Nástroje pro flash developery 2. - ZINC v2.5 - Flash v podobě samostatné aplikace - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nástroje pro flash developery 2. - ZINC v2.5 - Flash v podobě samostatné aplikace

25. srpna 2006, 00.00 | Ačkoliv Macromedia Flash umožňuje export do podoby samostatné animace jak pro Mac, tak pro PC, jedná se jen o hodně omezenou aplikaci, která umí využívat pouze základní možnost Flashe. Ale co když chcete, aby program vytvořený ve Flashi uměl komunikovat s Apple Scriptem, aby okno mohlo mít různé tvary a specifické rozměry a aby program uměl zobrazovat vlastní informační okno s hláškami?

V tomto případě budete potřebovat nástroj, který umí exportovaný SWF soubor upravit a přiblížit jej více standardním aplikacím v OS X.

ZINC v2.5

Flash byl odjakživa spojován s vývojem animací pro webové stránky, zatímco Macromedia Director platil za lídra v oblasti tvorby interaktivních CD-ROMů. Flash se ovšem za posledních několik let posunul hodně kupředu a v současnosti patří díky svým schopnostem k oblíbeným nástrojům i pro tvorbu samostatných aplikací. Bohužel jsou zde pořád ještě určitá omezení, které z Flashe nedělají nástroj pro tvorbu samostatných programů. To ovšem poněkud mění doplněk ZINC v2.5, který je produktem společnosti {mdm} MULIDMEDIA.

Ten byl původně vyvíjen pouze jako program pro platformu Windows, ale aktuální verze je dostupná i pro OS X a proto jsme ji do našeho výčtu programů pro Mac OS X zahrnuli. A jak ZINC rozšiřuje možnosti Flashe? Následujícím způsobem - uživatel má možnost do ActionScriptu přidávat vlastní příkazy, které Flash nezná a ignoruje (ale ZINC je následně dokáže interpretovat).

Takový kus kódu může vypadat následujícím způsobem:

mdm.Dialogs.prompt("Hello World")

Při exportu SWF souboru z Flash dojde k zachování těchto příkazů (těch nabízí ZINC ve verzi Mac OS Xvíce než 150), ale při spuštění SWF souboru nebudou samozřejmě fungovat. Následně stačí spustit ZINC, načíst SWF soubor používající příkazy ZINCu, nadefinovat další atributy jako je velikost cílového okna, podporu pravého a levého tlačítka myši, název okna programu a nechat SWF "přechroupat" a získat cílovou aplikaci s koncovkou .app. Tím získáme místo klasického flash SWF samostatný program, který toho zvládá více než Projector, který nabízí Flash.

Mezi podporované funkce patří zobrazení hlášky (viz ukázka kódu), otevření a načtení souboru (a jeho uložení včetně použití kryptování), stahování dat z internetu, spouštění shellových skriptů, spouštění AppleScriptu, tvorba otisků obrazovky. Zajímavé je i načítání komponent přímo do aplikace jako je vytvoření okna s prohlížečem, či přístup do MySQL databáze. Příjemné je i možnost pomocí ZINC programu propojovat samostatné SWF soubory a u každého definovat změnu velikosti okna a další atributy. Seznam příkazů lze nalézt přímo na stránkách společnosti MDM.

ZINC svým způsobem umožňuje flash vývojářům vytvářet vlastní programy a překročit hranice, kterými je svazuje samotný Flash (ovšem nutno podotknout, že každá verze Flashe své možnosti posouvá dál). Zkušený flash programátor tak může vytvořit program, který nebude vázaný na flashový plug-in a prohlížeč v počítači uživatele a bude opravdu "standalone". Osobně jsem ZINC použil na dvou projektech, který byly vyvíjeny ve Flash (interaktivní CD-ROM) a bylo potřeba využít funkce, které ve své době Flash nenabízel, jako je přímé zobrazení videa (nikoliv FLV), což bylo řešené přes umístění samotné komponenty přehrávače video souborů do okna aplikace. Vzhledem k tomu, že ZINC byl primárně vyvíjen pro platformu Windows, je právě pro Windows připraveno řádově více možností rozšíření než pro Mac OS X. V tomto směru bohužel verze pro Mac OS X poněkud zaostává a soustřeďuje se spíše na podporu Apple Scriptu, shellových skriptů a standardní práce s okny a maskováním. Nevýhodou je i špatná podpora češtiny přímo v ZINCu - pokud si nadefinujete název okna a programu s českou interpunkcí, budou znaky zobrazeny s otazníky.

I přes omezené možnosti proti PC verzi vám doporučuji (pokud se flashem zabýváte více) program vyzkoušet alespoň v podobě trial verze a eventuálně se podívat, co bylo za použití ZINCu vytvořeno. Aktuálně je ZINC v podobě Universal Binary a stojí 300 USD. Pokud byste jej chtěli zakoupit, neváhejte použít slevový kód "MAC-0810", jež platí do konce srpna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: