Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Nový software pro Macy
18. února 2011, 00.00 | Apple vydal iWeb 3.0.3 a Digital Camera RAW Compatibility Update 3.6. V Mac App Store se objevila ostrá verze Windows Phone 7 Connectoru. FTP utilita Drops dovoluje snadné nahrávání souborů přetahováním a upouštěním. A program HDRtist Pro nabízí rozšířené možnosti tvorby HDR snímků.
V tomto týdnu se objevilo několik softwarových novinek pro Macy, nejprve se podíváme na softwarové aktualizace, jež vydal Apple:
iWeb 3.0.3 opravuje drobné chyby
Součást mediálního balíku iLife tvoří také program iWeb pro snadnou tvorbu webů, avšak jeho existenci Apple příliš nezdůrazňuje. Když loni v říjnu uvedl novou verzi iLife '11, vůbec iWeb nezmínil, hlavním důvodem ovšem bylo nejspíš to, že se stále jedná o verzi 3, jež byla už součástí předchozí verze iLife '09.
Podobně se nezměnil ani program iDVD pro přípravu DVD, ten zůstává stejný dokonce již od verze iLife ’08 z roku 2007. Základní programy balíku iLife se nabízejí též samostatně v Mac App Store, ale iWeb a iDVD lze získat jen jako součást krabicové verze iLife, což rovněž svědčí o odsunutí těchto aplikací na vedlejší kolej.
Významnější rozvoj programů iWeb a iDVD tak sice asi už nelze čekat, ovšem jejich drobné průběžné aktualizace Apple přece jenom vydává, toto úterý přišla další, jež povýšila iWeb na verzi 3.0.3. (Předchozí verze 3.0.2 se objevila počátkem loňského září, zlepšila spolupráci programu se službou MobileMe.)
Nová aktualizace podle Applu přináší opravy chyb a vylepšení, konkrétněji pak popisuje tři změny: iWeb 3.0.3 řeší problém s používáním widgetu iSight Movie na určitých Macích, vypořádává se potížemi při publikování webů iWebu pomocí FTP a zlepšuje kompatibilitu programu s Mac OS X.
iWeb 3.0.3 se nabízí jednak prostřednictvím mechanismu Software Update, jednak se dá ručně stáhnout z webu Applu. Jde o aktualizaci značně objemnou, zabírá plných 177,12 MB. Vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.3 a vyšší.
Aktualizace Digital Camera RAW Update 3.6 doplňuje podporu 6 nových fotoaparátů
Ti, kdo to myslí s fotografováním vážněji, ve stále větší míře používají pro své digitální snímky formát RAW. Jenže ten se liší pro jednotlivé fotoaparáty, takže software pro zpracování RAW snímků musí pravidelně doplňovat podporu nových typů fotoaparátů.
Apple řeší podporu formátu RAW na úrovni Mac OS X, využívají ji především programy Aperture 3 a iPhoto '11. A pochopitelně také musí pravidelně přidávat podporu pro nové modely fotoaparátů, což zajišťuje vydáváním aktualizací Digital Camera Raw Compatibility Update (občas může být podpora nových typů fotoaparátů zahrnuta v nové podverzi Mac OS X).
Další takováto aktualizace dorazila ve středu, tentokrát doplňuje podporu 6 nových typů fotoaparátů. (Předchozí verze 3.5 vyšla loni v prosinci.)
Nově přidanými fotoaparáty jsou Canony EOS 1100D a 600D, Olympus E-5, Panasonic Lumix DMC-FZ100 a Pentaxy K-r a K-5, s výjimkou Panasonicu jde o digitální zrcadlovky. (Lumix DMC-FZ100 je kompaktní ultrazoom s podporou RAW snímků.)
Aktualizace zároveň řeší problémy zpracování snímků z již dříve podporovaných fotoaparátů Nikon D7000 a COOLPIX P7000 a Panasonic Lumix DMC-GF1 a DMC-GH2. Seznam všech RAW formátů nyní podporovaných v Mac OS X 10.6 Snow Leopard najdete tady.
Digital Camera RAW Update 3.6 se nabízí jednak přes Software Update, jednak se dá stáhnout odtud (jde o 6,45 MB), vyžaduje Mac OS X 10.5.8 nebo Mac OS X 10.6.5 a vyšší.
Windows Phone 7 Connector for Mac se objevil v Mac App Store
Microsoft se od loňského října snaží prosadit svou novou mobilní platformu Windows Phone 7, telefonů s tímto systémem se už nabízí celá řada, ale velkým hitem se zatím nestaly. Minulý pátek Nokia oznámila spojenectví právě s Microsoftem, postupně by měla přejít na Windows Phone 7, ovšem důsledky tohoto rozhodnutí ukáže teprve budoucnost, názory na ně se značně liší.
Další osud téhle platformy zůstává nadále nejistý, Microsoft se ovšem snaží zajistit si její co nejširší podporu, a tak již loni začal připravovat potřebný synchronizační software také pro Mac OS X, v říjnu vydal jeho první beta verzi a v prosinci dorazila druhá beta verze. (Pravověrný uživatel produktů Applu by sice, podle přání Cupertina, měl používat jedině iPhone, ale vzhledem k počtu Maců v provozu se nějaký ten heretik přece jenom najde. A pár z nich dokonce upadne do osidel Redmondu.)
A nyní se tento software, nazvaný Windows Phone 7 Connector for Mac, dočkal ostré verze. Umožňuje synchronizaci mediálních dat z iTunes a z iPhota na Macu s telefony s Windows Phone 7 a též s přehrávačem Zune HD (pokus Microsoftu o alternativu k iPodu touch, avšak zatím není komerčně příliš úspěšná ani v USA). Poprvé se tak nabízí oficiální podpora tohoto přehrávače pod Mac OS X.
Synchronizovat lze hudbu, filmy, televizní pořady a podcasty uložené v knihovně iTunes a fotografie a videa z knihovny iPhota s uvedenými mobilními zařízeními. Z Macu je možné přenášet všechna data, nebo se mohou vybrat jen určité přehrávací seznamy, žánry, umělci, události, alba a tváře.
Naopak z telefonů s Windows Phone 7 se takto dají získávat pořízené fotografie a videa a importovat do iPhota a mediální obsah mobilních zařízení jde tímto softwarem pohodlně procházet na Macu a mohou se zobrazovat jeho náhledy. A samozřejmě poslouží také pro stahování a instalaci aktualizací firmwaru telefonů s Windows Phone 7.
Synchronizační software Microsoftu se jistě nikoli náhodou podobá iTunes, například lišta na spodku obrazovky udává, kolik místa daný obsah zabírá. Pracovat však lze pouze s nechráněnými soubory, takže filmy a televizní pořady z iTunes Store a starší hudba s DRM ochranou (jež se nabízela v iTunes Store před rokem 2009) na telefonech se systémem Microsoftu či na Zune HD přehrávat nepůjdou.
Zajímavý je též způsob distribuce, který Microsoft pro Windows Phone 7 Connector for Mac zvolil, software se totiž nabízí pouze v Mac App Store (zatím není dostupný v české pobočce obchodu). Stáhnout se dá zdarma, vyžaduje kromě podporovaných mobilních zařízení Mac OS X 10.6.6 nebo vyšší.
Mimochodem se jedná o první aplikaci Microsoftu v Mac App Store (v App Store pro iOS se už pár aplikací z Redmondu nachází). Dalo se to ale vcelku čekat, jde o nejsnazší způsob, jak tento software dostat k co nejvíce uživatelům Maců.
Přirozeně to však vyvolává otázku, zda budou následovat i další aplikace Microsoftu, myslí se samozřejmě hlavně na Microsoft Office. Microsoft již koncem ledna prohlásil, že prodej Office for Mac přes Mac App Store zvažuje, ale zatím si to pořád rozmýšlí. Avšak to nebude až tak jednoduché, pro zařazení do Mac App Store musí aplikace splnit řadu podmínek, v případě Office proto bude zřejmě nejprve potřeba dlouhé vyjednávání mezi Applem a Microsoftem.
Utilita Drops umožňuje snadné nahrávání souborů na FTP servery
Softwaru pro přenos souborů na FTP servery se samozřejmě nabízí pod Mac OS X celá spousta. Se svým řešením přišel také německý vývojář Christian Kienle, který poskytuje svou utilitu Drops.
Je to aplikace pro lištu menu Mac OS X a jak napovídá její název, na její ikonu (ve tvaru kapky) stačí příslušné soubory či složky prostě upustit. Soubory se poté přenesou na zadané FTP servery, zeleným blikáním utilita signalizuje, že jejich přenos právě probíhá.
V předvolbách aplikace lze nastavit cílové FTP servery a další volby. Drops umí spravovat více FTP účtů současně a URL adresy upuštěných souborů automaticky zkopíruje do schránky. Odkazy na soubory tak půjde snadno vkládat do zpráv elektronické pošty či do jiných dokumentů. URL adresy se navíc mohou nechat automaticky zkracovat prostřednictvím služby bit.ly. A dá se též určit, aby utilita před vlastním přenosem soubory a složky automaticky zkomprimovala.
Aplikace se ovládá velice snadno, ale jde o první verzi, takže ještě trpí některými chybami, ovšem její tvůrce slibuje, že ji bude dále rozvíjet. Asi nepřekvapí, že se Drops prodává v Mac App Store za nijak závratných 1,59 EUR.
Avšak požadavky tohoto celkem jednoduchého programu jsou nezvykle vysoké, potřebuje Mac OS X 10.6 a vyšší a především 64bitový procesor Intel Core 2 Duo nebo lepší, na strojích s procesory Intel Core Solo či Core Duo pracovat nebude.
Program HDRtist Pro přináší rozsáhlejší možnosti tvorby HDR fotografií
Digitální fotografie je dnes samozřejmostí, ovšem postupně se rozšiřuje také užívání technik pro jejich další vylepšování.
Značnou oblibu si v poslední době získávají například HDR fotografie, tedy snímky s velkým tónovým rozsahem, čehož se dosahuje složením několika fotografií stejné scény s různými expozičními parametry. Lze tak především dosáhnout větší zřetelnosti detailů, jež by v normálním snímku byly příliš tmavé nebo naopak přesvětlené (snímače běžných digitálních fotoaparátů tak velké tónové rozsahy prostě nezvládají).
A pochopitelně přibývá též softwaru, který pomáhá takové fotografie připravovat. Existují funkce a zásuvné moduly pro obecné obrazové editory jako jsou Photoshop či Aperture, ale nabízí se i spousta specializovaných programů přímo pro tento účel.
Software tohoto druhu dodává také firma Ohanaware (manželský pár vývojářů aplikací pro Macy), už dříve nabízela snadno ovladatelný bezplatný program HDRtist a nyní vytvořila jeho profesionální placenou verzi HDRtist Pro.
Ta přidává nové uživatelské rozhraní, ukládání výsledků v podobě vhodné pro iPhoto a Aperture, jádro pracující se 128bitovou pohyblivou řádovou čárkou, systém mapování tónů a možnost používat a kombinovat dvě různé HDR metody.
HDRtist Pro využívá jednak slučování expozic, jednak mapování tónů. Každá metoda dává jiné výsledky, někdy vychází lépe jedna, jindy druhá, proto program poskytuje obě možnosti. A díky 128bitovému jádru lze pracovat s mnohem přesnějšími snímky (proti JPEG souborům je to 16,8milionkrát vyšší přesnost).
Program dokonce umí zvětšit tónový rozsah jediného RAW nebo JPEG snímku, ale samozřejmě užití více výchozích fotografií dává mnohem lepší výsledky. A přirozeně se tyto techniky dají použít nejenom ke zviditelnění detailů, ale i k vytváření efektů, například „hyperrealistického vzhledu“ s vysokým zaostřením. (Program využívá podpory RAW formátů na úrovni Mac OS X, paleta podporovaných fotoaparátů tak závisí na Applu.)
Nové uživatelské rozhraní dovoluje přesnější nastavování parametrů pro dosažení požadovaného výsledku (do okna dokumentu stačí upustit zdrojové snímky a program předloží použitelné volby) a nabízí několik předdefinovaných stylů (viz tento obrázek) pro určité typy výstupů, jež lze nastavit jedním stiskem tlačítka (je možné definovat si vlastní styly).
Snímky se navíc dají ukládat v editovatelné podobě, jako dokumenty zahrnující původní zdrojové fotografie a použitá nastavení, což umožní snadno provádět dodatečné úpravy takového HDR snímku.
Možnosti programu HDRtist Pro se blíže popisují zde a ukázky jeho uživatelského rozhraní najdete tady. Ohanaware nabízí též výukové video a příklady možných výstupů programu.
Zkušební verzi programu HDRtist Pro si lze stáhnout odtud (má velikost 11,93 MB), bude plně funkční po dobu 15 dní. Plnou verzi je možné zakoupit na webu výrobce za 29,99 USD a brzy by se měla tato aplikace začít nabízet také v Mac App Store.
Program vyžaduje Mac s procesorem Intel provozující Mac OS X 10.5 nebo vyšší (tedy přinejmenším Leoparda), s nejméně 1 GB RAM, s 200 MB volného prostoru na disku a s grafikou o rozlišení alespoň 1 024 x 768.