Ohlasy zpoždění Leoparda (16.4.07) - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Ohlasy zpoždění Leoparda (16.4.07)

16. dubna 2007, 06.00 | Ohlášené odložení Mac OS X 10.5 Leopard vyvolalo řadu komentářů od analytiků i počítačových publicistů, všeobecně však s tahem Applu panuje spíše souhlas.

Ve čtvrtek oznámené odložení nové verze Mac OS 10.5 (Leoparda) až na říjen samozřejmě vyvolalo odezvu. Další ohlasy jistě budou přicházet i dál, ale již během víkendu se ledacos objevilo, zde se pokusím udělat z toho stručný přehled.

Apple prý příliš rozmělňuje svůj záběr

MacNN cituje komentář Mercury News, podle něhož si toho možná Apple nabral příliš mnoho najednou. Snaží se současně upevnit své postavení v digitální zábavě a zároveň vyráží do přeplněného trhu mobilních telefonů. Už zpožděné uvedení Apple TV (místo v únoru v půlce března) vyvolalo u analytiků dohady, zda má Apple vůbec dost zdrojů na to, aby všechny své snahy skutečně stihl uskutečnit včas. Analytik Gartnera Van Baker k tomu podotýká, že Apple stále zůstává poměrně malou firmou vůči takovým kolosům, jako jsou IBM a Hewlett-Packard, uvádí, že Apple nyní na plný úvazek zaměstnává asi 18 000 lidí, zatímco HP měl vloni na podzim 156 000 zaměstnanců. (Lze se sice dohadovat, co všichni tito lidé vlastně dělají, ovšem personální obsazení vývojových oddělení zřejmě bude v podobném poměru.)

Podle Bakera se jasně projevuje, že Apple nepodává výsledky na stejné úrovni jako dřív, a i když v minulosti netrpěl častými odklady, současná zpoždění ho nepřekvapují, protože Apple má jen omezené vývojové zdroje.

S tím souhlasí analytik Richard Shim z IDC a dodává, že přesunem prostředků z Leoparda na iPhone Apple upřednostňuje nejistý produkt, který bude muset soupeřit na velmi tvrdém trhu a že do budoucna by to mělo Apple varovat, aby příliš nerozšiřoval svůj záběr.

Na to vše lze přistoupit, i když z pohledu naší malé země máme trochu jiná měřítka na velikost firmy. Avšak další Bakerova poznámka budí rozpaky. Tvrdí totiž, že tento odklad může pomoci hlavnímu konkurentovi Mac OS X, Windows Vista – podle něj by prý mohla na svou stranu přetáhnout ty zákazníky, kteří nebudou chtít čekat na Leoparda. Zde se projevuje typicky “analytický” pohled na svět. Jak poznamenávají i mnozí naši čtenáři, Mac OS X 10.4 Tiger nadále zůstává důstojným konkurentem Visty. Nelze ovšem vyloučit, že někteří lidé, co teprve uvažují o přechodu na Mac, se tímhle skutečně nechají ovlivnit, protože nedostanou “nejnovější” systém. Pravděpodobně to však nebude rozhodující skupina, mnozí analytici však své úvahy odvozují spíše z mediálních dojmů. Někteří „technicky méně zdatní“ američtí zákazníci ovšem možná také.

Komentář Macworldu

Pozornost této záležitosti věnuje pochopitelně též Macworld. Redaktor Peter Cohen vysvětluje, proč považuje včasné uvedení iPhonu za důležité. Připomíná (biblickou angličtinou), že oznámení Applu vyvolalo u mnoha uživatelů skřípění zubů a trhání rouch. Začali proklínat iPhone a žehrat, že se Apple mění ve výrobce spotřební elektroniky. (Globalizace zjevně funguje, na českých webech se objevují podobné komentáře často, jen nemívají tak biblickou formu.)

Cohen naopak tvrdí, že iPhone je důležitý. Připomíná, že jde teprve o druhé zařízení Applu z oblasti spotřební elektroniky, jež používá Mac OS X, přičemž tím prvním je Apple TV. Na tohle mnozí čekali, až Apple rozšíří svůj záběr mimo počítače a zasáhne svými technologiemi mnohem širší uživatelskou obec. Cohen podotýká, že dnes se podobným lákadlem stal iPod, a i když to nelze přesně dokázat, uživatelé iPodů se zdají být více nakloněni pořízení Maca, v každém případě je to více přitahuje k Applu. Avšak iPod neprosazuje Mac OS X a ani nijak zvlášť Macy nepřipomíná. Totéž lze říci o Apple TV – také tam operační systém zůstává v pozadí (alespoň pro běžného uživatele, který se v přístroji nevrtá). V tomhle se iPhone zcela liší. Podle dosavadních informací to vypadá, že naopak bude Macy hodně připomínat. Pracuje s WiFi připojením, k brouzdání po Webu používá Safari a bude se hladce integrovat s Macy.

Proti tomu stojí odložení Leoparda na říjen. Cohen mluvil s mnoha lidmi, kteří to (na rozdíl od obyčejných uživatelů) docela vítají. Jde samozřejmě hlavně o vývojáře, kteří takto získají delší čas na doladění svého kódu a jeho přizpůsobení novým vlastnostem systému. Samotný Apple získá čas na dořešení problémů. Podobně se k tomu staví správci informačních systémů zahrnujících Macy, rovněž oni vítají čas navíc, během něhož se lépe připraví na přechod. Obecně vládne mezi lidmi, kteří se na Leopardu podílejí nějakým tvůrčím způsobem, spíše úleva, že dostali další oddechový čas.

Nejvíce zklamaní jsou obyčejní zákazníci, kteří chtěli koupit nové Macy, ale nehodlali připlácet ještě za operační systém. To je však podle Cohena zapřahání koně za vůz – nový počítač by člověk měl kupovat kvůli tomu, že ho potřebuje, protože nakonec vždy za rohem čeká nový model a pořád se budou objevovat nespokojenci, co koupili stroj, na jehož místo právě nastupuje nová náhrada. (Ovšem z pohledu onoho zákazníka, zvlášť pokud má hlouběji do kapsy, se to jeví poněkud jinak.)

Cohen sice uznává, že ani iPhone zdaleka nebude pro každého (někomu bude vadit vysoká cena, někomu těsné spojení s jediným operátorem a tak dále), ale nakonec Apple musí předložit produkt, který bude splňovat očekávání, jaká se na něj kladou. Od iPhonu by se mělo chtít to nejlepší, a Cohen tak nepřímo naznačuje, že cena zaplacená odložením Leoparda (jež vlastně ani tak velké škody nezpůsobí) za to stojí.

Zamyšlení Verna Sewarda

Podobně vyznívá úvaha Verna Sewarda na Mac Observeru. Je zároveň nesmírně vtipná, nemohu odolat, abych neuvedl úvodní pasáž: „Nedávno Slunce pohaslo, štěňata se začala samovzněcovat a Paris Hiltonová nabídla své myšlenky o kvantové fyzice a ty dávaly smysl. Svět se zbláznil. Říkám vám, zbláznil!“ Příčinou všech těchto hrůz je samozřejmě oznámení o odložení Leoparda. Po záměrně nadneseném úvodu ovšem Seward pokračuje racionálními úvahami.

Rozhodl se na celou situaci podívat s dostatečným odstupem a dochází k následujícím závěrům: Apple vstupuje do nové arény kapesních mobilních zařízení a podstupuje značné riziko.

Podobné kapesní zařízení od Applu uživatelé žádali od odchodu Newtona, i když asi ne v podobě mobilního telefonu, jenže tady si dnes moc vybírat nejde. A navíc se kolem iPhonu už rozvinula ohromná očekávání, výrobci mobilních telefonů a dalších mobilních zařízení netrpělivě čekají, co se bude dít, až se iPhone dostane na trh.

Apple je vnímán jako firma, jejíž produkty jsou lepší než ty ostatní a fungují tak dobře, že je budete chtít používat ještě víc. Hodně k tomuto vnímání přispěl iPod. Malé zařízení, jež snadno dokáže používat každý od 5 do 105 let bez návodu a které dělá to, co od něj čekáte. Právě to mu zajistilo 70% podíl na americkém trhu.

Všichni nyní čekají totéž od iPhonu, a pokud ten v tom selže, mohlo by to vyvolat „obrácený efekt glorioly iPodu“.

Podle Sewarda nyní Apple vstupuje do Kolosea, do arény mobilních telefonů, kde se tvrdě zápasí o život. Životnost produktů se počítá na měsíce a výběr je nesmírně široký – spousta zákazníků mění své telefony hned, jak jim skončí smlouva s operátorem. To vše by mohl změnit iPhone, zařízení, jež si lidé podrží déle. Mnozí mobilní operátoři očekávají, že situaci na (americkém) trhu změní právě on, kdy ke stejnému přístroji půjde přidávat další funkce.

Dále si Seward klade řečnickou otázku, proč tedy prostě nenajmout více lidí, když jde o tak důležitou věc? Na to odpovídá, že novým lidem chvíli trvá, než se přizpůsobí chodu dané firmy a navíc je obtížné přidávat nové lidi k projektu, který se nachází v prakticky závěrečné fázi. Současní vývojoví pracovníci Applu jsou v tomto okamžiku doslovně jediní lidé na planetě, kteří mohou dělat to, co dělají, tím způsobem, jímž to provádějí.

Na iPhonu záleží mnoho, a tak pokud se musí vybírat ze dvou projektů (iPhone versus Leopard), je iPhone ten riskantnější a potřebuje zvláštní pozornost, aby jeho uvedení naplnilo a případně překonalo vyvolaná očekávání.

V této souvislosti považuje Seward za celkem pochopitelné, proč se Jobs a jeho spolupracovníci rozhodli odložit Leoparda a prohlašuje, že kromě těch chudáčků vybuchlých štěňátek nejde o konec světa, Apple není ztělesněním zla, Leopard nakonec ukáže své skvrny a iPhone bude dobrá věc. K tomu jistě není třeba nic dodávat.

Poznámka k Boot Campu

Odložení Leoparda také vzbudilo trochu rozruchu kolem Boot Campu. Jak naznačuje například tento článek Computerworldu, licence k Boot Campu (stále považovanému za beta verzi) skončí 30. září letošního roku, tedy několik týdnů před oficiálním uvedením Leoparda, který by měl Boot Camp zahrnovat v sobě. Macworld to však pokládá za zbytečnou paniku. Apple sice ukončení platnosti licence ke 30. září potvrdil, ale zároveň ubezpečil, že současné instalace Windows na Boot Campu budou fungovat i po vypršení licence. Připustil však, že poté přestane fungovat pomocník Boot Camp Assistant a Apple už nebude nadále poskytovat aktualizace ovladačů.

Computerworld z toho vyvodil, že po 30. září nebude možné pro Boot Camp nainstalovat Windows, změnit velikost jejich diskového oddílu nebo instalaci Windows odstranit. Macworld se ale domnívá, že Apple vznik takové situace nedopustí a v případě potřeby prostě vydá novou verzi Boot Campu, protože není pravděpodobné, aby své uživatele nechal takto na holičkách.

Nedávná prohlášení Applu k Leopardu mu sice na důvěryhodnosti nepřidala, avšak vzhledem k tomu, jak důležitý Boot Camp pro Macy je (zarytým odpůrcům redmondských se to sice nemusí líbit, ale rozhodně to přispělo k širšímu přijetí Maců), by skutečně takovéto odcizení asi těžko riskoval. Zůstává však nadále otázkou, jak to s Boot Campem bude po opožděném uvedení Leoparda – to bychom se ovšem měli dozvědět již na červnové konferenci WWDC, takže do 30. září jistě půjde podniknout potřebné kroky.

Investiční banky podporují rozhodnutí Applu

AppleInsider informuje, že též ze strany investičních bankéřů převládá souhlas s rozhodnutím Applu odložit Leoparda.

David Bailey, hlavní analytik pokrývající Apple pro Goldman Sachs, sice odložení Leoparda nepovažuje za ideální, ale nadále vidí iPhone jako hlavního hybatele dalšího růstu Applu. Oznámení by mělo rozptýlit obavy ze zpoždění iPhonu, což pokládá za důležitější z finančního hlediska, přestože zpoždění Leoparda se přirozeně projeví v dočasném snížení příjmů za software a možná i určitým oslabením prodeje Maců.

Podobné komentáře svým klientům poskytl Ben Reitzes, analytik UBS. Také pro něj je důležitější včasné uvedení iPhonu, přestože zpoždění Leoparda znamená nezdar. iPhone považuje za významnou příležitost pro Apple, a i když v prvním čtvrtletí po uvedení počítá s prodejem jen asi 250 000 iPhonů, do roka by to mělo už být 2,7 milionu kusů, takže dlouhodobě se upřednostnění iPhonu vyplatí.

Určité obavy ze zpomalení prodeje Maců vyjádřila též Ingrid Ebelingová z JMP Securities, na základě nových informací snížila předpovědi pro letošní druhé a třetí (kalendářní) čtvrtletí, naopak je ovšem zvýšila pro čtvrtletí třetí. Mimoto připomněla, že již Tiger se považuje za vyspělejší systém než Vista, což by ve spojení s marketingovou a obchodní strategií Applu mělo nadále zaručovat dostatečný podíl na trhu. Celkem rozumná slova, avšak navíc opět přišla s pověstí o tom, že skutečným důvodem odkladu by mohla být práce na integrované verzi Boot Campu, jež zaručí skutečnou virtualizaci Visty pod Leopardem, což by dále posílilo přijetí Maců. Jak vidět, analytici různým pověstem docela věří a z DigiTimes se nám asi brzy stane uznávané orákulum, osobně bych však zrovna v tomhle byl raději zdrženlivější.

Opět ožil přízrak tajných vlastností

Ebelingová není s dohady o tajných funkcích Leoparda sama, rovněž další analytici přišli s podobnými tvrzeními.

Shaw Wu z American Technology Research v pátek sdělil svým klientům, že podle jeho analýz by se základ Leoparda pravděpodobně stihl dostat na trh včas, kdyby nebylo “tajných vlastností”. Věří, že dodatečný čas Apple vyhradil pro vývojáře, aby stačili otestovat tajné vlastnosti, jež zřejmě budou odhaleny na konferenci WWDC začínající 11. června.

Také Gene Munster, vedoucí analytik Piper Jaffray, úplně nedůvěřuje vysvětlení Applu, proč odložil Leoparda, přesto věří v další robustní vývoj produktů Applu. Odložení Leoparda není dobré z marketingového hlediska (zvlášť když Apple často poukazoval na zpoždění Microsoftu), ale současné oznámení, že se iPhone dostane na trh včas, to do značné míry vyrovnává. Apple sice udal jako datum jeho uvedení konce června, avšak podle Munstera by k tomu mohlo dojít už dříve, právě na konferenci WWDC.

Wu a Munster se tak úplně neshodují v tom, jaký vliv bude mít zpoždění Leoparda na prodej Maců. Wu nedávno uvedl, že někteří zákazníci právě kvůli Leopardu odkládají koupi nových strojů, zatímco Munster v tomhle směru vidí jen slabé, pokud vůbec nějaké oslabení.

Shrnutí

Názorů se objevilo hodně, ale určitá shoda se v nich najít dá. Obecně převládá souhlas s rozhodnutím Applu, odložení iPhonu by znamenalo větší riziko, protože jde o krok do neznáma, který se sice může velice vyplatit, avšak případný nezdar by způsobil velmi vážné škody. Naopak Macy zůstávají důstojnými konkurenty i s Tigerem. Zisky z iPhonu (uspěje-li) zřejmě vyrovnají ztráty ze zpožděného prodeje Leoparda a případného oslabení prodeje Maců (jež ani nemusí nastat). Oživení pověstí o tajných vlastnostech Leoparda se dalo čekat, ale jestliže na WWDC má být představen již kompletní Leopard, tak nejpozději tam bude tato otázka definitivně rozřešena.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: