Mozilla v mnoha příchutích - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Mozilla v mnoha příchutích

11. února 2004, 00.00 | O webovém prohlížeči Mozilla asi slyšela většina uživatelů, ovšem projekt Mozilla má několik svých odnoží, takže vybrat by si mohl v podstatě kdokoliv. Možná se však ve všech variantách už tak docela neorietujete a přijde vám vhod tento článek. Víte, kam běží ohnivá liška?

O webovém prohlížeči Mozilla asi slyšela většina uživatelů, ovšem projekt Mozilla má několik svých odnoží, takže vybrat by si mohl v podstatě kdokoliv. Možná se však ve všech variantách už tak docela neorientujete a přijde vám vhod tento článek. Víte, kam běží ohnivá liška?

Mozilla Foundation

Už jenom popis historie projektu Mozilla by vydal na dlouhý a zajímavý článek - projekt, který původně započal jako spolupráce open source komunity a firmy Netscape na vývoji nového prohlížeče, který by za sebou netáhl okovy minulosti (také byl v jeden okamžik veškerý vývoj "zahozen" a začalo se od znova) a který nyní funguje jako zcela samostatný open source projekt podporovaný Mozilla Foundation.

Původně byla Mozilla vyvíjena ve spolupráci firmy Netscape a open source vývojářů, Netscape byl posléze koupen firmou AOL, která loni další vývoj Mozilly za své peníze zastavila, neboť s Microsoftem uzavřela smlouvu na použití Internet Exploreru. AOL však pomohl v počátcích Mozila Foundation.

NIc to nemění na tom, že Mozilla je v daný okamžik nejpropracovanější prohlížeč, který podporuje širokou řadu standardů a na který se obvykle pohlíží jako na "zlatý standard" - ovšem i přesto Mozillu používají řádově procenta uživatelů. Mimochodem, Safari umí zatím opravdu jen část z toho, co dokáže Mozilla - například podpora XHTML, XML, SVG, MathML a dalších pokročilých technologií je v Safari na nízké úrovni, či neexistuje vůbec.

Mozilla

"Vlajkovou lodí" vývoje je balík Mozilla, který je aktuálně ve verzi 1.6 - kromě samotného prohlížeče obsahuje emailový klient, IRC klienta a editor HTML. Je možné že Mozillu používáte a nevyužíváte všechny její možnosti, protože toho umí opravdu hodně. Prohlížeč podporuje například "sidebar", boční lišta, ve které můžete mít zobrazené například informace o nových článcích nějakého serveru, nebo oblíbené odkazy, vyhledávání na internetu a podobně.

Hlavní výtkou uživatelů na Macu, proč nepoužívat Mozillu bylo, že se chová pomalu a vypadá tak nějak divně - to je dané tím, že Mozilla nepoužívá standardní rozhraní každého operačního systému, na který je portovaná (standardně Windows, Linux, Mac OS X, neoficiálně mnoho dalších), ale má vlastní rozhraní, nazvané XUL, což je defacto XML - takže zcela nezávisle na konkrétní platformě, s možností snadné tvorby nových vzhledů a v případě Maca o něco pomalejší a méně pružné, než kdyby se jednalo o standardní "systémové" ovládání.

Mozilla je také velmi silný prohlížeč pro vývojáře - poskytuje řadu nástrojů, díky kterým mohou lépe ladit své aplikace - má JavaScript debugger, Java konzoli, DOM inspektor a další nástroje.

Mimochodem, Mozilla se už vyvíjí jen pro Mac OS X, ale starší verze 1.2.1 je stále dobrou konkurencí pro Explorer, pokud potřebujete prohlížeč na Mac OS 9.

Phoenix/Firebird/Firefox

Pod těmito třemi názvy se skrývá jediný prohlížeč, který vznikl jako samostatný prohlížeč na základě Mozilly - proč mají lidé používat velkou Mozillu s mnoha zbytečnými funkcemi (IRC klient, editor HTML) když chtějí jen prohlížet webové stránky. Proto vznikl projekt Phoenix, následně z právních důvodů přejmenovaný na Firebird, který byl rovněž z právních důvodů přejmenován na Firefox (ohnivá liška - druh červené pandy, toto jméno se snad již měnit nebude). Nová verze 0.8 s tímto jménem byla uvedená v pondělí, právě výběr nového jména pozdržel celý proces uvedení. Firefox má stejně jako Mozilla XUL rozhraní, dodává se se standardním skinem, který poměrně dobře zapadá do Mac OS X, stále je však snadno poznat, že to není "pravá" Mac OS X aplikace - například na prvcích formulářů a podobně. Firefox má poměrně jasné definovaný pracovní plán, letos v létě by se měla objevit verze 1.0 pro všechny podporované platformy (pro Mac OS X asi o měsíc později než pro Win a Linux). Firefox je rozhodně rychlý a zvládne většinu stránek, tak jako Mozilla, a má rovněž širší možnosti konfigurace než Safari.

Mimo Firefox ještě existuje Thunderbird - to je mailový klient, který vzniká na základě mailu z Mozilly.

Camino

Camino má poměrně specifické postavení v rámci projektu Mozilla, neboť to je prohlížeč pouze pro Mac OS X, který vznikl jako reakce na poněkud horší použitelnost Mozilly - je to samostatný browser (tedy bez mailu a dalších doplňků), který je "obalený" aplikací v Cocoa - vypadá a chová se tedy jako nativní aplikace pro Mac OS X. Camino asi také posloužilo jako inspirace pro vytvoření Phoenixu. Mimochodem, ani tomuto projektu se nevyhnuly problémy se jménem, původně se jmenoval Chimera, ovšem později došlo opět z právních důvodů k přejmenování.

Výjimečnost projektu je daná tím, že ho zakládat Dave Hyatt, jeden z bývalých vývojářů Mozilly - asi i proto existuje přímo pod Mozilla Foundation, protože projektů, které využívají jádra Mozilly, Gecko, pro své účely, existuje celá řada, ale stojí samostatně, ne pod křídly Mozilla Foundation. Chimera před skoro dvěma roky vykročila vpřed velmi nadějně a rázně, rychle se stala oblíbencem řady uživatelů a získávala na Macích poměně výrazný podíl "trhu" na úkor Mozilly i Internet Exploreru. Bohužel, Dave Hyatt byl záhy - v létě 2002 - naverbován Applem (kde začal pracovat na Safari) a od té doby vývoj spíše stagnuje. Nový milestone (neboli milník, výrazná přelomová verze) se neobjevil už skoro rok (zatímco Phoneix/Firefox za tuto dobu již vyrostl z plenek), a i když "noční verze" (NEMÁ smysl downloadovat poslední milestone 0.7), které jsou dělané z aktuálního kódu mají mnoho nových funkcí, projekt delší dobu zápasil s velmi nejasným vedením a plánem - náhrady za takovou personu jako Hyatt se hledá těžko.

V poslední době je konečně jasné, že nový milestone by se měl objevit někdy v dubnu, po uvedení Mozilly 1.7, a je hlavně potřeba opravit řadu chyb, které způsobovaly chyby v zobrazení na Pantheru (za které však prý může hlavně Apple). Ovšem je nutné podotknout, že Camino svou dobu asi zaspalo - byť je jako ostatní Mozilla produkty postavené na pokročilejším jádře, než Safari (a tak mu například nedělá problém eBanka), rozhodně nenabízí takové možnosti konfigurace jako další Mozilla prohlížeče a pozici jednoduchého, leč dobrého browseru pro masy mu již neodvratně vyfouklo Safari (však si také Mike Pinkerton, leader teamu Camino, občas zoufal, že další práce nemá cenu, když tu je Safari - to se pak těžko motivují vývojáři k nějakým výkonům, když ani leader neví co chce).

Jak je vidět, z "laboratoří" Mozilly vzešlo několik zajímavých prohlížečů, které se mohou pochlubit tím nejlepším jádrem v současné době, ovšem po kterých asi sáhnou především ti pokročilejší a techničtěji orientovaní uživatelé. Je však dobře, že kromě Safari existují i další (a v některých ohledech lepší) alternativy a uživatel si může vybrat, co chce používat. Ovšem pozici jedničky na platformě Mac OS X, Safari, již asi některý Mozilla produkt těžko překoná, byť podmínky měli více než příznivé.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: