Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Nový software pro Macy
5. března 2010, 00.00 | Apple vydal aktualizaci ProKit 5.1 opravující chyby jeho profesionálních aplikací. A CrossOver 9.0 usnadňuje instalaci aplikací Windows, jež dovoluje provozovat bez Windows.
Novinek pro Macy v poslední době není mnoho, ale něco málo se přece jen najde, zde se podíváme na dění v oblasti softwaru:
Apple vydal aktualizaci ProKit 5.1 opravující menší chyby jeho profesionálních aplikací
Apple pro Macy nabízí řadu profesionálních aplikací, především ty z balíků Final Cut Studio a Logic Studio (balíků pro zpracování videa a zvuku) a pak samozřejmě též program Aperture pro úpravu fotografií, už skoro měsíc dostupný v nové verzi 3.
Tyto aplikace sdílejí řadu společných komponent, které Apple pochopitelně rovněž průběžně vylepšuje pomocí softwarových aktualizací nazvaných ProKit, verze 5.0 se objevila loni v červenci jako reakce na nové verze Final Cut Studia a Logic Studia.
A toto úterý Apple uvolnil ProKit 5.1, další aktualizaci oněch společných komponent, jež opravuje některé menší chyby.
Samotný Apple uvádí, že aktualizace řeší potíže s nesprávným chováním posouvání, dále vyřešila úniky paměti, což by mělo zlepšit výkon a upravuje rozvržení prvků uživatelského rozhraní ve výstražných oknech některých aplikací.
ProKit 5.1 tak snad odstraní některé nepříjemné chyby, na něž si uživatelé dotčených aplikací stěžovali. V případě Aperture 3 se jednalo hlavně o potíže se správou virtuální paměti, které sice řešila již nová verze Aperture 3.0.1, ale zřejmě se na tom podílely i některé společné komponenty, obě aktualizace dohromady to snad dají do pořádku, totéž platí o problémech s posouváním, na něž si stěžovali uživatelé hlavně pod Snow Leopardem.
Podle některých zpráv ProKit 5.1 vedle oprav chyb posiluje také ochranu proti nelegálním kopiím Final Cut Studia, zdá se, že zneplatňuje řadu pirátských sériových čísel.
Aktualizace ProKit 5.1 je určena uživatelům aplikací Final Cut Studio, Final Cut Pro, Motion, Soundtrack Pro, DVD Studio Pro, Aperture, Final Cut Express, Soundtrack, Logic Pro a Logic Express. Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo 10.6 či vyšší, tedy Leoparda a Snow Leoparda, stáhnout se dá odtud (jde o 32,39 MB).
CrossOver 9.0 se snaží usnadnit a urychlit instalaci podporovaných aplikací Windows
Přechod na procesory Intel dovolil na Macích provozovat aplikace Windows, což se dá zařídit několika způsoby. Nejvyšší výkon a nejlepší kompatibilitu zajistí Boot Camp, ten ovšem vyžaduje pořídit si licenci Windows, která se navíc bude spouštět namísto Mac OS X jako alternativní operační systém.
Pro souběžné provozování Mac OS X a Windows bude potřeba použít virtualizační řešení jako jsou Parallels Desktop, VMware Fusion či VirtualBox. Vzhledem k tomu, že vedle sebe běží dva operační systémy, má takové řešení vyšší požadavky na výkon, navíc oproti Boot Campu není zaručena plná kompatibilita (zejména v oblasti podpory 3D grafiky), i když se to s novými verzemi zmíněných virtualizačních programů stále zlepšuje.
S jistými potížemi však lze aplikace Windows provozovat na Macu dokonce bez samotných Windows, s pomocí softwaru přesměrovávajícího příslušná API rozhraní. Vychází z otevřeného projektu WINE, směrujícího volání API rozhraní Windows na odpovídající rozhraní unixových operačních systémů, tedy též Mac OS X.
Práce s WINE však není úplně triviální, a tak vznikly uživatelsky přívětivější komerční odvozeniny, jež prodává hlavně firma CodeWeavers. Ta už dlouho dodává software CrosssOver, umožňující provozování některých aplikací Windows pod Linuxem a Mac OS X, pro Mac nabízí program CrossOver Mac.
A v úterý oznámila CodeWeavers novou verzi 9.0, která přináší významné změny tohoto softwaru. Jak uvádí oficiální tisková zpráva, tato verze má přepracované uživatelské rozhraní se zcela novým vzhledem, snažící se především usnadnit instalaci podporovaných aplikací Windows, v řadě případů by nyní měl stačit jediný stisk tlačítka.
K tomu pomáhá schopnost verze 9.0 stahovat si „instalační recepty“ z internetové databáze kompatibility CodeWeavers. Tyto instalační návody tvoří XML soubory, jež mohou přidávat samotní uživatelé CrossOver, pokud nalezli způsob instalace určitých aplikací. Když svůj „recept“ uloží do databáze, začne CrossOver danou aplikaci ostatním instalovat automaticky. Tak by se postupně měl rozšiřovat počet podporovaných aplikací Windows.
Dále se zrychlila tvorba virtuálních prostředí Windows (takzvaných „Bottles“, neboli lahví, slovní hříčka s tím, že akronym WINE znamená v angličtině „víno“) a manipulace s nimi.
CrossOver Mac 9.0 vychází z nové verze WINE, která přináší přes 7,5 tisíce oprav a úprav a zlepšuje podporu některých aplikací, zejména Internet Exploreru (hlavně IE7), Microsoft Office a částečně též finančního programu Quicken 2010. Přehled všech změn verze 9.0 najdete tady, 30denní zkušební verze softwaru se dá stáhnout odtud (po vyplnění registračního formuláře).
CrossOver 9.0 vyžaduje samozřejmě Mac s procesorem Intel a dále Mac OS X 10.5 či vyšší, tedy Leoparda nebo Snow Leoparda (narozdíl od předchozích verzí již nepodporuje Tigera).
CrossOver Mac 9.0 se nabízí ve dvou různých vydáních, vydání Standard poskytuje základní možnosti provozování aplikací Windows a stojí 39,95 USD, vydání Professional přidává rozšířené správní funkce pro podniková prostředí, lepší technickou podporu a navíc přikládá variantu programu CrossOver Games zaměřující se na provozování her pro Windows (program CrossOver Games 8.0 blíže popsal MůjMac loni v září), stojí ovšem 69,95 USD, rozdíly mezi oběma vydáními se podrobněji probírají zde.
CrossOver 9.0 slibuje podstatně pohodlnější instalaci mnoha aplikací Windows, stále ovšem platí, že proti ostatním řešením bude jeho kompatibilita omezená, míru podpory jednotlivých aplikací popisují tyto stránky.