NTI Dragon Burn 4.0 - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

NTI Dragon Burn 4.0

1. října 2004, 00.00 | Pokud vám již nestačí systémové vypalování, je jedním z možných řešení vypalovací software Dragon Burn, který příjemně překvapí především poměrně nízkou cenou. Pojďme se podrobněji podívat, co nám vlastně produkt společnosti NewTech InfoSystems nabízí.

Pokud vám již nestačí systémové vypalování, je jedním z možných řešení vypalovací software Dragon Burn, který příjemně překvapí především poměrně nízkou cenou. Pojďme se podrobněji podívat, co nám vlastně produkt společnosti NewTech InfoSystems nabízí.

Testovaný software NTI Dragon Burn 4.0 nám zapůjčila společnost Cables & Simms, v jejím internetovém obchodě nebo u jejích dealerů si můžete software zakoupit za 1987 Kč s DPH.


Instalace

Instalace probíhá pouhým zkopírováním na disk. Aplikace vás požádá o vložení registračního čísla a poněkud nečekaně i o vaše správcovské heslo. Jak se mi později podařilo zjistit, aplikace si zapisuje, že registrace proběhla na místo, na která vaše práva nestačí. Přehlédneme-li tento nepříjemný nedostatek, je instalace a registrace taková, jaká má být.

Instalační CD obsahuje vlastní software, dokumentaci v PDF obsahem identickou s nápovědou v aplikaci. Papírová dokumentace se mimo USA a Kanadu nedodává. Dále na CD najdete zkušební verzi programu pro potisk disků.


Co jiní neumí

Hned na začátku stojí za to uvést hlavní přednosti softwaru před téměř všemi konkurenty. Aplikace umí dělat najednou cokoli, co zvládne hardware. Není tedy problém zapisovat na dvě mechaniky, zároveň vytvářet obraz CD na disku a mezitím si připravovat rozvržení několika dalších CD. Tak to má být! Zatím jediný software, který toto na Macu dokáže je výborná sada nástrojů pro příkazovou řádku cdrtools (resp. jejich grafická nadstavba X-CD-Roast, která je zatím v raném vývojovém stadiu). Dragon Burn je také jedinou grafickou aplikací pro Mac, která umí overburn. Už to může být pro běžného uživatel důvod proč si Dragon Burn pořídit.


Přehled vlastností a funkcí

Podpora mechanik: Dragon Burn je podobně jako Toast nezávislý na systémové podpoře vypalovaček. Většina současných mechanik by měla být podporována (viz aktuální seznam). Dragon Burn si umí z internetu stáhnout aktualizovanou databázi mechanik, která je společná s dalšími produkty NTI (vypalovací software pro Windows). Při zběžném prozkoumání se zdá seznam být kratší než u konkurenčního Toastu (Roxio tvrdí, že jeho software podporuje všechny mechaniky vyrobené od roku 1997).

  • Podpora médií: Podporována jsou prakticky všechna média: CD-R/-RW do 99 minut (overburning), DVD-R/-RW, DVD+R/+RW, DVD Dual, DVD Multi a DVD Super-Multi.
  • Podpora formátů (souborových systémů): ISO 9660 MS-DOS i Joliet (Windows), HFS, HFS+ a jejich kombinace (hybridní formát), UDF 1.02 a 1.5 (především pro DVD; paketový zápis, kdy se disk chová jako disketa, není umožněn). Umí importovat předchozí ISO/UDF session.
  • Podpora formátů diskových obrazů: Čte .bin, .cue, .cdr, .dmg, .iso a vlastní .ncd, vytváří .ncd, extrahuje datové stopy do .iso.
  • Podpora zvuku: Čte AAC, AIFF, WAV, MP3, SD2, zvukové stopy CD; extrahuje do WAV; vypaluje Audio CD s podporou CD Textu i MP3 CD (umí vytvářet MP3 z libovolných podporovaných zvukových souborů). Umí přímo zaznamenávat ze vstupu zvuku (mikrofonu) a následně nahrávku vypálit.
  • Podpora obrázků a videa: Picture CD, VCD, SVCD a Video DVD z již připravených souborů v odpovídajícím formátu.
  • Podpora data + audio: CD Extra i Mixed Mode (tedy data na začátku i na konci Audio CD).
  • Podpora typů zápisu: TAO, SAO, DAO, nastavitelný overburning.

Co chybí nejvíc

Po výčtu funkcí by se mohlo zdát, že Dragon Burn nabízí vše, na co si vzpomenete. Co do šíře podporovaných funkcí je na tom aplikace velmi slušně. Při práci však zjistíte, že některé funkce jsou bohužel implementovány jen velmi povrchně, například:

  • Přes širokou škálu podporovaných formátů nelze žádný z nich (ani .ncd) připojit jako skutečný disk, vlastní formát .ncd nelze převést na žádný jiný (lze tedy pouze vypálit), ani z něj získat jednotlivé datové či zvukové stopy.
  • Aplikace sice umí kombinovat audia a dat, data pak ale nemohou být v HFS ani v hybridním formátu.
  • Podpora CD-Textu znamená, že lze informace o skladbách zobrazit u vloženého CD a upravovat před vypálením CD. Provázanost s názvy souborů nebo ID3 tagy není.
  • Při žádné činnosti aplikace nezobrazuje zbývající čas.

Dragon Burn v praxi

Vytvoření nového disku začíná výběrem jeho typu. Nenechte se zmást tím, že to, co se v nabídce jmenuje „New Layout“ a v záhlaví okna má napsáno „Select Burning Type“, je ve skutečnosti universálním rozcestníkem pro čtení i zápis, vypalování i vytváření obrazů.

okno Select Burning Type

Například při zvolení Data CD/DVD máte možnost výsledek vypálit i uložit jako obraz. Filosofie programu totiž spočívá v tom, že čtečka/zapisovačka obrazů se obvykle zobrazí v seznamu mechanik (viz pole Recorder na následujícím obrázku). Jde o elegantní řešení, které je bohužel zastřeno zmatky v terminologii a rozhraní. Chcete-li vytvářet obraz disku, musíte prostě začít oknem „Select Burning Type“ a skončit s hláškou „Burn Complete!“.

U většiny typů disků následuje okno, ve kterém rozvrhnete vlastní CD, nemá žádné zvláštní volby, vytváření ale probíhá celkem příjemně. V případě zvukového disku je možné měnit velikost mezer (vždy v celých vteřinách) a ručně doplnit informace o skladbě. U datových CD ve formátu ISO lze importovat z předchozí session a (de)aktivovat Apple Extensions. V případě volby CD/DVD Copy nebo Multiple Copy je možné zvolit jako zdroj mechaniku nebo kterýkoli z podporovaných druhů obrazů. Multiple Copy je další specialitou programu, dovoluje současný zápis z jednoho zdroje na více mechanik.

datovy disk

Před vlastním vypalovaním vás čeká okno s běžnými volbami (rychlost, disk/session, ověření apod.). Poněkud zarážející je pak okno informující o vlastním průběhu vypalování. Obsahuje obrázek oheň dštícího draka, dva celkem zbytečné indikátory vyrovnávající paměti, uběhlý čas a kolo po dvanáctinách indikující průběh zápisu. Působivé. Nedozvíte se ovšem ani zbývající čas, ani rychlost (vypalujete-li tou maximální) ani absolutní velikost zapsaných dat. Zato si v předvolbách můžete sladit kombinaci tří barviček úžasného translucentního ciferníku?

volby pred vypalovanim  prubeh zapisu


Extrakce stop a práce se zvukem

Extrakce stop, ať už zvukových či datových, je v programu poněkud skrytá: lze ji provést z okna informací o disku. Výsledkem jsou vždy soubory .iso a .wav.

extrakce stop  prevod

Naprosto nesmyslně je do programu začleněná konverze mezi formáty MP3, AIFF a WAV. Je třeba začít vytvářet zvukové CD, vložit do něj dané soubory a klepnout na tlačítko s notami. Přitom před vypalováním zvukového CD se převod souborů uskuteční automaticky a zvukové stopy se vypálí bez ohledu na to, do jakého formátu soubory převedeme. Zato při extrakci zvukových stop by se tato volba hodila.


Zkušenosti s prací v Dragon Burn

Během několika hodin intenzivních pokusů s aplikací jednou sama od sebe spadla, jednou mi při zápisu obrazu nečekaně vytuhnul počítač. Několikrát mi v dialogových oknech nešlo zmáčknout žádné tlačítko (v aplikaci šlo ale dál pracovat i ji ukončit). Při vypalování jsem naštěstí žádné podobné problémy nezaznamenal. Pouze při mazání poškozeného CD-RW aplikace přesvědčeně tvrdila, že smazání proběhlo v pořádku, zatímco neproběhlo vůbec. Systémová Obsluha disků chybu při mazání téhož disku vždy detekovala.

Mimo chybného umístění některých funkcí, o kterém jsem se již zmiňoval, působí dost rušivě zjevné nedodělky, jako chybné a chybějící tipy u prvků grafického rozhraní, nerespektování Human Interface Guidelines (chybí oddělovače v nabídkách, není klávesová zkratka pro předvolby atp.), překrývající se prvky rozhraní nebo stále se objevující označení „Mac O/S“ (případně „Macintosh OS X“). Takto by aplikace pro Mac OS X rozhodně vypadat neměla. Zbytečně to vyvolává dojem, že výrobce orientující se především na Windows, nejenže nedokáže udělat dobré macovské rozhraní, ale ani neví, jak se operační systém jeho zákazníků jmenuje.


Shrnutí

Cena aplikace Dragon Burn začíná na příjemných 9,99 dolarech za z internetu staženou verzi v akci do 30. 9. (Krabicová verze stojí v téže akci $19,99 + poštovné, do ČR $12, odpovídající MSRP ceny jsou $39,95 a $49,95; konkurenční Toast stojí nejméně $75; ceny těchto aplikací u Cables & Simms jsou 1987 Kč, resp. 3451 Kč.) Nechybí jí přitom žádné důležité funkce, podporuje velké množství mechanik a navíc nabízí zajímavou možnost práce s několika disky současně (úpravy rozvržení i vypalování). Absence sofistikovanějšího vytváření Video CD nebo CD s obrázky, zálohování, síťového sdílení mechaniky nebo rozsáhlejšího nastavení v této cenové kategorii nepřekvapí.

Software bohužel obsahuje poměrně velké množství hloupých chyb, které snižují uživatelský komfort, což je o to smutnější, že náprava nejkřiklavějších z nich (chybějící ukazatele času, chyby v grafickém rozhraní, matoucí nebo nevhodné zařazení některých funkcí, omezená práce s obrazy, nefunkční drag&drop z iTunes) by mohla být poměrně snadná.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: