Nakupujeme software a hry pro Maca - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nakupujeme software a hry pro Maca

27. prosince 2006, 00.00 | Všichni to znáte. Pro řadu firem jsme stále ta mini zemička uprostřed Evropy, která má malý obchodní potenciál, takže vlastně ani nemá smysl tu zřizovat zastoupení a prodávat svoje produkty. Netřeba chodit daleko, Apple je toho důkazem. Ne snad, že by na tom nebyl kus pravdy, ale jakožto potenciální zákazníci se s tím težko smiřujeme.

Další nepříznivý faktor je obecná snaha stanovovat kurz 1 USD = 1 EUR, což produkty u nás (ale i v Evropě) prodávané značně prodražuje. V celé oblasti kolem počítačů Apple tohle platí dvojnásob. HW Applu je u nás nejen výrazně dražší než v Americe (což by se ještě dalo pochopit), ale i než ve zbytku Evropy. Co se softwaru týče, tady je situace různá. Některé programy se tu dají zakoupit za porovnatelné ceny, celá řada aplikací a her je ale dosti zásadním způsobem předražená. To pak způsobuje paradoxy, kdy např. hra pro PC v ceně 399 Kč je v Mac verzi nabízená i za více než 2 000 Kč. Je mi jasné, že je to způsobeno odlišnou cestou distribuce (tituly zde nejsou distribuovány mateřskou firmou, ale víceméně individuálně dováženy), nicméně jako zákazník se s tím rozhodně nechci smířit. Jaké máme tedy možnosti? V tomto článku se Vám pokusím ukázat několik variant, jak je možné koupit software pro Maca (zejména hry) výrazně levněji. První věc, kterou je potřeba zvážit je, zda trváme na nákupu nové hry, tedy nikoli použité. Ponechme použité hry chvíli stranou a podívejme se na nákup nových. Počítejte s tím, že se při nákupu nevyhnete nutnosti vlastnit embosovanou platební kartu (nejlépe VISA či Mastercard). Vzhledem k tomu, že se pohybujeme v oblasti nákupu ze zemí mimo EU, je potřeba počítat s rizikem proclení. Udělal jsem popisovanou cestou mnoho nákupu a ani jednou mi zboží nebylo procleno.

Macgamestore

Macgamestore (http://www.macgamestore.com) je internetový obchod sídlící v USA. Díky tomu pochopitelně nabízí výrazně výhodnější ceny, než získáte u místních distributorů. Když říkám výrazně, tak výrazně. Uvedu několik příkladů, novinka Age of Empires 3 v ceně 49,95 USD (tedy zhruba nějakých 1 150 Kč). Nechám na Vás, abyste se podívali za kolik ji koupíte u nás. Co tu máme dále? Civilization 4, cena rovněž 49.95 USD. Další zajímavé ceny např. Commandos Battle Pack za 39.95 USD, Doom 3 za 47.95 USD, Halo za 29.95 USD a např. Call of Duty 2 za 49.95 USD.

Pochopitelně je zde možné zakoupit i mnoho starších her, ale to už se můžete podívat sami. Co je zajímavostí je prodej elektronické verze některých her, tedy koupíte si pouze download. Zde je k mání např. Cold War za 39.95 USD a nebo Postal 2 za 19.95 USD. Pokud budete mít zájem nakupovat, přidejte si k ceně ještě 15 USD poštovné + 5 USD za každý další titul (samozřejmě kromě her ve formě elektronického prodeje). Reálná doba dodání je cca 1 týden, ale tady to opravdu záleží na konkrétní zásilce.

Ebay

Druhou velkou možností je nákup na Ebay (http://www.ebay.com). Tady se právě dostáváme k onomu nákupu bazarových her. Napřed obecně. Ebay jako obrovské elektronické tržiště pravděpodobně znají všichni. Nákup čehokoli pro Maca samozřejmě není výjjïmkou. Ponechme stranou nákup hardwaru, kde je to o něco komplikovanější a podívejme se na software. Možná nevíte, že Ebay není jen prodej bazarových věcí od koncových uživatelů, ale existují i Ebay obchodníci, což jsou často firmičky nabízející nové zboží za atraktivnější ceny. V oblasti her pro Maca existuje celá řada prodejců nabízející zcela nové kousky. Nabídka se stále mění, takže je složitější ukázat nějaké příklady, ale např. výše zmiňované Age of Empires 3 je na Ebay k mání nové od 44.95 USD, takže se dá ještě nějaká ta koruna (dolar) ušetřit. Tady je nutné upozornit na jedno zásadní úskalí nákupu. Ne všichni prodávající nabízejí prodej mimo USA. V popisu prodávaného produktu vždy najdete, kam je ochoten prodávající zboží zaslat.

Obvykle najdete buď USA/Canada a nebo Worldwide což je ideální. V popisu obvykle najdete i cenu poštovného, někdy je nutné napsat prodávajícímu a zeptat se. Ebay obchodníci většinou nabízejí zboží za fixní cenu (buy it now) bez možnosti aukce. Někteří nabízejí aukci a zároveň je možné produkt za "buy it now" cenu rovnou koupit. Je jen na Vás jakou variantu zvolíte. Z výše zmíněného zároveň vyplývá, že bez alespoň základní znalosti angličtiny se při nákupu neobejdete. U jednotlivých obchodníků je vhodné sledovat jejich hodnocení, což jsou komentáře uživatelů, kteří u nich nakupovali. Obecně se dá říct, že čím více pozitivních komentářů, tím méně můžete čekat problémy. Podobně hodnoceni budete i vy, pokud nakoupíte. Dejte si proto pozor, abyste nepřihazovali na něco, co opravdu nechcete koupit. Negativní odezva může úplně znemožnit nákup a nebo prodej.

Z hlediska bazarových her platí stejná pravidla. Připravte se na klasickou aukci, začínající obvykle někde na 1 USD. Je vhodné se před přihozením dotázat na poštovné, abyste se vyhnuli situaci, že koupíte skvělou hru za 10 USD, ale bude po Vás požadováno 30 USD za poštovné. Kdo ještě aukci na Ebay nezkoušel, pak vězte že funguje následovně. Při zájmu o konkrétní produkt přihazujete maximální částku, kterou jste ochotni v dané chvíli dát. Aktuální cena položky je zvýšena jen o definovaný krok (např. 1 USD). V případě, že někdo další přihodí a je to méně než je Vaše aktuální maximální částka, systém jeho přihození automaticky vyrovná a opět zvýší o minimální krok. Takto se děje, dokud váš protivník nepřihodí více, než jste uvedli jako své maximum. V tuto chvíli jste odsunuti a máte samozřejmě možnost dále přihazovat. Obecně se dá říci, že největší souboje se odehrávají krátce před koncem aukce, který je specifikován u každé prodávané položky. Obvykle je délka aukce cca 1 týden. Tímto způsobem se dá skutečně nakoupit velmi levně. Zakoupil jsem podobně např. Command and Conquer Generals za 5 USD + 7 USD poštovné. Velmi zajímavé jsou rarity a obecně produkty těžko sehnatelné. Jsem takový šílenec, takže nákupu originální Mac verze adventury Indiana Jones and Fate of Atlantis a nebo Full Throttle jsem opravdu neodolal :-)

Co se softwaru obecně týče, i tady je obrovská možnost ušetřit. Je to dáno zejména rozdílem kurzu USD/EUR, který některé programy výrazně zlevní. Podobně jsem zakoupil např. Toast Titanium 7 v originálně zabalené krabici za cenu 75 USD včetně poštovného oproti evropské ceně 99 EUR. Velmi zajímavá byla např. možnost zakoupit učet na Apple službu .Mail. Apple ji nabízí za 99 USD v USA, v Evropě je to 99 EUR. U nás stojí v krabici okolo 2800 Kč. K prodeji byla za 90 USD formou zaslání aktivačního kódu ze zmíněné krabice nabízené v obchodech. Podobných zajímavých obchodů se dá na Ebay najít celá řada a kdo už zde nakupoval, jistě mi dá zapravdu že je možné zde koupit skoro vše. Co se platby týče, pokud plánujete nakupovat častěji, je vhodné si zřídit účet u služby Paypal (který již podporuje i české banky), při jednorázových transakcí byste měli vystačit s využitím embosované karty.

Tady našeho miniprůvodce prozatím ukončím a dovolím se zeptat. Zajímá vás podobná problematika detailněji? Chcete více informaci? Máte sami nějaké zkušenosti s popsanými možnostmi, a nebo možná znáte nějaký levný a kvalitní obchod? Dejte vědět do diskuze, jakákoli odezva bude jistě přínosem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Tipy a Triky  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: