Nový software Applu pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nový software Applu pro Macy

1. dubna 2011, 00.00 | Apple uvolnil druhé předběžné vývojářské verze Mac OS X Lion a Xcode 4.1. Vyšla také dodatečná aktualizace Mac OS X 10.6.7 pro 13palcový MacBook Air. A GarageBand 6.0.2 doplňuje podporu pro projekty z iPadu.

V minulých dnech se objevilo několik nových verzí softwaru Applu pro Macy, včetně další předběžné verze Mac OS X Lion:

Druhá předběžná vývojářská verze Mac OS X Lion má do GM verze ještě daleko

V říjnu 2010 Apple veřejnosti poprvé představil nástupce Snow Leoparda, Mac OS X Lion a koncem letošního února pro externí vývojáře uvolnil jeho první předběžnou vývojářskou verzi (Developer Preview).

Poté samozřejmě počaly přicházet podrobnější informace o tom, co nový operační systém přináší, řadu z nich zprostředkoval též MůjMac. (Jeden z nejpodrobnějších přehledů vlastností první předběžné verze Lionu poskytuje série článků AppleInsideru.)

Koncem března server TechCrunch tvrdil, že již brzy dorazí další vývojářská verze Lionu a už to prý bude první GM (Golden Master) verze, tedy verze funkčně hotová, jež však ještě může mít nějaké menší problémy.

A ve středu Apple opravdu uvolnil druhou předběžnou verzi Mac OS X Lion. Tato verze, označená jako Mac OS X Lion Developer Preview 2 (jde o sestavení 11A419, zatímco předchozí verzi tvořilo sestavení 11A390) se nabízí ke stažení registrovaným vývojářům v obchodu Mac App Store poté, co zadají příslušný kód.

Číslo sestavení se sice hodně zvýšilo, avšak rozhodně se nejedná o GM verzi, ba ani o kandidáta na ni, což byl nucen přiznat i TechCrunch. Tato verze Lionu je zatím příliš nová, takže o ní není ještě dostupných mnoho informací, ale už teď lze říci, že nadále obsahuje řadu chyb. Vývojáři přitom doufali, že další předběžná verze zvýší stabilitu, s níž první verze Lionu měla vážné potíže.

Nová verze Lionu stále trpí řadou vážných chyb

Avšak i ve druhé předběžné verzi hodně chyb přetrvává, AppleInsider uvádí, že podle dokumentace Applu se ještě plně nepodporují zařízení pro rozhraní Thunderbolt, uživatelé s NTFS svazky (například pro BootCamp) mohou zaznamenat chyby typu „kernel panic“ při restartu nebo vypnutí systému a videa zakoupená v iTunes Store se nepřehrávají na letošních nových MacBoocích Pro. (To ale zřejmě znamená, že už na nich Lion alespoň funguje, což pro předchozí verzi neplatilo.)

Nový záchranný diskový oddíl Recovery HD (podrobněji jsme se o něm zmínili zde) se nevytvoří na nepodporovaných schématech rozdělení disku. A program iPhoto 9 se zhroutí při řadě zcela běžných úkonů jako jsou vytvoření fotoknihy, pohlednice nebo kalendáře z události či alba a spadne dokonce i při prostém stisknutí informačního tlačítka pro danou fotografii. Druhá vývojářská verze Lionu tak má se stabilitou očividně ještě hodně vážných problémů, takže ji skutečně nelze považovat za GM verzi.

Nový vzhled kalendáře iCal

Ačkoli se o druhé předběžné verzi Lionu dosud mnoho neví, první zprávy již dorazily, například The Next Web hlásí, že vzhled kalendáře iCal byl dále změněn tak, aby ještě více připomínal kalendářní aplikaci iPadu. Napodobuje v kůži vázaný papírový kalendář, MacNN nabízí porovnání vzhledu aplikace iCal v první a ve druhé předběžné verzi Lionu.

Zcela zmizely „kovové“ barevné tóny typické pro Mac OS X, bílé oblasti nahradily slonovinové tóny a celkově nový vzhled působí „tepleji“, a to i proti kalendáři iPadu. Nový vzhled se tak zcela odvrátil od dosavadního stylu Mac OS X a je pravděpodobné, že něco podobného se stane i s dalšími aplikacemi (adresář Address Book už teď vypadá podobně). Mnohým se nový vzhled nelíbí, Lion však nejspíš bude v nastoupeném trendu pokračovat.

Změnil se též způsob, jímž iChat pracuje s vícenásobnými účty, 9to5mac oznamuje, že hlavní okno iChatu obsahuje i kontakty pro AIM, Bonjour a Jabber, podobně jako v IM klientovi Adium. (Podporu Yahoo Messengeru zahrnul iChat už v první předběžné verzi Lionu). Také 9to5mac podotýká, že nová verze Lionu má daleko ke GM verzi, kupříkladu prohlížeč Chrome v ní padá velice často.

V příštích dnech jistě budou přicházet další podobná zjištění, je ale zjevné, že na Mac OS X Lion bude třeba odvést ještě hodně práce, skutečná GM verze se nejspíš objeví až na konferenci WWDC 2011, jež se bude, jak již od pondělí víme, konat od 6. do 10. června.

Překvapivě se začal nabízet samostatný Lion Server

K velké změně došlo u Lion Serveru. Při vydání první předběžné verze Apple oznámil, že Server bude tvořit integrální součást Lionu a skutečně tomu tak bylo. Avšak nyní se nabízí též samostatný Mac OS X Lion Server Developer Preview 2, se stejným sestavením jako klientská varianta Lionu. Dosud není jasné, co k takovému rozdělení vedlo (možná snaha usnadnit ladění), nadále se však předpokládá, že konečná verze Lionu bude Server zahrnovat v sobě.

Rovněž pro Lion Server uvádí Apple řadu přetrvávajících problémů, potíže mohou být třeba s instalací při používání lokálního nebo vyrovnávací paměť využívajícího mechanismu Software Update, nové body sdílení nedědí skupinová přístupová práva a Wiki Server a Profile Manager zatím podporují pouze Safari. Navíc v Lion Serveru dosud chybí podpora pro Podcast Producer Server, nelze ještě užívat funkce NetBoot a NetRestore z instalačního zdroje a nejde spouštět z NetRestore.

Vyšla také druhá předběžná verze Xcode 4.1

Už počátkem března Apple vydal ostrou verzi svého vývojového prostředí Xcode 4.0 (které si nově lze též zakoupit v Mac App Store za symbolickou částku) a zanedlouho uvolnil jeho drobnou následnou aktualizaci na verzi 4.0.1.

Xcode slouží k psaní aplikací Mac OS X a iOS, avšak vývoj aplikací pro Mac OS X Lion vyžaduje Xcode verze 4.1, jež se jako první předběžná verze objevila právě spolu s první předběžnou verzí Lionu.

Sotva proto překvapí, že nyní Apple uvedl též druhou předběžnou verzi (Developer Preview 2) Xcode 4.1. Přináší jen minimální změny, okna projektu a pracovního prostoru teď podporují celoobrazovkový režim a došlo k vylepšením v editoru modelů Core Data a v kompilátoru.

Dodatečná aktualizace Mac OS X 10.6.7 pro 13“ MacBook Air řeší potíže s iTunes

Ve středu Apple také vydal dodatečnou aktualizaci Mac OS X 10.6.7 pro 13“ MacBook Air.

Od 21. března se nabízí Mac OS X 10.6.7 pro všechny kompatibilní Macy. Přinesl sice řadu oprav chyb, ale jako obvykle sám jiné způsobuje na některých konfiguracích, středeční dodatečná aktualizace je prvním oficiálním řešením jedné z nich.

Týká se současného 13“ modelu MacBooku Air (tyto ultratenké stroje využívající výlučně kompaktní SSD disky se prodávají od loňského října), který po přechodu na Mac OS X 10.6.7 začal mít problémy s užíváním iTunes, některým uživatelům (avšak zdaleka ne všem) program začal padat a celý systém přestával reagovat. (Řadu stížností na zmíněnou potíž obsahuje tohle diskusní vlákno na podpůrném foru Applu.)

Měla by to vyřešit nová středeční aktualizace s barokně dlouhým názvem Mac OS X v10.6.7 Supplemental Update for 13“ MacBook Air (Late 2010), který celkem jasně říká, k čemu slouží. Apple tvrdí, že aktualizace vyřeší problém, co způsoboval výše zmíněné zamrzání současných 13“ MacBooků Air při používání iTunes a doporučuje její instalaci všem jejich uživatelům, provozují-li Mac OS X 10.6.7.

Tato aktualizace se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout odtud (její velikost činí pouhých 461 KB), použít se samozřejmě dá jenom pro 13“ MacBook Air s nainstalovaným Mac OS X 10.6.7 (sestavení 10J869).

GarageBand 6.0.2 si poradí s projekty z iPadu

Loni v říjnu na akci věnované Macům Apple také uvedl novou verzi ’11 svého mediálního balíku iLife, jež zahrnuje též hudební program GarageBand ’11 (jeho recenzi MůjMac přinesl loni v prosinci).

Pro většinu aplikací balíku iLife ’11 už Apple vydal následné menší aktualizace, pokud jde o GarageBand, pro něj počátkem ledna vyšla verze 6.0.1 opravující několik menších chyb.

A když na začátku března Apple představiliPad 2, uvedl také aplikaci GarageBand pro iPad, která se zanedlouho poté počala nabízet v App Store.

Ta toho umí poměrně hodně (její recenze vyšla právě dnes), mimo jiné Apple tvrdil, že bude možné vzít projekty vytvořené na iPadu a otevřít je v GarageBandu ’11 na Macu. Jenže to mělo menší háček, GarageBand ’11 totiž soubory z iPadu zatím nepodporoval. To se změnilo teprve včera, kdy se objevila jeho další aktualizace na verzi 6.0.2.

Její hlavní novinku představuje právě to, že umí otevírat projekty GarageBandu pro iPad. Mimoto Apple uvádí, že verze 6.0.2 zvyšuje celkovou stabilitu aplikace a opravuje řadu dalších menších chyb, jež ovšem blíže neupřesňuje, její instalace se proto doporučuje všem uživatelům GarageBandu.

Macworld dodává, že po nainstalování verze 6.0.2 se při pokusu o import projektu z verze pro iPad ještě objeví výzva ke stažení další dodatečné aktualizace zajišťující kompatibilitu, pak už by mělo vše hladce fungovat.

Aktualizace GarageBandu na verzi 6.0.2 se nabízí přes Software Update, případně se dá ručně stáhnout z webu Applu (jde o 47 MB) a vyžaduje Mac OS X 10.6.3 nebo vyšší.

GarageBand ’11 je možné získat jako součást krabicové verze balíku iLife ’11 (u nás se prodává za cenu okolo 1 100 Kč), anebo si ho lze zakoupit samostatně v Mac App Store za 11,99 EUR.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: