chcete nechat zobrazit na časové ose, jaké informace k nim chcete mít připojeny (zda třeba i poznámky apod.). Před očima vám tak vyvstane váš pracovní harmonogram pěkně přehledně v chronologické posloupnosti.

Timeline může fungovat i jako taková RSS čtečka určitého kanálu. Chcete například odprezentovat, jak to vypadalo s vaším blogem v uplynulém roce? (Časové rozmezí si můžete nastavit.) Žádný problém.

Informace ale Timeline získává i z programů AdressBook (chcete si nechat zobrazit v posloupnosti narozeniny lidí z vašeho adresáře?), iPhoto (chronologicky seřazené fotografie), iTunes (nejvíce poslouchaná alba/písně v určitém časovém období). Bude zajímavé sledovat, kam se Timeline ještě posune, které aplikace ještě do sebe vstřebá.

Musím přiznat, že jsem z Timeline 3D doslova nadšený. Pro mě, pedagoga, pomocník, který je k nezaplacení. Musím ocenit i možnosti exportování. Ve velmi dobré kvalitě do PDF coby kompletní zobrazení časové osy v daném souboru. Pokud chcete exportovat 3D prezentaci, nabízí se do formátů pro iPhone/iPod, video, coby jednotlivé snímky jakožto jpg a v neposlední řadě export přímo do Keynote. Především poslední možnost mi je velmi sympatická, neboť (a teď se dostávám k určité výtce) běh 3D prezentace mi občas přijde těžkopádný. Především pomalý start, samotný posun mezi jednotlivými políčky už jde dobře. Když exportujete časovou osu do Keynote, podobné potíže vás nečekají.

Zkrátka a dobře, u Bee Docs odvedli skvělou práci a pokud by ještě umožnili vkládat do políček video, resp. link na soubor na disku, byl bych nadšen bez jakéhokoliv kritického slova.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: