Nová technologie pro Mac OS X 10.4 - čtené rozhraní - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nová technologie pro Mac OS X 10.4 - čtené rozhraní

macosearly

19. března 2004, 00.00 | U Apple není příliš zvykem "odkrývat karty" a oznamovat, jaké nové technologie a prvky připravuje pro svůj operační systém, ovšem nyní udělal podstatnou výjimku a představil novou technologii, kterou připravuje pro zrakově postižené uživatele - čtené rozhraní.

U Apple není příliš zvykem "odkrývat karty" a oznamovat, jaké nové technologie a prvky připravuje pro svůj operační systém, ovšem nyní udělal podstatnou výjimku a představil novou technologii, kterou připravuje pro zrakově postižené uživatele - čtené rozhraní.

Pozice postižených uživatelů u nás a v USA je radikálně odlišná - zákonodárství myslí na různé druhy postižení a nařizuje firmám, aby jejich produkty byly použitelné nejen uživateli zcela zdravými, ale například s problémy motorickými, zrakovými či sluchovými. Produkty, které není možné používat uživateli s omezeními nemohou vyhrát vládní zakázky a podobně.

Proto Apple podporoval řadu funkcí ve starších verzích Mac OS a v Mac OS X poměrně výrazně zlepšil mnoho oblastí - například je možné systém kompletně ovládat z klávesnice, což není jen záležitost volby pro běžné uživatele, ale doslova nutnost pro některé postižené.

V oblasti převodu textu na mluvené slovo má Apple již dlouhé zkušenosti - technologie syntézy řeči (text-to-speech, TTS, Apple svou technologii nazývá PlainTalk) a převodu mluvené řeči na text (spech-to-text) se objevily již na samém začátku 90. let, ovšem od té doby neprodělaly takový bouřlivý vývoj jako ostatní oblasti - ukázalo se (obecně) že dokonalé ovládání počítače hlasem je přece jen ještě stále trochu mimo možnosti, nehledě na to, že ovládání tradiční prostředky je efektivnější, někdy se však technologie STT používá pro diktování textu, místo psaní na klávesnici. Podpora hlasového výstupu se postupně zlepšuje a zkvalitňuje, ale stále jsou syntetické hlasy na míle vzdálené standardní lidské řeči a fantaziím ze Star Treku (byť si například syntetický hlas "zazpíval" v jedné skladbě Radiohead a podobně).

Apple nyní na konferenci, věnované technologiím pro postižené uživatele, představil svou novou technologii, která je výrazným zlepšením možností systému pro nevidomé či jinak zrakově postižené - Spoken interface, neboli "mluvené rozhraní". Nasazení se předpokládá v dalším velkém upgradu systému, což není samozřejmě zatím jasné, kdy bude, a zda to bude opravdu OS X 10.4. Mac OS X nyní obsahuje určité možnosti, nechat si přečíst například text pod kurzorem myši, výstražnou hlášku, text v TextEditu a podobně, ale nejedná se o komplexní systém pro ovládání počítače jen pomocí hlasového výstupu. Spoken interface bude kombinovat ovládání počítače klávesnicí (které by mělo být pro nevidomé "konkrétnější" než pouze kurzorem myši) a čtení všeho na obrazovce - například konkrétní položky, textu na webové stránce, či mailu. Podobným programům se obvykle říká screen reader a stojí zpravidla kolem 1000 USD - a i například naši postižení spoluobčané se musí spoléhat na programy z USA (doplněné místním hlasovým výstupem). Mimochodem, Apple k tomuto kroku "dohnalo" rozhodnutí firmy, které do loňského roku screenreader pro Maca dělala, tento vývoj zastavit. Apple tak musí vyvinout řešení sám, aby naplnil příslušnou literu federálního zákona.

Technologie bude samozřejmě plně integrované do Universal Access, používat standardní hlasový výstup, standardní zkratky a povely pro ovládání počítače z klávesnice, doplněné několika akcemi pro zjištění situace, co uživatel právě dělá s počítačem. Pomocí klávesnice bude možné ovládat všechny prvky rozhraní, včetně posuvníků, rozdělených polí a dalších prvků. K tomu Apple hodlá uvolnil své API, aby programátoři mohli dobře integrovat potřebné funkce pro ideální přístup postižených uživatelů, což by byl značně jednodušší přístup, než jaký uplatňují vývojáři dvou majoritních programů pro Windows, kde se musí kód od nich nechat posuzovat, jak podporu lépe integrovat.

A teď trochu zpět na zem - zatímco uživatelé v USA mohou být rádi, že díky zahrnutí technologie do systému ušetří nemalé prostředky na nákup screen readeru, uživatelé mimo anglicky mluvené oblasti mají smůlu - Apple totiž zatím svou technologii pro syntézu řeči neadaptoval pro jiné jazyky, jen kdysi byla k dispozici španělština kvůli silné minoritě v USA a pracovalo se na možnosti diktování textu v čínštině. V současné době však Mac OS X standardně podporuje jen angličtinu, a nezdá se, že by se Apple vývojem pro další jazyky zabýval. Existuje například program Speechissimo (49 Euro), který zvládá italštinu, španělštinu, francouzštinu a němčinu, ale zdá se že není kompatibilní s technologií Apple PlainTalk. Firma však má i podporu češtiny, jen je asi trh pro ni nezajímavý, aby produkt uvedla i zde pro Maca. Naději by tak teoreticky mohly skýtat některé projekty, které jsou vyvíjené pro Linux, resp. pod některou otevřenou licencí, ovšem to záleží také na přístupnění příslušné podpory od Apple.

Nezbývá než doufat, že i u nás bude časem Mac OS X stejně dobře použitelný pro uživatele s postižením, jako platforma Windows, a že z toho budou profitovat i běžní uživatelé, například díky technologii text-to-speech a posléze speech-to-text, které (jak předpověděli autoři sci-fi už v dávné minulosti, že, Hale) patří budoucnost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: