MPEG 4 a Mac - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

MPEG 4 a Mac

mpeg4_kodek

28. března 2001, 00.00 | Kvalita kodeků, stejně jako dosahované kompresní poměry, jsou stále vyšší a vyšší – ale jsou vaše playery vybaveny vším potřebným?

Co je na tom MPEG 4, že přitahuje takovou pozornost? Co jiného, než že při stejné kvalitě záznamu dosáhneme při použití MPEG 4 mnohem vyšších kompresních poměrů, než při kompresi a ukládání videa v ostatních formátech. Pozor, MPEG 4 nemůžeme vnímat jen jako jeden konkrétní přesný algoritmus, a náš článek nebude vyčerpávajícím pohledem na různé kodeky (to je daleko spíš algoritmus, kterých může mít přehrávač k dispozici více a podle kterého videu porozumí, a podle kterého video zakódujeme, máme li čím), nebo na varianty a jemnosti, například platformní. Stejně tak předem, určitě z pochopitelných důvodů, odmítám debatu o tom, co je vyhovující kvalita záznamu.

Předpokládám totiž, že mezi čtenáři je mnoho těch, které zajímá zejména praktická otázka věci – jaká řešení jsou aktuálně běžně k dispozici, jak je nainstaluji, a jaké soubory si díky tomu budu moci přehrát?

Pro velmi hrubou představu. Bez některého z kodeků MPEG 4 se běžný film, uložený ve formátu AVI vejde v ucházející kvalitě zhruba na dva klasické CD disky. Pro uložení filmu v AVI, tentokrát za použití MPEG 4, budete ale bez újmy na kvalitě potřebovat CD jen jedno. A to už je rozdíl, protože to například znamená, že i živě po Internetu vysílané video by mohlo vystačit s výrazně nižší přenosovou rychlostí, a podobných dopadů bychom mohli napočítat určitě víc.

A jak je na tom štastný majitel Maca? Do úrovně, zvládnutelné běžným uživatelem, jsou dovedeny dva systémy.
Starším z nich je kodek DivX;-), což se skutečně píše takto, i se „smajlíkem“. Jde o záležitost dříve do jisté míry neoficiální, nicméně fungující. Poznamenejme, jako vodítko pro důkladnější samostatné studium, že souběžně je například vyvíjena OpenSource varianta OpenDivX, a že postihnout celé faktické a právní pozadí kolem kodeků pro MPEG 4 výrazně přesahuje možnosti článku, a koneckonců pravděpodobně i mé.


Pro spouštění playeru (neboť tak je produkt označován) DivX;-) potřebujete mít předem instalován přehrávač Windows Media Player 6.3 (kodek se dotáže na jeho umístění, pozor, s verzí 7 nefunguje). Potom dokážete přehrát, pouhým vhozením na ikonu DivX playeru, případně klasickým otevřením v menu, velkou (možná naprostou) většinu video souborů ve formátu AVI, uložených v MPEG 4 – přirozeně pocházejících prakticky vždy z na PC zaměřených zdrojů.
Aktuální verze 1.0b9 je k dispozici i jako optimalizovaná pro ATI karty. Součástí staženého balíku je i opravná aplikace DivX Doctor, kterou lze soubor přeuložit – autoři to doporučují jako obecný postup pro vyšší míru kompatibility, případně pro přenos souboru na jiný prohlížeč. V řadě případů to podle zatímních zkoušeností vůbec není nutné, ale třeba redukce na tisíce barev může pomoci majitelům slabších počítačů. Bohužel, podpora ke kodeku není nijak masivní, oficiálně například nejsou k dispozici doporučené konfigurace – nezbývá, než vyzkoušet, zda kodek na vašem počítači poběží.

Druhou variantou je další projekt týmu okolo DivX;-), a to kodek 3ivx, uvedený u příležitosti letošního CeBitu (pozor, stránka vyhazuje další reklamní okno). 3ivx ovšem již není projekt orientovaný jen na Macintosh. Aktuálně jsou k dispozici kodeky pro video aplikace na platformách Windows, Mac, Linux, Solaris, BeOS a Amiga.

Kodeky slouží pro přehrávání i vlastní zakódování videa, podle toho, do které aplikace jsou použity. Pro Mac je ke stažení doplněk do systému, který umožní MPEG 4 video přehrávat v playeru QuickTime 4. Pokud máte QuickTime ve verzi Pro, můžete MPEG 4 video i ukládat.
3ivx není shodný s předešlým kodekem, shodná není nakonec ani motivace přehrávat zmíněné původní AVI filmy (jejich kódování nerozumí). Autoři si kladou za cíl vytvořit nejdokonalejší nyní dostupný kodek a výrazně tak snížit množství dat, potřebných k uložení videa. Vše je zatím příliš čerstvé, aby bylo možné najít zcela objektivní informace, autoři tvrdí, že jejich algoritmus je až o 20% efektivnější, než ostatní špičkové kodeky. Na stránkách jsou k dispozici ukázky, které skutečně svou kvalitou a velikostí souboru vzbuzují úctu – stáhněte si třeba tento klip o velikosti ani ne 1MB a posuďte sami. Další informace a odkazy, spojené s 3ivx, naleznete na této stránce. Jestli se ale v blízké budoucnosti setkáme s větším množstvím souborů, uložených v 3ivx, to si netroufnu nyní odhadovat. A pokud jde o nároky na počítač, je definice zatím opět vágní. Pokud provozujete QuickTime 4 na počítači dost výkonném na to, aby přehrál třeba běžný filmový trailer, zřejmě se s problémy nesetkáte.


Pokud se vám zdá, že používání MPEG 4 má stále ještě celkem nádech určitého dobrodružství, nemýlíte se. Spousta stahovatelného nebo streamovaného videa je na Internetu uložena v jiných formátech (Real apod), spousta souborů je sice v AVI nebo Quicktime formátu, ale nevyužívá možností MPEG 4, navíc mnoho MPEG 4 souborů jsou nelegálně zhotovené filmy. Procházíme obdobím boje formátů, výrobců i koncepcí, a nezbývá, než počkat, nebo experimentovat. A mluvíme-li o masovém uživateli, je situace stejná na všech platformách, možná uživatelé Mac a Windows to mají o něco snazší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Začínáme s  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: