Několik zpráv o Mac OS X - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Několik zpráv o Mac OS X

20. června 2011, 00.00 | Vyšla pátá beta verze Mac OS X 10.6.8. Apple zveřejnil podrobnosti distribuce Mac OS X Lion pro podniky a školství. A snahy zprovoznit Quicken 2007 i pod Lionem ukazují na možné problémy úplného ukončení podpory PowerPC.

Koncem minulého týdne se objevilo také pár zpráv týkajících se Mac OS X:

Apple uvolnil již pátou beta verzi Mac OS X 10.6.8

V současnosti se samozřejmě už především čeká na zahájení prodeje Mac OS X Lion, od něhož nás dělí nejvýše několik týdnů, ovšem Snow Leoparda ještě čeká pravděpodobně závěrečné dějství jeho vývoje, totiž vydání Mac OS X 10.6.8. Na tom se pracuje už docela dlouho, jeho první beta verzi externí vývojáři obdrželi 13. května a další pak vycházely v přibližně týdenních intervalech.

Minulé pondělí byla uvolněna již čtvrtá beta verze, avšak tím to nekončí, protože minulý pátek přišla další, pátá beta verze (sestavení 10K540). Doprovodný popis se naprosto shoduje s popisy předchozích beta verzí, tedy žádné známé problémy a testující se nadále mají zaměřit především na AirPort, grafické ovladače, Mac App Store, práci se sítěmi, QuickTime a VPN.

Doprovodné poznámky se sice nemění, ovšem čísla testovacích sestavení ano a jejich zrychlené vydávání naznačuje, že by se už mohlo blížit vydání ostré verze. Nebylo by to nijak překvapivé, prodej Lionu byl ohlášen na červenec (přesnější datum ovšem neznáme) a dá se předpokládat, že Apple bude ještě předtím chtít dokončit vývoj Snow Leoparda.

Všeobecně se totiž soudí, že právě Mac OS X 10.6.8 bude jeho poslední, stabilizační verzí, po níž již budou vycházet pouze bezpečnostní aktualizace. Zároveň zřejmě začne postupný útlum veškeré zbývající podpory Leoparda (prostě se zopakuje stejný postup jako při nástupu předchozích nových hlavních verzí Mac OS X).

Apple zveřejnil podrobnosti distribuce Lionu pro podniky a školství

Na zahájení konference WWDC 2011 Apple oznámil, že prodej Mac OS X Lion začne v červenci přes jeho aplikační obchod Mac App Store, pro uživatele Snow Leoparda bude Lion stát 29,99 USD (v USA). To se ovšem týká domácích uživatelů, o podmínkách distribuce pro podniky a školství se tam nemluvilo.

Podmínky pro tyto zákazníky Apple upřesnil až minulý pátek, kdy uvolnil PDF dokument popisující, jak budou moci přejít na Lion velké podniky a vzdělávací instituce s mnoha Macy.

Také pro ně se bude Lion nabízet jako upgrade ze Snow Leoparda a opět se bude distribuovat prostřednictvím Mac App Store. Po zakoupení příslušné licence od Applu zákazníci obdrží kód, který v Mac App Store zadají a budou si moci stáhnout instalační aplikaci Lionu. To tedy znamená, že ani pro ně se nebudou dodávat fyzická instalační média, takže s Lionem se přejde na čistě elektronickou distribuci Mac OS X.

Pokud jde o ceny, podnikoví zákazníci zaplatí 29,99 USD za jednu uživatelskou licenci, při minimální objednávce 20 licencí. Pro školství se nabízí balík Apple Software Collection (zahrnující Mac OS X a programové balíky iLife a iWork) za 39 USD za jednu licenci, objednat se musí přinejmenším 25 licencí.

Tyto ceny platí pro klientskou variantu Lionu, Lion Server se bude nabízet jako doplněk klientského Lionu, který si půjde pořídit z Mac App Store za 49,99 USD (tato cena zřejmě platí pro jeden Mac, o žádné hromadné licenci Apple nemluví). Dokument dále uvádí, že pro přechod na Lion Server ze Snow Leopard Serveru bude třeba si koupit též klientskou variantu Lionu.

Z Mac App Store se po zadání zmíněného kódu stáhne instalátor Lionu do složky Applications, který se však nespustí okamžitě. Stejně jako v současnosti totiž poslouží k instalaci Lionu na další Macy. Instalační aplikace Lionu se zkopíruje na cílové Macy, kde se spustí a zařídí vlastní instalaci systému, aniž by bylo potřebné spouštění z externího disku.

Pro rozsáhlejší instalace Apple doporučuje použít utilitu System Image Utility Lion Serveru k vytvoření diskových obrazů pro NetInstall nebo NetRestore, což dovolí instalovat z jednoho obrazu v síti na více cílových strojů (pro Snow Leoparda postup popisuje tento podpůrný dokument, pro Lion to má být stejné). A těm, kdo budou chtít proces instalace dále zautomatizovat, nabízí Apple svůj Apple Remote Desktop.

Z výše uvedeného je zřejmé, že se Apple skutečně rozhodl ukončit distribuci softwaru na fyzických médiích (takovéto pověsti kolují už od počátku letošního roku), zdá se, že svůj software bude nadále šířit výlučně přes Mac App Store (tento týden by se podle některých tvrzení měl začít prodávat Final Cut Pro X a možná i další aplikace balíku Final Cut Studio, pokud pro ně Apple zvolí stejný způsob distribuce, což se teď jeví jako vysoce pravděpodobné, lze to považovat za nastolení nového trendu).

Z výše uvedených informací je zřejmé, že Apple opravdu výrazně snížil ceny za novou verzi Mac OS X. Podobně laciný sice byl již upgrade z Leoparda na Snow Leoparda, ovšem v případě Lionu bude o hodně levnější také jeho serverová varianta. Skutečně se tak zdá, že Apple nyní začne svůj software nabízet levněji a spíše než jako zdroj příjmů se bude snažit ho využívat k nalákání zákazníků ke koupi nového hardwaru.

Ovšem zejména podnikovým zákazníkům se asi některé rysy distribuce Lionu příliš líbit nebudou, hlavně instalace Lion Serveru prostřednictvím dodatečného doplňku. Jistě, s doporučenými správními nástroji půjde instalaci snadno zařídit i v rozsáhlejších organizacích, ale přesto je zřejmé, jak silně u Applu převažuje orientace na běžné uživatele.

Quicken 2007 se nakonec možná podaří zprovoznit i pod Lionem

Minulý týden jsme spíše okrajově zmínili, že Mac OS X Lion již nebude zahrnovat Rosettu, emulátor dovolující na procesorech Intel provozovat programový kód určený pro procesory PowerPC.

Na první pohled by to neměl být až tak velký problém, nakonec podpora PowerPC byla v podstatě ukončena už s nástupem Snow Leoparda, ale stále ještě se najdou aplikace obsahující PowerPC kód, jichž se uživatelé pořád nechtějí vzdát. Zvlášť silně se to projevilo u programu Quicken For Mac 2007 firmy Intuit.

Tento program není jen prosté účetnictví, jde o aplikaci pro celkovou správu osobních financí a v USA si získal značnou oblibu (samozřejmě se nabízí i pro Windows). Je to ovšem vyloženě americká záležitost, protože programy tohoto typu jsou natolik svázané s legislativou dané země a jejími politickými a ekonomickými tradicemi, že jsou v podstatě nepřenositelné do jiných zemí (české účetnictví by v USA také moc užitečné nebylo).

Americký trh je však velký, a tak uživatelů Quickenu 2007 pro Mac není zrovna málo. Potíž s ním spočívá v tom, že stále ještě využívá kód pro PowerPC, na strojích s procesory Intel proto fungoval jen díky Rosettě. Avšak ta v Lionu již nebude, takže Quicken 2007 pod ním nepůjde provozovat. To přirozeně vyvolalo značnou nevoli mezi uživateli, ale podle toho, co minulý čtvrtek uvedl The Mac Observer (TMO), se možná řešení najde.

TMO si o této věci promluvil s viceprezidentem skupiny osobních financí Intuitu, Aaronem Patzerem. Ten vysvětlil, že programový kód Quickenu 2007 pro Mac začal vznikat už před celými desetiletími a zahrnuje řadu specialit (včetně vlastního databázového jádra) silně svázaných s procesory PowerPC. Tento kód se nedá jednoduše přenést na Intel a přepsat by ho bylo obtížné.

Bylo by to tak pracné, že se Intuit raději rozhodl vyvinout zcela novou aplikaci Quicken Essentials for Mac. Ta se sice závislosti na PowerPC zbavila, jenže řadě uživatelů se nové řešení vůbec nezamlouvá a raději zůstávají u Quickenu 2007.

Takové případy nejsou nijak vzácné, stačí si vzpomenout na nechuť mnohých přecházet z iMovie 6 HD na novou, zcela přepracovanou verzi iMovie '08, Apple pak nějakou dobu starší verzi nabízel zdarma. Ostatně, řadě vývojářů se příliš nelíbí ani nové Xcode 4. A nejde jen o Macy, četní uživatelé Microsoft Office pro Windows se dodnes nesmířili s novým uživatelským rozhraním používajícím pásku ikon – „ribbon“.

Vzhledem k počtu Maců v USA tak má Intuit s Lionem dost velký problém. Samozřejmě se snaží uživatele přimět k přechodu na software Quicken Essentials, který pod Lionem fungovat bude, jenže tomu chybí některé funkce staršího programu (například detailní sledování investic).

Další možností by mohly být alternativní finanční aplikace a internetové služby, avšak ty se také nebudou každému zamlouvat a navíc často mají potíže s importem dat z Quickenu 2007 (a mnozí takováto data shromažďovali řadu let).

Hodně uživatelů by tak nadále rádo provozovalo Quicken 2007 i pod Lionem. K tomu by stačilo, aby dále umožňoval používat Rosettu, jenže Apple právě tohle udělat nechce, očividně se hodlá zbavit veškeré zbývající podpory PowerPC.

A tak se Intuit pustil do ještě dalšího řešení, jež ale nemusí vyjít. Už několik měsíců pracuje na projektu, v němž se snaží za těsné spolupráce s Applem začlenit do Quickenu 2007 dodatečné knihovny Rosetty, což by dovolilo jeho spouštění pod Lionem. Není to však nijak snadná záležitost a stále není jisté ani to, zda se projekt vůbec podaří úspěšně dokončit. Patzer v rozhovoru pro TMO řekl, že by se to mělo vyjasnit do konce letošního léta.

Quicken 2007 je asi nejvýraznějším případem aplikace pro PowerPC, jež si stále zachovává silnou uživatelskou základnu a jasně ukazuje, že definitivní ukončení podpory PowerPC nebude tak úplně bez potíží. Silněji se to ovšem projeví v USA, kde bylo i v minulosti zastoupení Maců dost silné.

Uživatelům Quickenu 2007 se nabízí několik jiných řešení, pokud se Intuitu „transplantace“ knihoven Rosetty nezdaří. Mohli by zůstat u Snow Leoparda, jenže to by se museli vzdát všech jeho přínosů (a nové aplikace nakonec budou Lion vyžadovat). Pochopitelně je zde již zmíněná možnost přechodu na jiné finanční aplikace, avšak ti, kdo to dosud neudělali, se do toho asi příliš nepohrnou.

A tak se v případě Quickenu zcela vážně doporučuje jako možná varianta přejít na jeho verzi pro Windows a na Mac si Windows doinstalovat a používat je (ať už přes Boot Camp či pomocí virtualizačních programů).

Pro české uživatele tohle samozřejmě nijak valný význam nemá, ale tento případ jasně ukazuje, že záměrné omezování zpětné kompatibility, jaké praktikuje Apple, může být zdrojem potíží. Jistě, jde o téměř filozofickou otázku, do jaké míry je vhodné zpětnou kompatibilitu zachovávat. (V případě čistě napsaných aplikací by takovéto potíže vůbec nevznikaly, jenže v praxi se prostě užívání programů s podobnými historickými zátěžemi zcela vyhnout nelze.)

U Maců se tak musí počítat s tím, že podpora starších technologií bude nakonec ukončena. Většina domácích uživatelů se s tím nakonec vyrovná celkem lehce, avšak v podnikovém prostředí takový přístup není vůbec vítaný a představuje jeden z hlavních důvodů, proč podniky Macy stále přijímají s velkými výhradami.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: