Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Můj Mac již nezamrzá - a váš?
27. září 2000, 00.00 | Doplněk, který nesmíte minout - a je úplně jedno, jaký Mac vám stojí na stole. Netscape Defroster pomáhá ve většině případů.
Dnešní tip na užitečný doplněk je vpravdě vyjímečný. Nakonec, jak často se můžeme setkat s produktem nezávislého autora, který dokáže zásadním způsobem vylepšit práci operačního systému jako celku?
O co jde? Problém, který stál u zrodu doplňků známe všichni. Projevuje se nejvýrazněji při práci s internetovými prohlížeči, bez ohledu na to, jde-li o NN či MSIE. Počítač při načítání stránky jakoby "zatuhne", kurzor myši se sice volně pohybuje, ale na klikání počítač nereaguje. Situace nepříjemná, kterou však zatím prakticky nešlo řešit.
Autor doplňku, Scott Sykes, se jen planě nevztekal, a pustil se do hledání problému. Podle něj je problém v systémovém volání rutiny, obsluhující správnost dat o lokalitě počítače (datum, čas, zeměpisná poloha), která se obrací na čip Egret. Ten má také na starosti obsluhu klávesnice, hodiny, rozhraní ADB a další funkce. A zde právě nastává zřejmě problém, o kterém jsme hovořili.
Prvním zjištěním bylo, že se starší Quadra při použití NN se na těchto rutinách "točila", protože NN pořád dokola zjišťuje časové rozdíly mezi GMT a časem počítače.
Extenze pracuje tak, že volání rutiny přemostí, požadované hodnoty přečte, uloží do paměti a poskytuje je sama (tak, jak jsou zadány v panelu Mapa). Pozná přitom, že originální data byla přenastavena, a své hodnoty poté aktualizuje.
Brzy se ale ukázalo, že něco podobného musí probíhat i u mnoha jiných aplikací, u prakticky všech počítačů od Mac II po PowerMac - svědčí o tom ohlasy uživatelů z celého světa, které kladně hodnotí nový doplněk.
Podle vlastních zkušeností mohu říci, že na našem redakčním G3 zafungovala extenze naprosto neuvěřitelně. Okamžitě po instalaci a spuštění MSIE5 byla změna jasná. Po zadání url stránky, kde MSIE předtím spolehlivě "hodinkoval" třeba i minutu, šlo v každém okamžiku přepnout do systému a normálně pracovat. Explorer na pozadí přitom normálně pracoval, bylo možné se opakovaně přepínat do okna a zpět. Stejně tak bylo samozřejmě možné volit i další funkce MSIE (nová okna, pracovat s toolbary apod).
Není to nijak objektivně změřené, ale určité zlepšení lze pozorovat i u aplikací, které s Internetem nepracují, odezva systému je subjektivně mnohem pružnější.
Pro pořádek je třeba říci, že jednomu z kolegů, kterým jsem Nestscape Defroster, tak se doplněk jmenuje, poskytl, se příliš neosvědčil - místo zlepšení odezvy přišly častější restarty a padání počítače. Odstranění je ale velmi jednoduché, jedná se o jeden jediný soubor ve složce doplňků.
Netscape Defroster stojí rozhodně za vyzkoušení. Naleznete jej na http://users.erols.com/delorean/nsdefrost0.9b2.sit.hqx
Pravděpodobnost výrazného vylepšení odezvy systému je totiž vysoká. Pokud jde o formu, ND je tzv. "donationware". To znamená, že za používání programu má uživatel dát dar na charitu podle svého uvážení a poslat mail autorovi, který detaily daru zveřejní na své stránce.