PasswordWallet - pro zapomnětlivé hlavy - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

PasswordWallet - pro zapomnětlivé hlavy

19. března 2002, 00.00 | Tato užitečná utilitka vám umožní bezpečně uchovávat všechna vaše hesla a údaje pod jedním centrálním heslem a navíc můžete mít vše stále při sobě - pokud tedy máte Palma

Jednou z užitečných aplikací z kategorie utilit, kterou využívám díky své sklerotické paměti poměrně často, je "zápisníček" na hesla. Pochopitelně své důležité informace nesvěřím jen tak nějakému textovému dokumentu, ale zároveň chci mít vždy všechny údaje také u sebe v Palmu. Po krátkém bádání jsem narazil na aplikaci PasswordWallet, neboli peněženka na hesla, která splňovala obě mé podmínky.

Aktuální verze sharewarové aplikace PasswordWallet je 2.7.1, funguje pod Mac OS 9 i pod Mac OS X a má podporu pro synchronizaci s Palmem pod Mac OS 9, přičemž na webových stránkách výrobce je i konduit pro betaverzi Palm Desktopu pro Mac OS X.

Základní princip je poměrně jednoduchý - v jednom hlavním souboru jsou uschovaná všechna hesla, a ta jsou chráněná hlavním heslem. K bezpečnému uchování informací se používá 448bitové šifrování BlowFish, které se považuje za nerozlousknutelné. Díky tomu je poměrně jasné, že zapomenutí hlavního hesla se rovná ztrátě dat. Hlavní heslo je možné pod Mac OS 9 uložit i do systémové klíčenky (Keychains) což se mi nezdá jako příliš bezpečné, preferuji heslo zadat vždy při otevření. Hlavní heslo se nastavuje při vytvoření nového souboru s hesly a lze ho změnit. V předvolbách lze nastavit, který soubor bude otevřen po spuštění aplikace - pochopitelně s vyžádáním hesla, pokud není v systémové klíčence.

V základním okně se zobrazuje seznam uložených položek - jak si je pojmenováváme a co v nich ukládáme je na nás. Každý záznam obsahuje své jméno, URL pro zadání webové adresy, pole pro uživatelské jméno a heslo. Heslo je možné zadávat a zobrazovat buď "neviditelně" skryté za bulety (v tom případě se zadává 2x, kvůli ověření) nebo ho zobrazovat - to se nastavuje checkboxem v okně záznamu. Standardně je heslo skryté a díky tomu není heslo viditelné ani nepovolaným očím. Dále jsou k dispozici poznámky.

Do jednotlivých polí lze pochopitelně uchovávat cokoliv, já osobně zde mám i příležitostně používané identifikační údaje - alespoň vždy vím, kde je hledat.

PasswordWallet má standardně poměrně přísně nastavenou bezpečnost, takže by neměl hrozit únik informací ani před očima "nepřítele" - citlivé informace jsou "vytečkované" i v seznamu hesel, který lze stromově rozevírat, i v okně konkrétní položky. Aby nebylo nutné heslo zobrazovat, je možné ho přímo nakopírovat do schránky a takto přenést, pokud si už uživatel zvolí zobrazení, program sám po nastaveném časovém úseku hesla opět schová. Také po předvoleném čase smaže obsah schránky, která obsahuje heslo.

Užitečnou vlastností, zvlášť pokud jsou v peněžence uschovávané webové adresy, je možnost přechodu na toto URL s následným automatickým zadáním logovacích údajů. Stačí klepnout na ikonku zeměkoule vedle konkrétní položky a budete přeneseni na zadané URL. Poté je potřeba najít pole pro zadání přihlašovacího jména a podržet několik vteřin ALT (Option). Ozve se tón a poté se automaticky vloží přihlašovací jméno a následně do dalšího pole i heslo. Jednoduché a užitečné.

Vedle ikony zeměkoule jsou další dvě ikony, které slouží ke kopírování uživatelského jména a hesla do schránky - všechny tři mají svůj ekvivalent také v menu.

Pokud chcete používat synchronizaci s Palmem, jsou potřebné dvě věci - konduit (ten máte přímo s aplikací, případně se můžete verzi pro Mac OS X stáhnout na webu) a aplikaci pro Palm - tu také najdete na webu výrobce. Po nahrání aplikace je potřeba založit novou "databázi" hesel a nastavit u ní shodné heslo, jako u stolní verze. Pouze za této podmínky bude docházet k synchronizaci dat. Pokud jste si nastavili na Macu složité heslo, tak jako já, možná se nyní s grafity trochu potrápíte. Po správném nastavení pro synchronizaci se při příštím přenosu dat vše zasynchronizuje do Palma a změny se pak přenášejí mezi oběma databázemi.

PasswordWallet je relativně jednoduchá, ale přesto poměrně mocná aplikace, která může lidem s mnoha hesly velmi usnadnit život a v mnoha případech výrazně pomoci, zláště těm sklerotičtějším z nás...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: