Myšlenkové mapy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Myšlenkové mapy

mentalni mapovani

12. října 2007, 10.00 | Nestíháte? Plánujete? Potřebujete zachytit své myšlenky a správně je zařadit? Chcete vidět a chápat v souvislostech danou problematiku společně s kolegy? Často zapomínáte? Chcete zamezit zmatku? Máte tolik úkolů, že nevíte, co dříve? Zajímají vás otázky tohoto druhu? Zkuste své obzory rozšířit o myšlenkové mapy.

V polovině srpna 2007 jsem si koupil knihu "Mentální mapování". Tony Buzan je autorem původního anglického vydání "The Ultimate book of mind maps" a dle informací na zadní straně obálky se stal světově uznávanou autoritou v oblasti výzkumu mozku a učení.

V knize "Mentální mapování" je šest kapitol:

  • co je mentální mapa
  • poznejte svůj mozek, uvolněte svůj potenciál
  • dokonalý vzorec úspěchu
  • trénujeme mysl pro duševní úspěch
  • fyzická kondice pro duševní výkony
  • mentální mapy pro každodenní úspěchy

Tony Buzan - Mentální mapování

Takto v seznamu mohou názvy témat někoho snadno odradit, proto bych raději položku "mentální mapy" poupravil dle anglického znění (mind maps) na "myšlenkové mapy". Četl jsem kapitoly postupně a myslím, že kniha je praktickou inspirací pro každého. Ke koupi jsem se nechal zlákat tématikou a bohaté věcné ilustrace mě jednoznačně přesvědčily zaplatit 299,- Kč. Kouzlo tištěné knihy lze doplnit či kompletně nahradit informacemi na internetu.

ukázka myšlenkové mapy - www.buzanworld.com/mindmaps

Tony Buzan má své oficiální webové stránky Buzan World, kde je hned na úvodní stránce ukázka jedné jeho myšlenkové mapy a v záložce Mind Maps jsou ukázky dalších. Vypadají velice pěkně a domnívám se, že si můžete podobné vytvořit pomocí programu iMindMap - více je na oficiálním webu, kde lze stáhnout zkušební verzi programu Buzan's iMindmap, která bude fungovat jeden měsíc. Já jsem se k tomuto kroku zatím neodhodlal.

Tony Buzan - www.buzanworld.com

Od knihy se tak dostávám k počítačovým programům. To, co vyčtete, je dobré pro inspiraci a tu je dobré uvést v praxi. Pro začátek si můžete vystačit s tužkou a papírem, ale vzhledem k tomu, že jste na serveru MujMac.cz, můžete chtít do práce zapojit svého Maca. A to je samozřejmě možné. Programů na Mac OS X není tolik, jako např. na Windows, ale určitě vám to bude stačit po stránce kvality.

Letmé seznámení s myšlenkovými mapami

Myšlenková mapa je jakýsi pavouk či košatící se strom či pavouk s košatícími se nožičkami. Můžeme říct, že strom nám svým růstem od kmenu připomíná myšlenkovou mapu. Hlavní téma umístíme do středu (kmen) a postupně na něj pověsíme několik dalších témat (hlavní větve vycházející z kmene), které se nám vybaví v souvislosti s tématem hlavním. Na tyto témata pak "lepíme" další a na ty zase další (větve na stromu se větví dále a dále). Tony Buzan doporučuje během tvorby použít barvy a obrázky. Tímto způsobem si můžeme vizualizovat svoje úvahy, plány, činnosti, úkoly, vědomosti, kontakty... Použití je široké a brzy uvidíte, že umožní vaší fantazii lepší průchod.

Příkladem použití myšlenkové mapy může být třebas obyčejný nákup. Místo klasického seznamu věcí můžete do středu papíru napsat slovo NÁKUP. Ze slova NÁKUP pak povede několik větví. Např. JÍDLO, PITÍ, HYGIENA. Každou z těchto větví pak můžete postupně košatit. Na větev JÍDLO můžete pověsit větvičky typu MASO, PEČIVO, OVOCE, ZELENINA, SÝRY. Položku PITÍ můžete rozvětvit na ALKOHOLICKÉ, NEALKOHOLICKÉ. Do položky HYGIENA bych zařadil PRANÍ a KOUPEL. Tímto způsobem jste schopni přemýšlet asociativně - ať už se jedná o nákup či rozsáhlý týmový projekt.

Pokud budete své myšlenkové mapy tvořit na papír, snadno se vám stane, že bude potřeba nějakou větev přepojit na jinou. V tomto ohledu je vhodné použít počítačový program, kde je přepojování větví nebo-li poupravení asociací jednoduché a navíc nejste omezeni velikostí papíru.

Jaké programy použít a kde hledat?

Nebudu zde vypisovat celý seznam programů a nabídnu vám odkaz na anglickou webovou stránku. Nestrávil jsem čas hledáním programu, který by měl české menu a budu rád, pokud se v diskuzi pod článkem něco objeví.

Následuje odkaz na Wikipedia (velká internetová encyklopedie) - seznam programů.

V seznamu lze vidět sekce programů placených a volně zadarmo šiřitelných. Po krátkém zkoumání jsem došel k závěru, že nejlepší je začít programem FreeMind, který je zadarmo k dispozici pro Mac OS X, LINUX a Microsoft Windows.

Z placených programů bych doporučil tyto: ConceptDraw MINDMAP, MindManager, OmniGraffle a PersonalBrain.

Posledně zmíněný PersonalBrain je od verze 4 též pro Mac OS X a odlišuje se stylem vizualizace vašich map. Umí totiž celou mapou jakoby prostorově dynamicky hýbat - nebo spíše otočit mapu tak, aby vždy v centru byl váš bod zájmu. Tento styl vizualizace je použit u jedné nejmenované encyklopedie (nepamatuji si název). Minimálně je to hezká hračka. Zkuste se chvíli pomocí mapy proklikávat webem TheBrain.com - je v horní části stránky.

Další informace v češtině

Uvedu další odkazy, kde se můžete dozvědět více v češtině.

Web pána jménem Vladimir Toncar, který napsal krátké dvoudílné pojednání..

O myšlenkových mapách
O myšlenkových mapách, 2. část

..a v článcích uvedl odkaz na jiné webové stránky, kde je popsána práce s programem FreeMind. Články napsal Pavel Tišnovský na serveru ABC Linuxu.

Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind - 1
Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind - 2 (uživatelské prostředí)
Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind - 3
Myšlenkové mapy a aplikace FreeMind IV

Závěrem

Nakousl jsem téma tzv. "myšlenkových map". V praxi se jedná o jednoduchý a užitečný postup, jak si organizovat myšlenky, úkoly, plány, postupy, řešení problémů, výuku.. Obecně tímto nástrojem pomůžete svojí kreativitě. Inspirací mi bylo první české vydání knihy "Mentální mapování" z roku 2007. Autorem původního anglického vydání "The Ultimate Book of Mind Maps" je světově uznávaný Tony Buzan.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: