Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
NetNewsWire - vaše zpravodajská centrála
4. února 2003, 00.00 | Pokud často čtete zpravodajství na internetu, ať už přímo na zpravodajských serverech či různé blogy, určitě se vám bude líbit program NetNewsWire, který vám všechny informace přinese takřka až na vaši pracovní plochu.
Pokud patříte mezi aktivní uživatele internetu, jistě využíváte bohaté a různorodé zpravodajství, které lze na serverech najít. Díky rozsahu a počtu aktivně zapojených lidí asi není problém najít svůj informační zdroj o takřka čemkoliv, i kdyby to byl chov okrasných jihoamerických vysokohorských masožravých šneků. Zdrojem mohou být jak standardní internetové zpravodajské servery, tak v poslední době nesmírně oblíbené "blogy", tedy osobní internetové stránky, kam si tvůrci pravidelně zapisují cokoliv, co považují za důležité sdělit světu. Pokud však máte rozsah zájmů široký, můžete brzy zjistit, že vašich oblíbených serverů je velmi mnoho a dlouhý čas vám zabere jen projití všech hlavních stránek a zjišťování, jaké nové příspěvky, pokud vůbec, se objevily - to platí zvlášť v případě blogů, které na rozdíl od většiny zpravodajských serverů nevycházejí denně, ale dle chuti autora. Velmi zdlouhavé to bude i na pevné lince a co teprve pokud využíváte moderních a pokrokových služeb vytáčené linky našeho největšího telekomunikačního operátora.Proto vás už možná napadlo, že by bylo zajímavé mít všechny tyto novinky někde pěkně pohromadě a jen si vybírat, které publikované články vás vlastně zajímají. Podobné služby jsou nabízené některými specializovanými webservery, my se však dnes podíváme na velmi příjemnou aplikaci pro Maca, který tento problém řeší přímo na vašem počítači pomocí technologií založených na XML.
Nejdříve krátké zastavení u této technologie. Řada internetových serverů (zpravodajských i blogů) začala nabízet informace o svém obsahu (tedy názvy článků, perexy a odkazy na vlastní článek) ve formátu, který původně vyvinula společnost Netscape na základě technologie XML. Služba My Netscape, která tuto definici, označovanou jako RSS (RDF Site Summary, kde RDF je zkratka Resource Description Format) používala, brzy skončila, formát se však stal mezi tvůrci webů velmi populární a začal se aktivně dále používat a vyvíjet. Díky tomu, že se jedná pouze o XML data v otevřeném formátu nacházející se jako soubor na webovém serveru poskytovatele těchto dat, lze je interpretovat takřka libovolným způsobem: zapracovat do vlastní stránky jako odkazy na články daného serveru, případně vytvořit zpravodajský metaserver, který bude jen sdružovat odkazy na cizí články (podívejte se na rss.pooh.cz, kde najdete i další informace o RSS), nebo také vytvořit prohlížeč těchto "feedu" pro osobní počítače.
Pro Maca je jednou z takovýchto prohlížeček program NetNewsWire Lite (NNW) od firmy Ranchero Software. Program je určený pro Mac OS X 10.1 a novější a je zdarma k dispozici na webových stránkách výrobce. Kromě této lite verze zdarma existuje i verze Pro, která má pokročilejší funkce a také podporu pro některá blogovací serverová rozhraní pro snadné zadávání příspěvků.
Použití je extrémně jednoduché. Po spuštění se vám zobrazí okno, které vidíte na obrázku. V levém sloupci je seznam internetových zdrojů, které máte přihlášené, tedy ty, u kterých program zjišťuje, zda se zde nacházejí nové příspěvky. Pokud jsou zde nějaké nové, z jeho hlediska nepřečtené, je tento server zvýrazněný a zobrazí počet nepřečtených příspěvků. Po klepnutí na jméno serveru se v pravém horním poli rozbrazí seznam všech příspěvků, které jsou z daného serveru propagované přes jeho RSS feed (to může být denní porce aktuálních zpráv, pět či deset posledních - záleží na tvůrcích daného serveru). Tučně je opět to, co jste ještě "nečetli" v NNW - program nepozná, že jste článek četli například přímo na webovém serveru. Po klepnutí na jméno článku se obvykle ještě zobrazí jeho perex, pokud však není zařazen, zůstane dolní pole prázdné. Na samotný článek se dá dostat buď klepnutím na jeho název na poli perexu, nebo poklepáním na název článku v seznamu článků, stránka se otevře ve standardně nastaveném prohlížeči. Pro zjednodušení práce s informačními zdroji je tu několik dalších příkazů (možno mít jako tlačítka v liště) - označení všech článku daného zdroje (případně více vybraných zdrojů s nepřečtenými odkazy) jako již přečtených, skok na další nepřečtený odkaz či možnost znovunačtení definičních souborů.
Kromě ručního načtení souborů lze používat také automatické obnovování po definovaném čase, což je ideální pokud používáte pevnou linku. Program informuje o počtu nových nepřečtených zpráv svou ikonkou v doku.
Určitě vás však také bude zajímat, jak přidávat nové informační zdroje. Mnoho zdrojů připravili autoři, takže stačí otevřít boční lištu (drawer) a vybrat si, pokud však chcete použít další zdroje z internetu, není nic snazšího. Stačí si na dané stránce zkopírovat odkaz na definiční soubor (obvykle označovaný jako RSS či XML feed), zpravidla končící jako .rss, .rdf či .xml a vložit ho přes tlačítko subscribe do NNW. Program se ihned připojí k serveru a stáhne aktuální "vydání".
No a to je v podstatě celé - díky přihlášení se k vybraným zdrojům a díky možnosti automatické aktualizace budete neustále zásobeni novinkami, které vás zajímají, bez zdlouhavého procházení internetu (feedy jsou obvykle velmi malé, jen několik KB dat - v programu se můžete podívát na statistiku) a s možností snadného výběru co vás zajímá a co ne.
Pokud chcete pár tipů na české informační zdoje, zde je to, co jsem zatím objevil (tedy, to co mě osobně zajímalo), další tipy jsou pochopitelně vítané. Program si rozumí s češtinou, někdy však musí být přesně definované, v jakém kódování vám ji server má poslat (aby se infromace v RSS a faktické kódování shodovaly).
Mobil - http://www.mobil.cz/win/day_rss.html
Technet - http://www.technet.cz/win/rss_technet.html
Reflex - http://reflex.cz/rss
Blesk - http://blesk.cz/rss/titul.html (u titulů Ringier díky za spolupráci Petrovi Staníčkovi)
Marigold - http://www.marigold.cz/win/day_rss.html (server o WiFi).
Najít se dá samozřejmě i řada zdrojů o Macích, ať už zpravodajských či blogů (pokud vás zajíma Safari, doporučuji blog Dave Hyatta - http://www.mozillazine.org/weblogs/hyatt/blogger_rss.xml), aktuální zpravodajství a podobně. NewsNetWire Lite je prostě velmi jednoduchý ale mocný program, a pokud pracujete s informacemi na internetu, určitě si ho oblíbíte!