Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
MPlayer pro Mac OS X - pozdrav od tučňáka
23. května 2002, 00.00 | Díky UNIXovým základům Mac OS X je relativně snadné přenést programy původně určené pro Linux a další UNIXy na naše Macy. MPlayer pro Mac OS X je poměrně šikovný přehrávač, který zvládně přehrávat DivX soubory bez obvyklých komplikací. A navíc vznikl díky českému programátorovi...
Aktualizováno: nejnovější verzi MPlayeru najdete zdeJak jsme se již zde zmiňovali, jednou z nejčastějších otázek uživatelů v poslední době je: "jak přehrávat DivX na Macu?". Napsalo se (a napíše) na toto téma ještě mnoho, ale dnes bych vám rád krátce představil nový a rozhodně zajímavý nástroj pro Mac OS X (sorry, Mac OS 9...).
Díky UNIXovým základům a principům Mac OS X je možné využívat programy, které uživatelé napsali například pro Linux - jen je potřeba najít "dobrou duši", která provedené kompilaci, případně potřené úpravy pro Mac OS X, a v ideálním případě opatří aplikaci s příkazovým řádkem také nějakým grafickým rozhraním.
Tento týden se ozval jeden z těchto autorů, "Klokan" Petr Přidal, student Masarykovy Univerzity v Brne, který vytvořil macovský port přehrávače MPlayer pro OS X, včetně grafického rozhraní - jedná se zatím o verzi 0.1. MPlayerOSX je původně Movie Player pro Linux, který podporuje velmi širokou řadu formátů, z těch zajímavějších je to možnost přehrávání DVD (včetně podpory pro CSS kryptování), nejrůznější verze formátů DivX a další. Ačkoliv velmi jednoduchý (bez GUI), nabízí MPlayer poměrně šikovné funkce, které u jiných přehrávačů nenajdeme a také se překvapivě snadno a efektivně ovládá. MPlayer nemá vůbec nic společného s QuickTimem a nijak nevyužívá jeho služeb - všechna podpora kodeků je tedy záležitostí čistě MPlayeru, proto vám nebude například přehrávat videa v Sorenson kodeku, které přehraje QuickTime. Naopak díky tomu dokáže jiné věci...
MPlayer pro Mac OS X se sestává z několika částí, které můžete najít na stránce autora macovské verze. Kromě samotného přehrávače a balíku fontů pro titulky si také stáhněte balíček pro podporu AppleScriptu, jinak vám s největší pravděpodobností nebude fungovat grafické rozhraní.
MPlayerOSXgui je jednoduché rozhraní pro definovaní souboru, který se bude přehrávat a souboru s titulky - poté už jen stačí stisknout tlačítko Run. Předtím však doporučuji přečíst záložku popisující základní ovládání MPlayeru. Škoda, že nefunguje metoda drag-and-drop pro určení souboru, je nutné použít open dialog.
MPlayerOSX se následně spustí v Terminalu v příkazové řádce a začne přehrávat video. Jak již bylo řečeno, ovládá se čistě z klávesnice, díky tomu se však například velmi snadno posunuje vpřed a vzad (po intervalech 10 vteřin, minuta, 10 minut), dovoluje také ladit synchronizaci zvuku a obrazu, synchronizaci titulků a také jejich umístění, vše snadno přímo za chodu.
Titulky jsou další příjemná funkce: MPlayer podporuje titulky v několika kódováních, konkrétně ISO-8859-1 (Roman) a středoevropské CP-1250 (Windows) a ISO-8859-2 (Unix). Titulky lze použít v jednom z deseti různých formátů, obvyklých v PC světě, podporu pro Mac CE ani formát používaný QuickTimem zde nehledejme. Titulky jsou negativní, bílé s černým orámováním, resp. stínem. Lze je dle libosti posunout, buď aby byly pod filmem, nebo přímo v obrazu.
Jak již bylo řečeno, díky tomu, že si přehrávání obhospodařuje MPlayerOSX sám, dokáže také korektně přehrávat AVI soubory včetně zvuku. Základ problémů, které má QuickTime se zvukem u AVI je v tom, že nepodporuje novější definici AVI, kde je zvuk a video "proložené". SNAD to bude umět QuickTime 6... Protože MPlayer má vlastní rutiny, které jsou korektní, není už pro přehrávání potřeba žádné úpravy - lze bez problémů použít .avi soubor. Naopak, díky tomu, že při překódování avi do mov se opravuje nejen zvuk, ale také informace o videostopě, nemusí se všechny takto upravené soubory přehrát. MPlayer rozumí formátu .mov souborů (QuickTime) a dokáže je přehrát, pokud má správné kodeky, ovšem například nový DivX Doctor II používá pro přehrávání kodek 3vix 4, který MPlayer nezná. V praxi dochází k hezkému paradoxu: samotné video (data) zůstává stále stejné, ale díky měnícímu se označení (tzv. FourCC) ho dokáže přehrát jednou určitý kodek, jindy určitý přehrávač. Standardizace je sice obecně velmi pomalý a bolestivý proces, ale v některých oblastech by se rozhodně hodila (věřme, že MPEG4 se svou proklamovanou kompatibilitou vše vyřeší).
V praxi MPlayer pro Mac OS X umožňuje snadné a přehrávání jak neupravených AVI souborů, tak titulků, obvykle ve formátu SUB. Uživatel tedy musí vynaložit minimální úsilí a čas, narozdíl od všech stávajících metod. K tomu zvládne řadu dalších formátů, které jsou však díky obecně lepší podpoře multimédií na Macu již dostupné jinak. Dá se však předpokládat, že z MPlayeruOSX by se mohla stát náhrada Apple DVD Playeru pro ty uživatele, kteří mají externí DVD mechaniku na FireWire - ti nemohou používat systémový DVD přehrávač.
Přehrávač jsem testoval na Power Macu G4/733, běžel poměrně slušnou rychlostí, film se přehrával plynule. Vzhledem k tomu, že se jedná o port z Linuxu, kde se obvykle optimalizuje pro Intel, vše vykonává hrubou silou procesor - k dispozici není ani grafická akcelerace, ani podpora pro AltiVec. Podle slov autora by přehrávání mohlo běhat i na G3/500 - v praxi jsem to bohužel netestoval. Jestliže někdo udělá akceleraci ffmpegu (ten se používá pro hodně podporovaných formátů) pro AltiVec, bylo by přehrávání na G4 ještě efektivnější, možná si "Klokan" pohraje i s vyladěním vlastního MPlayeru pro Mac OS X.
Přehrávač je v duchu Linuxových tradic free pod licencí GPL. Jedná se o další příklad efektivního skloubení možností rozsáhlé vývojářské komunity a možností Mac OS X. Zdá se tedy, že na slovech autora macovské verze, že Mac OS X je nejlepší desktopový operační systém současnosti, něco bude. Přejme si jen víc takovýchto produktů a víc aktivních vývojářů.