Nový software pro Macy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Nový software pro Macy

8. října 2010, 00.00 | Adobe předčasně uvolnila další bezpečnostní aktualizace Readeru a Acrobatu. ID Image Catalog pro InDesign dospěl do verze 4.0. Pátá veřejná beta verze obrazového editoru Red Pill přidává inteligentní vyplňování. A vyšla veřejná beta verze utility Disk Drill pro obnovu dat z různých souborových systémů a paměťových médií.

Opět se sešlo něco málo softwarových novinek pro Macy (i když některé se nacházejí teprve v beta verzích), ale nejprve se podíváme na nové bezpečnostní aktualizace Adobe:

Bezpečnostní aktualizace Adobe Readeru a Acrobatu vyšly týden před plánovaným termínem

Od června 2009 Adobe vydává bezpečnostní aktualizace Readeru a Acrobatu v pravidelných čtvrtletních intervalech, vždy druhé úterý třetího měsíce.

Avšak tyto programy jsou z bezpečnostního hlediska poněkud „děravé“, neustále se v nich nacházejí další a další zranitelnosti, a tak občas Adobe musí uvolnit dodatečné opravy mimo pravidelný termín, když jde o zvlášť závažné chyby. Takovéto mimořádné aktualizace se objevily například koncem srpna a koncem září Adobe předčasně opravila také zranitelnosti Flash Playeru 10.1.

A toto úterý Adobe opět předčasně uvolnila nové bezpečnostní opravy Readeru a Acrobatu, protože v nich byly odhaleny další nové kriticky závažné zranitelnosti. Blíže je popisuje tento bezpečnostní věstník Adobe, zranitelnosti se týkají Readeru 9.3.4 (a samozřejmě všech nižších verzí, což platí i pro ostatní dotčené programy) pro Windows, Mac OS X a UNIX a Acrobatu 9.3.4 a Readeru 8.2.4 a Acrobatu 8.2.4 pro Windows a Mac OS X.

Podle Adobe by mohly dotyčné zranitelnosti způsobit pády těchto aplikací a mohly by dovolit útočníkovi převzít vládu nad postiženými systémy. Věstník udává pouze CVE kódy nových bezpečnostních děr, celkem jde o plných 23 zranitelností, což je docela hodně (patří k nim též ty, jež byly pro Flash Player 10.1 opraveny zvlášť již v září).

Nápravu jako vždy představuje přechod na vyšší verze Readeru a Acrobatu, které mají příslušné chyby opravené, tedy na verze 9.4 a 8.2.5. Odkazy pro stažení těchto programů pro jednotlivé podporované platformy najdete v příslušném věstníku.

Co se týče variant pro Mac OS X, Reader 9.4 se nabízí jednak pro Macy s procesory Intel, (7,47 MB), jednak pro PowerMacy (7,28 MB), v obou případech vyžaduje Mac OS X 10.4.11 nebo vyšší.

Aktualizace na Adobe Acrobat 9.4 Pro pro Mac se dá získat odtud (má velikost 69,72 MB), opět potřebuje Mac OS X 10.4.11 či vyšší a pracuje jak na procesorech Intel, tak PowerPC. Tyto aktualizace podporují řadu různých jazyků včetně češtiny.

Úterní aktualizace zároveň nahrazuje pravidelnou aktualizaci původně naplánovanou až na 12. říjen, tedy na příští úterý, kdy již nic dalšího nevyjde. Další pravidelné aktualizace Readeru a Acrobatu se chystají na 8. únor 2011.

ID Image Catalog 4.0 pro InDesign přináší seskupování objektů a bohatší možnosti nastavování

Vývojář Chris Paveglio nabízí několik utilit a skriptů pro Macy, k nimž patří také aplikace ID Image Catalog umožňující ze složek obrázků vytvářet v DTP programu Adobe InDesign katalogové stránky. A tato aplikace dospěla už do verze 4.0.

Lze s ní v InDesignu automaticky sestavovat stránky s rámy a titulky pro obrázky uložené v určité složce, velikost obrázků se přizpůsobí rámům a obrázky se v nich vystředí, pod rámy se mohou objevit názvy souborů (volitelně včetně plné cesty) a údaje o jejich velikosti. Pokud daná složka zahrnuje podsložky, lze je rovněž prohlédnout a připojit obrázky z nich.

Zobrazování titulků a rámečků okolo obrázků jde volitelně vypojit a nastavit se dají i rozestupy mezi rámy obrázků. Též je možné zařídit, aby každá stránka obsahovala jediný obrázek. Pro export do PDF se dá navíc přidat hypertextový odkaz na příslušnou obrazovou složku. Rozměry a okraje stránky se přeberou z přednastavených hodnot pro dokumenty InDesignu.

Nová verze 4.0 rozšiřuje volby pro nastavování textových rámců, obrazové a textové rámce lze nyní seskupovat, mohou se vytvářet protilehlé katalogové stránky a první stránku jde nechat prázdnou (třeba pro titulní stránku). Názorně práci s touhle aplikací předvádí video na YouTube.

ID Image Catalog 4.0 funguje pouze pod Mac OS X 10.6 Snow Leopard, proto se spolu s ní dodává též předchozí verze 3.9 podporující Mac OS X 10.4 a 10.5 a procesory PowerPC. Aplikace se dá použít v InDesignu CS3, CS4 a CS5, lze ji koupit přímo z její stránky za 20 USD.

Pátá beta verze obrazového editoru Red Pill doplňuje inteligentní vyplňování

Pro zpracování bitově mapovaných obrázků se sice pod Mac OS X nabízí řada programů, ale přesto se stále objevují další, zejména jednodušší a levnější aplikace pro běžné uživatele (celkem pochopitelné, alternativu k Photoshopu bude psát málokdo). Ty se ovšem později mohou rozvinout v docela zdatné nástroje, jako příklad jmenujme alespoň Pixelmator.

Do této arény hodlá vstoupit také německá firma Times For Fun (což je vlastně vývojář Jakob Weick), jež v současnosti nabízí střihový program FastCut 3 RT. Zároveň ale pracuje též na obrazovém editoru Red Pill (jeho název nepochybně odkazuje na červenou tabletku z filmu Matrix vedoucí do opravdové reality).

Program se zatím nachází v beta fázi vývoje, avšak teď přišla již pátá veřejná beta verze, která je podle autora funkčně téměř úplná a už zbývá odstranit jen menší chyby, než bude uvolněna ostrá verze, proto zavedla jistá omezení.

Red Pill nabízí základní nástroje jako jsou kouzelná hůlka, štětec, vyplňující nástroj či klonovací razítko. Poskytuje také jednoduché filtry pro transformaci a úpravy obrazu, umožňuje plovoucí nebo ukotvené výběry a vkládání do výběru. Umí otáčet a překlápět obrázky a měnit jejich velikosti, dovoluje neomezené odvolávání provedených úprav, nabízí příkaz pro rychlé ukládání, umožňuje dávkové zpracování a zahrnuje jednoduchého správce souborů.

Pátá beta verze navíc ale ještě doplňuje inteligentní vyplňování, tedy štětec, který před vyplněním provede analýzu dané části obrázku a přizpůsobí tomu výsledek. Mělo by se to podobat jedné z hlavních novinek Adobe Photoshopu CS5 (kterou ovšem již nabízí též podstatně levnější Photoshop Elements 9), je však otázkou, jak dobře tohle zvládá Red Pill, což je přece jenom o hodně jednodušší program.

Times For Fun sice k programu dodává uživatelskou příručku ve formátu PDF, ale ta je zatím velice stručná, základní funkce programu popisuje na pouhých 6 stránkách.

Beta verze se dosud daly používat zdarma, avšak pátá beta verze již počala „otravovat“. Do uložených obrázků přidává vodoznak s nápisem „unregistered“ (neregistrovaná verze) a po 15. spuštění navíc začne aplikace zobrazovat „otravující“ dialog. Tohoto dialogu a vodoznaků se lze zbavit předběžnou registrací programu, Times For Fun po zaplacení registračního poplatku zašle sériové číslo (to by mělo platit i pro ostrou verzi).

Pátá beta verze editoru Red Pill dá stáhnout tady (zabírá jenom 1,2 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší a podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC. Předběžná registrace stojí 17 EUR.

Utilita Disk Drill slibuje obnovu dat z většiny souborových systémů a paměťových médií

Paměťová média se mohou poškodit a někdy si lze důležité soubory smazat vlastní nepozorností, pro takové případy přijdou vhod utility snažící se ztracená data obnovit. Pro Mac OS X jich samozřejmě několik existuje, ovšem texaská firma Cleverfiles hodlá přijít se svým vlastním příspěvkem, programem Disk Drill, který nyní uvolnila jako veřejnou beta verzi.

Disk Drill chce v záchraně dat jít ještě dál, nabízí například technologii Recovery Vault, jež na zadaných svazcích (zformátovaných pod HFS/ HFS+ a FAT) bude trvale sledovat ukládaná data, aby při jejich obnově mohla využít získaných dodatečných informací.

Soubory lze nejprve hledat rychlým prohlížením, které trvá jen pár sekund. Soubory, co se takto neobjeví, může odhalit a obnovit hlubinné prohlížení. Většina utilit tohoto typu pracuje pouze s HFS/HFS+ svazky, zatímco Disk Drill podporuje všechny možné souborové systémy, zvládá HFS, HFS+, FAT, NTFS a další. Poradí si také s různými typy úložných medií, s interními a externími pevnými disky, flash disky a paměťovými kartami, a tak dále, zdolá i porušené souborové systémy.

Soubory umí vyhledat i na discích, jejichž oddíly byly přerozděleny, prohledávat může též zformátované disky a média. Obsahuje binární signatury mnoha různých mediálních formátů, což je pomůže objevit na ztracených svazcích nebo na svazcích s poškozenými adresáři.

Všechny možnosti programu blíže popisuje tahle stránka (na jejím levém okraji najdete odkazy na podrobnější popisy některých úkonů) a diskutovat o něm lze v těchto forech.

Beta verze programu se dá stáhnout zde (má velikost 28 MB), může se používat zdarma a zcela bez omezení. Ti z testujících, kteří aktivně přispějí k vývoji programu, dostanou celoživotní bezplatnou licenci.

Disk Drill vyžaduje Mac OS X 10.5 nebo vyšší, podporuje jak procesory Intel, tak PowerPC a je připraven pro 64bitové prostředí. Cena ostré verze zatím nebyla stanovena.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: