Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Nový software Applu pro Macy
12. listopadu 2010, 00.00 | Apple uvolnil Mac OS X 10.6.5 a bezpečnostní aktualizaci Security Update 2010-007 pro Leoparda. Objevily se též nové správní nástroje Server Admin Tools 10.6.5. A dále Apple vydal aktualizaci Digital Camera RAW Compatibility Update 3.4 a MainStage 2.1.2.
Minulé dny byly bohaté na softwarové novinky pro Macy, o většinu z nich se postaral samotný Apple, tu nejdůležitější z nich samozřejmě tvoří nová verze Snow Leoparda:
Mac OS X 10.6.5 přináší velké množství oprav
Pátá následná aktualizace Snow Leoparda se očekávala každým dnem, poslední testovací sestavení externí vývojáři dostali toto pondělí (první beta verzi přitom obdrželi již v polovině srpna). Její vývoj se tak hodně podobal přípravám předchozí verze 10.6.4, jež se pro všechny uživatele objevila v polovině června.
A včera vyšla ostrá verze Mac OS X 10.6.5, potvrdily se tak zprávy serveru MacStories (jež ovšem mluvily také o současném uvedení iTunes 10.1 a ty zatím nedorazily).
Nová verze Mac OS X přináší řadu novinek, nejprve se podíváme na klientskou variantu tohoto operačního systému:
Novinky klientské varianty
Klientský Mac OS X 10.6.5 zahrnuje především velké množství oprav a drobných vylepšení. Zvyšuje spolehlivost spolupráce se servery Microsoft Exchange a zlepšuje stabilitu a výkon grafických aplikací a her (snad tak konečně zahrnuje optimalizované OpenGL ovladače, na něž se čeká už od Mac OS X 10.6.3 a zmenší výkonnostní odstup her pro Mac OS X proti Windows). Dále řeší problém s prodlevami mezi tiskovými úlohami a chybu tisku pro některé tiskárny HP připojené k bezdrátovému přístupovému bodu AirPort Extreme.
Opravena byla chyba způsobující, že přetažení položky ze sady (Stacku) automaticky neskrylo dok, informace Wikipedie se již správně zobrazují ve slovníkové aplikaci Dictionary, vyřešila se potíž s přetahováním kontaktů z adresáře do kalendáře iCal, byly napraveny potíže s prokládáním OpenType písem a zvýšila se spolehlivost spolupráce s některými bezdrátovými brailleskými Bluetooth displeji. Též se vyřešily problémy hlasového výstupu VoiceOver při prohlížení některých webů v Safari 5.
Dále nová verze Snow Leoparda zvyšuje výkon některých operací zpracování obrazu v programech iPhoto a Aperture a na určitých Macích zlepšuje výkon programu MainStage.
Zlepšilo se též Bluetooth párování s Magic Trackpadem a výkon při připojení monitorů využívajících technologii InstaPort. V Preview už lze bez chyb zobrazovat náhledy 4 snímků snesených na jednu stránku z aplikace Photo Booth, vyřešil se problém synchronizace adresáře s Googlem a již půjde bez potíží odpovídat v poštovním klientovi Mail na zprávy zaslané osobami, jejichž jméno obsahuje určité znaky s diakritikou.
Přibyla podpora SSL při přenosu souborů do iDisku, zvýšil se výkon pro uživatele spojené s doménou Active Directory a zlepšila se spolehlivost Ethernet připojení. Spolehlivější jsou rovněž FibreChannel připojení, což řeší potenciální potíže s dostupností svazků souborového systému Xsan. A Macy Pro osazené hardwarovou RAID kartou teď už lze přepnout do režimu spánku.
Nová verze Snow Leoparda také rozšiřuje paletu podporovaných typů fotoaparátů schopných pořizovat snímky ve formátu RAW. Mac OS X zahrnuje funkce pro jejich načítání přímo v sobě, seznam všech takovýchto fotoaparátů podporovaných v Mac OS X 10.6 předkládá tento dokument.
Vyplývá z něj, že Mac OS X 10.6.5 nově přidává fotoaparáty Canon EOS 60D, Canon PowerShot S95, Hasselblad H4D-40, Nikon D3100, Panasonic Lumix DMC-LX5 a Sony DSLR-A290, DSLR-A560,DSLR-A580, SLT-A33 a SLT-A55. Podrobný seznam všech novinek klientské varianty Mac OS X 10.6.5 obsahuje tenhle podpůrný dokument.
Uživatelé už začali objevovat i další nedokumentované novinky Mac OS X 10,6.5, například zjistili, že se rozšířila podpora souborového systému exFAT, užívaného hlavně velkokapacitními paměťovými kartami. Tato podpora se sice prvně objevila již v Mac OS X 10.6.4 na nových strojích vybavených zásuvkami SDXC karet, ale s Max OS X 10.6.5 se podpora exFAT rozšířila na všechny Macy.
Obsáhlé bezpečnostní opravy
Samozřejmě Mac OS X 10.6.5 přináší též řadu bezpečnostních oprav, jejichž seznam nabízí tento dokument. Seznam oprav je opravdu hodně dlouhý, nová verze Snow Leoparda celkem zaceluje 131 (podle jiných zdrojů 134) zranitelností (popisovaných 141 CVE kódy).
Opravy se týkají zranitelností AFP Serveru, QuickTimu a okenního systému X11, opravena byla rovněž chyba rámců CoreText a CoreGraphics dovolující útok přes záškodnické PDF soubory. Zdaleka nejvíc oprav však zaceluje bezpečnostní díry v zásuvném modulu Flash Playeru. Také další opravy souvisejí s internetovými funkcemi, například v AppKitu, v Safari jde o chyby týkající se RSS funkcí, PHP, ověřování OpenSSL certifikátů a zacházení s cookie soubory.
Na bezpečnostní opravy Mac OS X 10.6.5 se ze statistického hlediska podíval AppleInsider, zjistil, že 55 jich souvisí s Flash Playerem, 16 se jich týká systému X11, 9 chyb bylo opraveno pro QuickTime. Pět chyb postihuje pouze Server, jedna se nacházela v jádru systému a zbylé chyby jsou rozprostřeny po mnoha různých komponentách a aplikacích systému.
Kritici Adobe z toho jistě budou dělat dalekosáhlé závěry, důležité je ovšem především to, že byly tyto zranitelnosti opraveny, takže Snow Leopard bude nyní podstatně bezpečnější.
Novinky serverové varianty
Jako vždy vedle klientské varianty přirozeně vyšel také Mac OS X Server 10.6.5, který obsahuje všechny novinky klienta a přidává některé další opravy a vylepšení specifické pro Server.
Opravuje chyby služby Chat Service, zlepšuje správu klientů (umožňuje správu předvoleb pro iChat a iCal, dovoluje zřízení externího účtu na souborovém systému FAT32, spravuje tiskové IPP fronty, a tak dále) a zvyšuje spolehlivost adresářových služeb Directory Services. Vylepšení a oprav chyb se dočkaly též poštovní služba Mail Service, služby Podcast Service a Wiki Service a webový kalendář. A PHP bylo povýšeno na verzi 5.3.3.
Aktualizační služba Software Update Service umožňuje správcům hostovat starší aktualizace (jako třeba Mac OS X 10.6.4) i poté, co vyjde nahrazující aktualizace (tedy Mac OS X 10.6.5).
Zvýšení spolehlivosti FibreChannel připojení řeší problém dostupnosti Xsan svazků, oprav se dočkala též správní utilita Server Admin. A samozřejmě jak v utilitě Server Admin, tak v utilitě System Image Utility přibyly NetBoot/NetInstall filtry pro nové modely Maců, konkrétně pro letošní nové Macy mini, Macy Pro a MacBooky Air.
Seznam všech novinek Mac OS X Serveru 10.6.5 najdete v tomto podpůrném dokumentu. A přirozeně Snow Leopard Server 10.6.5 obsahuje také všechny výše popsané bezpečnostní opravy.
Nejasnosti okolo podpory bezdrátového tisku AirPrint
Možná již dnes se objeví též nová verze iOS, verze 4.2, jež vedle řady jiných významných novinek zahrnuje bezdrátový tisk AirPrint. (V minulých dnes se sice objevily pověsti, že tato funkce byla na poslední chvíli z iOS 4.2 vypuštěna, ale Apple to popřel, podrobněji to probíráme ve zprávách o iOS).
Všeobecně se předpokládalo, že vydání Mac OS X 10.6 je jednou z podmínek pro uvedení iOS 4.2, protože tato nová verze Snow Leoparda měla poskytovat podporu pro tisk z bezdrátových přístrojů s iOS 4.2 na sdílených tiskárnách připojených k Macům.
Vývojáři pracující s beta verzemi Mac OS X 10.6.5 skutečně objevili zárodky podpory pro tisk AirPrint na sdílených tiskárnách. Jenže nyní, když vyšla ostrá verze, tak hlásí, že Apple z dokumentace odstranil všechny odkazy na takovýto sdílený tisk, stejně jako ze softwaru rozeslaného vývojářům.
Podle jednoho z vývojářů není v Mac OS X 10.6.5 nic pro sdílení tisku s iPady. A v oficiálních popisech novinek Mac OS X 10.6.5 rovněž není jediná zmínka o tisku AirPrint. (Podle neověřených zpráv musel Apple bezdrátový tisk na sdílené tiskárny odstranit kvůli patentovému sporu, už se ale objevil návod, jak obnovit možnosti z beta verzí překopírováním několika souborů z nich do ostré verze Mac OS X 10.6.5. A dalším možným řešením může být užití otevřeného softwaru CUPS a Avahi.)
Jasno bude ale teprve poté, co Apple vydá iOS 4.2, nelze však vyloučit, že zatím bude bezdrátový tisk ze zařízení s iOS 4.2 možný pouze na kompatibilní tiskárny (tedy především na nové tiskárny HP podporující technologii HP ePrint). Mluvčí Applu řekla Macworldu, že iOS 4.2 dovolí přímý tisk na kompatibilní tiskárny bez instalace ovladačů či jiného softwaru, odmítla se však vyjádřit k možnosti tisku na sdílenou tiskárnu připojenou k Macu či k PC s Windows.
Je ovšem také možné, že bezdrátový tisk na sdílených tiskárnách budou obstarávat nové iTunes 10.1 (pod Windows to zajišťovala právě beta verze iTunes 10.1, třeba tomu bude stejně i na Macích, Mac OS X 10.6.5 by pak sloužil pouze jako výchozí platforma). S jistotou to však budeme vědět teprve potom, co Apple vydá všechny díly téhle softwarové skládačky, tedy iTunes 10.1 a iOS 4.2.
Možnosti získání Mac OS X 10.6.5
Mac OS X 10.6.5 se od středy samozřejmě nabízí prostřednictvím mechanismu Software Update, ale dá se také ručně stáhnout z webu Applu. Klientská rozdílová aktualizace z Mac OS X 10.6.4 se nachází tady (má velikost 644,48 MB), odtud lze stáhnout kombinovaný aktualizátor použitelný na všechny verze Mac OS X 10.6 (ten zabírá již 977,21 MB).
Rozdílová aktualizace Mac OS X Serveru 10.6.5 z předchozí verze 10.6.4 se nalézá zde (858,02 MB), kombinovaný aktualizátor Serveru pak tady (1,12 GB). Velikost souborů napovídá, že změn je opravdu hodně.
Mezi podporovanými jazyky ovšem zatím není čeština, uživatelé české lokalizace Mac OS X si budou muset počkat, až Apple vydá její aktualizaci pro Mac OS X 10.6.5. Měla by se objevit na této stránce, zatím se tam však nachází jenom česká lokalizace pro předchozí Mac OS X 10.6.4.
Vyšla také bezpečnostní aktualizace Security Update 2010-007 pro Leoparda
Již jsme zmínili, že Mac OS X 10.6.5 přinesl velké množství bezpečnostních oprav. Řada z nich se ovšem týká nejenom Snow Leoparda (Mac OS X 10.6), ale též Leoparda (Mac OS X 10.5), a tak Apple vydal tyto opravy i jako samostatnou bezpečnostní aktualizaci Security Update 2010-007. (Předchozí aktualizace Security Update 2010-006 z konce září naopak opravovala pouze chyby AFP Serveru ve Snow Leopardovi, zatímco srpnová aktualizace Security Update 2010-005 byla jak pro Leoparda, tak pro Snow Leoparda a tu již předcházely opravy spojené s Mac OS X 10.6.4.)
Její obsah popisuje stejný podpůrný dokument jako pro Mac OS X 10.6.5, některé opravy mají ovšem význam pouze pro Snow Leoparda, to zjistíte v popisech jednotlivých zacelených zranitelností.
Tato aktualizace se opět nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout od Applu, pro klientskou variantu Leoparda se nachází zde (má velikost 240,74 MB), pro variantu serverovou potom tady (448,10 MB).
Serverové správní nástroje Server Admin Tools 10.6.5 dorazily o den později
Včera pak Apple uvolnil také aktualizované správní nástroje pro Mac OS X Server 10.6.5, Server Admin Tools 10.6.5. Ty slouží pro vzdálenou správu Snow Leopard Serveru (z jiných Maců), nová aktualizace obsahuje nejnovější verze utilit iCal Server Utility, Podcast Composer, Server Admin, Server Monitor, Server Preferences, System Image Utility, Workgroup Manager a Xgrid Admin.
Podrobný popis změn v těchto utilitách poskytuje příslušný podpůrný dokument, jde o řadu různých menších oprav a o přizpůsobení novinkám Mac OS X Serveru 10.6.5.
Nové serverové správní nástroje se dají stáhnout zde (zabírají 241,34 MB) a samozřejmě vyžadují Mac OS X 10.6.5.
Aktualizace Digital Camera RAW Compatibility Update 3.4 doplňuje nové typy fotoaparátů
Výše jsem uvedli, že Mac OS X 10.6.5 mimo jiné rozšiřuje počet podporovaných fotoaparátů schopných pořizovat snímky ve formátech RAW. Tuto podporu ovšem potřebují též uživatelé Leoparda a nižších verzí Snow Leoparda, proto Apple včera uvolnil také aktualizaci Digital Camera RAW Compatibility Update 3.4. (Předchozí verze 3.3 této aktualizace přišla počátkem srpna.)
Stejně jako Mac OS X 10.6.5 doplňuje podporu fotoaparátů Canon EOS 60D, Canon PowerShot S95, Hasselblad H4D-40, Nikon D3100, Panasonic Lumix DMC-LX5 a Sony DSLR-A290, DSLR-A560,DSLR-A580, SLT-A33 a SLT-A55.
Nabízí se přes Software Update nebo ji lze stáhnout odtud (zabírá jen 6 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.2 a vyšší.
MainStage 2.1.2 přináší 29 různých oprav
Apple ve středu přichystal uživatelům Maců ještě jednu softwarovou novinku, totiž aktualizaci programu MainStage pro živá hudební vystoupení (aplikace tvoří součást balíku Logic Studio) na verzi 2.1.2. (Předchozí verze 2.1.1 z března řešila pouze potíže s 32bitovými zásuvnými moduly.)
Nová verze především zlepšuje kompatibilitu s dokumenty MainStage 1.x a stabilitu aplikace při jejich zpracovávání, lépe si poradí s událostmi Pitchbend a Sustain a zvyšuje též stabilitu zásuvného modulu Playback.
Ovšem změn přináší mnohem víc, tento dokument jich popisuje celkem 29, týkají se práce s MIDI, zásuvného modulu Playback, kompatibility a stability aplikace a různých obecných vlastností programu.
MainStage 2.1.2 lze získat přes Software Update, nebo na webu Applu (jde o 211,70 MB). V 32bitovém režimu program vyžaduje Mac OS X 10.5.7 či vyšší, pro 64bitový režim (zavedený verzí 2.1) bude potřebný Mac OS X 10.6.2 nebo vyšší.