Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Novinky Lionu pro bezdrátové sítě
21. března 2011, 00.00 | Mac OS X Lion nabízí také novou diagnostickou utilitu pro WiFi připojení a umožní automatizovat síťové zabezpečení podobným způsobem jako v iOS.
Apple sice poprvé představil veřejnosti Mac OS X Lion už loni v říjnu, ale teprve koncem února uvolnil první vývojářskou verzi, což umožnilo získat o tomto operačním systému více informací a od té doby na Web postupně pronikají další zprávy o jeho novinkách.
O řadě z nich se MůjMac již zmínil (náš poslední takovýto článek najdete zde, obsahuje též odkazy na naše dřívější články o Lionu), zdaleka nejvíc informací o Lionu ovšem přináší server AppleInsider (seznam všech jeho dosavadních článků na tohle téma se nalézá tady).
Nejnověji se AppleInsider blíže podíval na utilitu Lionu pro diagnostiku WiFi připojení a zjistil o ní následující:
Možnosti diagnostické WiFi utility Lionu
Nová utilita Wi-Fi Diagnostics, jež monitoruje výkonnost bezdrátových sítí, zaznamenává události s ní spojené a protokoluje přenášená data, je umístěna ve složce „System/Library/CoreServices“, do níž Mac OS X ukládá řadu různých dalších utilit integrovaných do systému, nachází se tam například dok, Finder, aktualizační systém Software Update a archivační utilita Archive Utility.
Diagnostickou WiFi utilitu lze spustit, když se na ikonu WiFi připojení v liště menu klepne při současně přidržené klávese Alt, v takovém případě se v menu totiž objeví jinak skrytá položka „Open Wi-Fi Diagnostics“ (otevřít WiFi diagnostiku).
Po spuštění tento nástroj předloží volby pro monitorování výkonu (Monitor Performance), zaznamenávání událostí (Record Events), zachytávání přenášených datových rámců (Capture Raw Frames) a pro zapnutí diagnostického protokolování (Turn on Debug Logs). Tlačítko „Learn More“ (další informace) otevře okno s podrobnějším popisem zmíněných voleb.
Monitorování výkonu funguje podobně jako grafy utility AirPort Utility pro sledování bezdrátových klientů, narozdíl od ní však poskytuje podrobnější záznam o vývoji signálu a šumu pro daného klienta, namísto sledování všech aktuálních klientů připojených ke spravované základnové stanici. Nashromážděná data lze navíc odeslat Applu, aby pomohla s řešením problémů.
Ostatní volby na pozadí protokolují síťové události nebo zachytávají data přenášených rámců do dočasného souboru s příponou „.pcap“ (zkratka z „packet capture“, zachytávání paketů), který rovněž půjde odeslat Applu jako pomůcku k určení příčiny potíží.
Změna správy zabezpečení prostřednictvím 802.1x
Zcela se změnilo též nastavování síťového zabezpečení prostřednictvím protokolu 802.1x. Dosud se to v Mac OS X řešilo ručním zadáním potřebných parametrů nebo instalací profilu, který nastavení zkonfiguroval automaticky. V Lionu systém oznámí, že správce sítě dodá potřebný konfigurační profil.
Jde o další prvek převzatý z iOS, pro nějž Apple vytvořil konfigurační profily spolu se správci sítí, což umožňuje snadno dostat ke koncovým uživatelům potřebná počáteční nastavení a následné aktualizace. Stejně to bude fungovat také v Lion Serveru (tvořícím integrální součást klientské varianty Lionu), stejnou infrastrukturu půjde použít k distribuci konfiguračních profilů, takže správu Maců v síti bude možné automatizovat podobně jako správu přístrojů s iOS.
Takové řešení bude nepochybně vhodné pro velké podniky a organizace, ale zároveň to naznačuje, že se Macy budou stále více zaměřovat na technicky méně zdatné uživatele a jejich správa a údržba bude ve větší míře svěřena profesionálům.