Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Některé spory okolo aplikací na App Store dospěly k rozuzlení
27. května 2009, 00.00 | Odmítnutá aplikace Eucalyptus byla nakonec na App Store přijata a rychle skončil také spor okolo aplikací napodobujících hodinky Cartier.
Všechny aplikace pro iPhone a iPod touch nabízené na webovém obchodu App Store musí nejprve schválit Apple. A právě to často způsobuje potíže, někdy jsou odmítnuty aplikace z velice zvláštních důvodů a jindy naopak obchod přijme hodně sporné tituly.
Zvlášť výrazným případům se pak obvykle dostane značné mediální pozornosti, což občas Apple přiměje ke změně původního rozhodnutí. V minulých dnech došlo k rozuzlení dvou takových případů:
Čtečka Eucalyptus nakonec byla na App Store přece jen přijata
Už jsme vás informovali o čtečce textů Projectu Gutenberg, jež, přes své nesporné kvality, byla odmítnuta, protože mohla zpřístupnit též anglický překlad Kámasútry.
Toto opravdu hodně absurdní zdůvodnění přirozeně vyvolalo velkou vlnu kritiky poté, co autor Eucalyptu, Jamie Montgomerie, napsal o odmítnutí Applu na svém blogu a „kauze“ se věnovala většina zpravodajských serverů zabývajících se informačními technologiemi.
A zjevně to zapůsobilo i na Apple, protože ten nakonec aplikaci přijal. V neděli Montgomerie na svém blogu oznámil, že mu zavolal zástupce Applu, který s nim diskutoval o Eucylaptu a doporučil mu, aby svou aplikaci zaslal znovu ke schválení.
A tentokrát již bez potíží prošla (ačkoli se nijak nezměnila, Montgomerie nemusel doplňovat ani cenzurní filtry, o nichž předtím uvažoval) a na App Store ji lze koupit za 10 USD.
Jak vidět, v podobných případech, kdy je důvod odmítnutí aplikace zjevně nesmyslný, se vyplatí mediální tlak, Montgomerie proto děkuje všem, kdo ho v této věci podpořili.
Nebyl to zdaleka první případ, nedávno se o podobný mediální rozruch postarala aplikace NIN, zpřístupňující hudbu a videa skupiny Nine Inch Nails, kdy Apple dokonce odmítnul přijetí její aktualizace, přestože s první verzí problém neměl, frontman skupiny rovněž věc medializoval a aplikace byla vzápětí přijata.
Pro budoucnost by ovšem bylo mnohem lepší, kdyby Apple stanovil jasnější obecná pravidla pro přijímání aplikací na App Store, aby se podobné případy už neopakovaly.
Spor Applu s Cartierem vyřešilo stažení aplikací
Někdy však potíže vyvolá naopak zařazení určitých aplikací na App Store. Nepochybně si pamatujete na rozruch, který vyvolala hra Baby Shaker, po vlně kritiky ji Apple nakonec ze svého obchodu stáhl.
A v poslední době mu dokonce kvůli zveřejnění dvou aplikací hrozila žaloba. Na App Store se totiž objevila bezplatná aplikace Fake Watch a placená aplikace Fake Watch Gold Edition, jež obě umožňovaly zobrazovat čas v grafické úpravě napodobující luxusní hodinky Tank známého výrobce šperků a luxusních náramkových hodinek Cartier.
Ten si však své ne právě levné výrobky tvrdě chrání, a tak se rozhodl na Apple podat žalobu kvůli porušení práv k ochranné známce. Apple hned druhý den po podání žaloby obě aplikace z App Store odstranil, na což Cartier zareagoval stažením své žaloby.
Tohle samozřejmě byl poněkud jiný případ než se čtečkou Eucalyptus, spadal spíše do oblasti obchodního práva. Firmy vlastnící známé ochranné známky velice tvrdě stíhají každý případ, který považují za jejich neoprávněné použití (příslušná legislativa přímo vyžaduje, aby vlastníci své známky aktivně chránili, jinak mohou o svá práva přijít) a hrozba žalobou se v takovýchto situacích užívá docela běžně. A stejně běžně žaloby rychle stahují, jakmile dojde k nápravě.
Aplikací na App Store je již tolik, že občas dojde i k takovýmto střetům, dá se ovšem předpokládat, že se většinou rychle vyřeší podobně jako v případě Cartiera.
Tématické zařazení: