Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Páteční nadílka aplikací
10. listopadu 2006, 00.00 | Pro dnešní pátek jsme pro vás připravili sbírku tří programů a jedné šikovné webové služby. Ukážeme si, jak z jednoho místa definovat, jaké programy se mají spouštět v závislosti na koncovce souboru, jak zachránit počítač, když se vám nedaří nastartovat do Mac OS X a jak šikovně posílat soubory do složek nejenom ve vašem počítači, ale i na lokální síti či na internetové servery. A tip na závěr se týká webové služby, která vám najde obrázky alb ke skladbám v iTunes.
RCDefaultApp - koncovky pod kontrolou
freware
Universal Binary
První v naší dnešní nabídce je program RCDefaultApp, který se po instalaci zobrazí jako panel v systémových předvolbách. Jeho předností je, že vám umožní na jednom místě nastavit, jaké programy se mají spouštět v závislosti na typu souboru (respektive koncovce), URL, MIME či UTI. Uživatel tak má možnost si zvolit, zda se po poklepání na soubor s koncovkou .jpg spustí Preview či Photoshop. To lze samozřejmě nastavit i v panlu Informace o souboru, ale RCDefault dovoluje nastavit tyto předvolby pro všechny typy souborů najednou.
Dále je možné zvolit primární programy pro zpracování webových odkazů, emailů či FTP. Bonusem je volba pro nastavení aplikace, která se má spustit po připojení digitálního fotoaparátu či kamery včetně iSightu, nebo možnost z bezpečnostních důvodů některé typy URL úplně vypnout. RCDefaultApp tak v sobě kombinuje předvolby z několika aplikací (Mail, Safari, iChat, Image Capture) a umožňuje je uživateli editovat na jediném místě.
Apple Jack - záchrana na poslední chvíli
freeware
Program AppleJack patří do té kategorie aplikací, které jednou nainstalujete a následujících několik měsíců o nich nevíte. Až do toho dne, kdy se počítač zachová poněkud nevhodně a vy potřebujete rychle provést základní kroky k nápravě. V tom okamžiku je AppleJack velice dobrým společníkem. Jedná se o druh aplikace, kterých najdete dnes už možná desítky a jejich hlavním cílem je umět opravit práva, zkontrolovat pevný disk, smazat cache soubory či odstranit swapovací soubory. Základním rozdílem je, že AppleJack můžete vyvolat při startu v tzv. Single User módu. Do toho se dostanete, pokud při startu podržíte Jablíčko-S a během pár chvil se vám objeví příkazová řádka. Pokud jste AppleJack předtím nainstalovali, stačí napsat příkaz "applejack" a na obrazovce se zobrazí hlavní menu programu. AppleJack tak dělá podobnou službu, jako MainMenu či Tiger Cache Cleaner, ovšem s tím rozdílem, že jej můžete spustit, i když se vám nedaří dostat do Mac OS X. Pro bližší seznámení s možnostmi doporučuji článek na macfixit.com.
Dragster - hoď to na tu ikonu!
shareware - 20 USD
Universal Binary
Vývojáři z Ambrosia Software patří do té kategorie programátorů, kteří sice nechrlí program za programem, ale spíše si s každým jednotlivým kouskem pohrají, než jej předhodí před uživatele. To se týká i program u Dragster, který chytře kombinuje postranní panel oken ve Finderu, FTP klienta a další programy na přenos dat. Dragster funguje tím způsobem, že si v předvolbách nastavíte různá cílová místa, kam potřebujete přesouvat soubory - například složky na vašem pevném disku, FTP servery, PC na lokální síti (pomocí SMB), Macy na síti (AFP) a servery. Není potřeba jednotlivá místa před použitím připojovat, pouze je jednou nadefinujete v předvolbách a pak stačí uchopit soubor, hodit na ikonu Dragsteru v Docku a zvolit místo, kam jej chcete poslat. Pomocí Dragsteru můžete cílové servery i procházet (Dragster tak konkuruje klasickým FTP klientům jak je Transmit), využívat kontextové nabídky (není potřeba soubor hodit na ikonku v Docku, ale pomocí pravého tlačítka myši zvolit místo určení). Uživatel nemusí mít přehled o tom, jaký přenosový protokol je potřeba použít, Dragster dokáže sám zvolit nejvhodnější variantu. Dragster je shareware za cenu 20 USD, což vzhledem ke kombinaci FTP klienta a programu, jež umožňuje nadefinovat cílové složky jak na vlastním počítači, tak na internetu a vnitřní síti, není mnoho.
Obaly alb v iTunes
Poslední dnešní příspěvek se týká chytré webové služby art4iTunes.com, který nabízí totéž, co iTunes Store pro své zákazníky - najde jim obrázky alb k písničkám z knihovny iTunes. Stačí vyexportovat svou knihovnu v podobě plain textu (menu File -> Export Song List a následně zvolte 'Save as type: Plain Text files'), čímž dostanete textový soubory, který nahrajete na uvedené stránce pomocí tlačítka "Choose File" u položky "My iTunes song list". Následně se zobrazí přímo ve webové stránce obaly vašich alb a vy si je můžete stáhnout do počítače.
Na MujMacu jsme již uvedli postup, jak získat (lehce nestandardní cestou) účet na iTunes Store a nechat si alba stahovat automaticky rovnou do iTunes. Dnešní trik je určen těm, kteří na iTunes Store účet nemají. Děkujeme Viktorovi Klimovi za upozornění na tuto stránku.