Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Nový software pro Macy
19. května 2010, 00.00 | Textový editor Aquamacs 2.0 přináší vylepšené uživatelské rozhraní a podporu 64bitového režimu. Správce zvukových souborů Library Monkey 4.0 nově nabízí import z databáze iTunes a rychlejší vyhledávání. A utilita iMedia Converter for Mac umí extrahovat a převádět DVD a Blu-ray filmy.
V minulém týdnu se objevilo ještě několik dalších nových verzí programů pro Mac OS X, na něž se zde podíváme:
Na Emacsu postavený textový editor Aquamacs dospěl do verze 2.0
Textových editorů pro Mac OS X se nabízí celá řada, ovšem zejména mezi zkušenými počítačovými harcovníky se najde dost těch, kteří nedají dopustit na textový editor Emacs (jehož vývoj tvá už přes 30 let), hlavně díky jeho obrovské rozšiřovatelnosti. Oblíbený je pochopitelně hlavně pod Linuxem, vždyť tvoří přímo součást projektu GNU, ale jako otevřený software již byl přenesen na řadu jiných platforem.
Samozřejmě existují také varianty Emacsu pro Mac OS X, ta, jež se snaží maximálně využívat uživatelské rozhraní Aqua, se nepřekvapivě jmenuje Aquamacs.
Tenhle program přirozeně poskytuje všechny možnosti Emacsu (včetně podpory jeho početných rozšíření), zároveň se však mnohem lépe integruje s prostředím Mac OS X než „generický“ Emacs, bez problémů pracuje se systémovými písmy a nabízí obvyklé menu a klávesové zkratky (samozřejmě současně podporuje též klávesové zkratky Emacsu).
Přednosti editoru Aquamacs proti GNU Emacsu na Macu podrobněji popisuje tato stránka (Aquamacs navíc může, s pomocí patřičných rozšíření, sloužit jako nástroj pro snazší sazbu v LaTeXu).
Aquamacs se přirozeně stále vyvíjí a minulý týden byla uvolněna jeho nová verze 2.0, která přináší některé významné novinky.
Verze 2.0 už plně využívá prostředí Cocoa, což dovoluje ještě lepší integraci s prostředím Mac OS X a s dalšími aplikacemi a díky tomu může program pracovat v 64bitovém režimu.
Řada nových vylepšení se týká uživatelského rozhraní, podstatně se zlepšily dialogy pro otevírání, ukládání a tisk souborů, pro konfigurování písem a barev a pro zobrazování uživatelských zpráv. Vylepšila se také konfigurovatelnost nástrojových panelů. A klávesové zkratky jsou nyní logičtěji uspořádané a ještě lépe konfigurovatelné. Došlo i k některým kosmetičtějším úpravám, v doku se zobrazuje nová ikona a zkrátil se název aplikace (na „Aquamacs.app“).
Zobrazování textů teď již plně využívá Unicode a četných vylepšení se dočkaly též editační režimy Emacsu, včetně těch pro Python, Ruby, ESS a LaTeX/AucTeX. (Aquamacs 2.0 vychází z nejnovější verze GNU Emacsu, z Emacsu 23.) Podrobný přehled všech změn verze 2.0 najdete tady.
Aquamacs 2.0 vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel (na nichž by měla verze 2.0 pracovat o něco rychleji), tak PowerPC. Protože se jedná o otevřený software, lze si ho stáhnout zdarma (projekt Aquamacs je možné podpořit dobrovolnými dary) z webu projektu (jde o 45,4 MB velký DMG soubor), součást programu tvoří také podrobná dokumentace přístupná z menu Help.
Aquamacs 2.0 se ještě lépe integruje s prostředím Mac OS X a zároveň nabízí všechny možnosti nejnovější verze GNU Emacsu. Tím sice laické uživatele asi příliš neosloví, ale mohl by být zajímavý pro ty, kdo potřebují opravdu mocný a přitom levný textový editor, zejména pokud se zajímají o otevřený software a pracují na více platformách.
Správce zvukových souborů Library Monkey 4.0 doplňuje import z databáze iTunes a urychluje vyhledávání
Firma Monkey Tools už několik let dodává softwarové nástroje profesionálním zpracovávatelům zvuku, mimo jiné nabízí program Library Monkey pro snadnou správu zvukových souborů. A minulý týden vydala jeho novou verzi 4.0, jež přidává další důležité funkce.
Library Monkey obstarává správu zvukových souborů, počínaje jejich snadným importem (dá se zařídit prostým přetahováním a upouštěním) a dovoluje je uspořádávat do inteligentních sad podle složitých kritérií. Zvukovou databázi programu lze samozřejmě prohledávat, přičemž se mohou využívat booleovské operátory. Pracovat se může i s metadaty obsaženými ve zvukových souborech, program je umí zobrazovat a zpracovávat.
Vedle správy zvukových souborů Library Monkey umožňuje i jejich zpracování, umí je převádět mezi různými formáty (zvládá většinu obvyklých formátů, přehled podporovaných zvukových formátů a metadat najdete zde), může měnit vzorkovací frekvence a provádět další úpravy a zpracované soubory se dají posílat do jiných aplikací. Zvukové soubory se navíc mohou zpracovávat dávkově a v bezobslužném režimu, vhodném pro automatizaci prací. Přehled všech možností Library Monkey předkládá tato stránka.
Verze 4.0 přidává nové důležité funkce. Především dovoluje importovat databázi iTunes, příslušnou XML databázi lze nahrát včetně všech hudebních skladeb, metadat a přehrávacích seznamů (playlistů), importovaná data se ihned uspořádají a setřídí.
Struktura databáze Media Monkey je nyní efektivnější, což zajišťuje rychlejší spouštění aplikace a rychlejší prohledávání databáze. A nové funkce správy dat umožňují odstranění položek chybějících souborů a dalších položek knihovny bez předchozího importu. Novinek se najde ještě víc, přibyly například příkazy pro mapování metadat a bylo vylepšeno uživatelské rozhraní pro kodek LAME.
Library Monkey 4.0 vyžaduje Mac OS X 10.4 nebo vyšší, ale pro podporu formátu AAC Low Delay bude třeba alespoň Mac OS X 10.5, program pracuje jak na procesorech Intel, tak PowerPC.
Zkušební verze programu plně funkční po 15 dní se dá stáhnout odtud (jde o 9,45 MB), za plnou verzi se musí zaplatit a cena odpovídá tomu, že se jedná o řešení pro profesionály. Do konce května ale platí zvýhodněná cena, kdy jedna licence přijde na 99 USD, poté se cena zvedne na 129 USD (což je však pořád o 70 USD méně než chtěla Monkey Tools za předchozí verze – protikrizová opatření zjevně podnikají i specializované softwarové firmy).
iMedia Converter for Mac umí extrahovat DVD a Blu-ray filmy
Poměrně nedávno založená firma Pavtube Studio nabízí různý software pro převody a zpracování videa a nyní uvolnila nový program iMedia Converter for Mac.
Tato univerzální utilita pro převody mediálních dat na Macu poskytuje v jedné aplikaci funkce pro snadnou a rychlou extrakci DVD a Blu-ray filmů a pro jejich následný převod (zálohování filmových disků se dá provést stiskem jednoho tlačítka).
Extrahovat lze jak z nechráněných, tak i z chráněných disků (stejně jako z ISO souborů diskových obrazů) a získaný videoobsah umí převést do všech běžných oblíbených formátů. (Utilita si pochopitelně poradí i se zvukem.)
Samozřejmě zvládá export do formátů pro oblíbené přenosné přehrávače a další zařízení jako jsou iPody, iPhone, iPad a Apple TV, herní konzoly Xbox, PS3 a PSP, přehrávače Zune a Archos, případně telefony BlackBerry a nové přístroje s Androidem (kupříkladu telefony Motorola Droid a Nexus One), pro tato zařízení se nabízejí přednastavené exportní parametry.
Poradí si též s HD videonahrávkami z moderních fotoaparátů a videokamer, jež převede do běžných formátů vhodných pro nelineární střih v programech jako jsou iMovie, Final Cut Express, Final Cut Pro, Adobe Premiere a podobně. Zpracuje i nahrávky z DVR rekordérů TiVo a animované GIF soubory, z nichž umí vytvořit krátká videa. (Přehled podporovaných formátů videa a zvuku pro import a export najdete tady).
Pavtube Studio tvrdí, že se při převodech zachovají všechny důležité prvky filmu, vedle datových proudů videa a zvuku též komentáře, menu, titulky, a tak dále. Při práci s HD videem lze data převádět do jiných formátů bez ztráty HD rozlišení. Vyspělá synchronizační technologie zajišťuje, aby se v převedených výstupních souborech dobře synchronizovaly video a zvuk.
Převodem by neměla utrpět ani kvalita zvuku, program podporuje jeho export i do vícekanálových formátů (až do 7,1kanálové konfigurace). Rovněž lze nastavovat různé stranové poměry výstupu, vedle standardních poměrů 16:9 a 4:3 utilita podporuje další poměry vhodné pro konkrétní cílová zařízení.
Program poskytuje také základní možnosti zpracování nahrávek, několik se jich může sloučit do jednoho souboru a klipy se dají podle potřeby ořezávat. Zpracování většího počtu souborů usnadní dávkové zpracování, navíc je možné nastavit, aby se po dokončení rozsáhlé úlohy daný Mac vypnul (vhodné, nechá-li se provádět dávkový převod přes noc).
Z nahrávek lze pořizovat statické snímky a mohou se doplňovat vodoznaky, přičemž jako vodoznak půjde použít texty, obrázky a dokonce i videa. Podrobněji práci s programem popisuje tento průvodce.
iMedia Converter for Mac vyžaduje procesor Intel (PowerPC nepodporuje), nejméně 512 MB RAM a rozlišení obrazovky alespoň 1 024 x 768, pracovat bude pod Mac OS X 10.5 nebo vyšším (potřebuje tedy přinejmenším Leoparda). Pro práci s Blu-ray disky bude samozřejmě ještě nutná externí Blu-ray mechanika.
Zkušební verzi programu (jež vkládá do výstupů vodoznaky, vyzývá k zakoupení a zálohování disku dovolí jen třikrát) si lze stáhnout tady (má velikost 11,9 MB), v plnou verzi se změní zakoupením licence, jež stojí 65 USD.
To sice není zrovna málo, je ale třeba vzít v úvahu, že tato utilita zvládá skutečně hodně věcí. Jistě, extrakci a převod DVD lze zařídit pomocí bezplatného softwaru (například kombinací programů VLC a Handbrake), avšak iMedia Converter to zařídí pohodlněji a především si poradí i s Blu-ray disky. Ty zatím Mac OS X přímo nepodporuje (Applu se nezamlouvá licenční politika Blu-ray), takže iMedia Converter představuje jednu z mála možností, jak zajistit přehrávání Blu-ray filmů na Macích.