Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Podzimní softnovinky
5. října 2005, 00.00 | Po kratší pauze způsobené výstavou Apple Expo, které se v posledních dnech mujmac věnoval, jsou tu opět softnovinky. Dnes se podíváme na pomůcku umožňující mít více Docků jménem DockSwap, inteligentní přepínač úloh LiteSwitch X, správce textových poznámek myNotes a nakoncec novátorskou kalkulačku Realcalc.
Po kratší pauze způsobené výstavou Apple Expo, které se v posledních dnech mujmac věnoval, jsou tu opět softnovinky. Dnes se podíváme na pomůcku umožňující mít více Docků jménem DockSwap, inteligentní přepínač úloh LiteSwitch X, správce textových poznámek myNotes a nakoncec novátorskou kalkulačku Realcalc.
DockSwap
donationware
Dříve nebo později se každý uživatel systému Mac OS X (zvlášť pokud má dvanáctipalcový displej) dostane do situace, kdy má v Docku tolik ikon, že už jsou zkrátka moc malé. Řešením je samozřejmě nějaké odstranit a aplikace i dokumenty spouštět například pomocí Spotlight. Proč se ale připravovat o výhody, které umístění aplikace nebo dokumentu v Docku přináší? Můžete přece využít služeb programu DockSwap, který vám dopřeje Docků kolik si jen budete přát.
DockSwap vám totiž umožní uložit aktuální stav Docku, potom ikony libovolně přemisťovat, přidávat nebo odstraňovat a přitom se stále moct vrátit k uloženému stavu. Nebo si uložit i nový stav Docku, čímž získáte možnost přepínat tam a zpět. Nevýhodou je skutečnost, že se při každém přepnutí Dock restartuje, čímž se samozřejmě znovu spustí i Dashboard. Stavů můžete uložit libovolné množství a mít tak jeden Dock na práci, jeden na surfování po internetu, hraní her, atd...
Při standardním nastavení zůstává DockSwap v Docku, jako normální aplikace, a hlavním ovládacím prvkem je kontextové menu jeho ikony. Pokud vám tento stav nevyhovuje, můžete ikonu v Docku nechat schovat a místo toho ji zobrazit v panelu menu nebo ji nezobrazovat ani tam a hlavní okno programu zobrazovat pomocí klávesové zkratky ctrl+esc. Hlavní okno je jinak potřeba jen ke změně nastavení a přidání nového Docku.
DockSwap je užitečná pomůcka pro každého, kdo počítač používá k mnoha různým účelům a jeden Dock mu prostě nestačí. S jeho pomocí nemusíte mžourat na miniaturní ikonky, ani se omezovat a některé ikony z Docku odstranit, zkrátka budete mít v Docku přesně ty ikony, které právě potřebujete.
LiteSwitch X
shareware - $14.95
Zdá se vám, že klasický přepínač úloh v Mac OS X prostě nic neumí? Chtěli byste mít možnost z něj aplikace schovat, vypnout, "shodit" je, když nereagují a podobně? Nezoufejte, nejste sami. Tytéž funkce postrádali i autoři programu LiteSwitch X, náhrady za klasický přepínač úloh (možná by bylo lepší říct, že klasický přepínač úloh je systémovou náhradou za LiteSwitch, protože LiteSwitch tu byl dřív a Apple se jím při vytváření Mac OS X 10.3 zcela očividně inspiroval).
LiteSwitch zvládne téměř všechno, co byste od pořádného přepínače úloh čekali. Umožní mezi aplikacemi nejen přepínat a vypínat je, ale také je schovat a opět zobrazit, schovat všechny kromě aktuální nebo aplikaci znovu spustit. Pro situace, kdy aplikace přestane odpovídat má pak připraveny funkce násilného vypnutí a znovuspuštění. K tomu všemu u každého programu zobrazuje v kontextové nabídce jeho verzi a umožní vám u aplikací otevřít okénko s detaily.
Další rozdíl oproti klasickému přepínači úloh je přítomnost poměrně široké palety nastavení, od velikosti, průhlednosti a jiných možností vzhledu, přes aktivační klávesovou zkratku, seznam programů, které se nemají zobrazovat, až po nastavení ovlivňující chování oken a programů po přepnutí. Je například možné LiteSwitch nastavit tak, aby se choval jako starší verze původního Mac OS, které neumožnily zobrazovat okna více aplikací najednou. Velmi užitečnou funkcí je možnost zobrazit i úlohy běžící na pozadí (samozřejmě na ně lze aplikovat všechny funkce LiteSwitch).
LiteSwitch X pozvedá koncept přepínání úloh na novou úroveň a poskytuje i nástroje, které v systému za normálních okolností chybí. Někomu se může zdát příliš složitý a nepřehledný, ale určitě stojí za vyzkoušení.
myNotes
shareware - $12.99
Málokdo má tak dobrou paměť, aby si alespoň občas nemusel dělat nějaké poznámky. Většinou vystačíte s papírem a tužkou. Může se ale snadno stát, že se v hromadách popsaného papíru zkrátka ztratíte. A právě proto vznikají všemožné programy na vytváření a správu poznámek. Jedním z jednodušších poznámkových programů je i myNotes.
MyNotes umí vše, co by správný poznámkový program umět měl. Umožní vám jednotlivé poznámky třídit do vámi vytvořených skupin, vyhledávat v nich a v dolním panelu okna zobrazuje statistiky o tom, kdy byla poznámka vytvořena, změněna a kolik má znaků a slov. V poznámkách samotných můžete používat různé styly písma, vkládat do nich hypertextové odkazy, a v Preferences můžete vybrat tzv. styl zobrazení, který poznámkám při zapnutém režimu zobrazení Display nastaví barvu a velikost písma a obrázek na pozadí.
Hlavní síla myNotes se ale ukáže ve chvíli, kdy dojde na tisk poznámek. MyNotes totiž netiskne jen čistý text (i když to samozřejmě umí), ale používá opět styly, tentokrát ovšem o něco dokonalejší. K poznámce se kromě textu vytiskne i kdo ji vytvořil, kdy byla vytvořena a podobně (konkrétní vytištěné informace se liší styl od stylu) a to vše v zajímavém, oku lahodícím grafickém hávu. U některých stylů máte navíc možnost změnit některé parametry, například barevné schéma.
MyNotes toho sice neumí zrovna moc, na druhou stranu bychom jeho jednoduchost mohli považovat za výhodu. Nesmíme navíc zapomenout na tiskové styly, díky nimž své vytištěné poznámky zaručeně s ničím nezaměníte. MyNotes je šikovná pomůcka, která jistě najde své využití u nejednoho uživatele.
Realcalc
betaverze
Kalkulačku jistě v každodenní praxi používá každý. Kdo ale někdy zkoušel zadat složitější výraz se složenými zlomky, exponenty a odmocninami, ví, že "nacvakat" je do klasické kalkulačky je mnohdy utrpení. Zajímavým způsobem se tento (dalo by se říci ergonomický) problém pokouší vyřešit program Realcalc.
Narozdíl od normální kalkulačky (ať už fyzické, nebo počítačové) nemá realcalc tlačítka. Místo nich, se čísla do programu zadávají kreslením myší. Nakreslíte pětku, program se zamyslí a změní "klikyhák" na číslo. Vedle něj pak poloprůhlednou červenou barvou napíše "=5". Nakreslíte myší křížek, program ho identifikuje jako znak násobení a zarovná ho vedle pětky, vedle něj pak zcela správně doplní "1=5" (celý výraz tedy vypadá 5x1=5). Místo jedničky nakreslíte osmičku a program zcela správně vyhodnotí výsledek a zobrazí "=40".
Tímto způsobem můžete do vzorce přikreslit zlomkové čáry, exponenty, odmocniny známé matematické konstanty (Ludolfovo číslo, Eulerovo číslo...) a podobně. Jediné, k čemu se mi program nepodařilo donutit, byly odmocniny vyššího řádu (což ale můžete snadno nahradit neceločíselným exponentem).
Rozmístění čísel a znamének na ploše ale není neměnné. Nelíbí se vám dvojka v exponentu složeného zlomku? Nevadí, zakroužkujte ji a přetáhněte ji do jmenovatele, nebo, pokud se jí chcete zbavit na dobro, ji přetáhněte na ikonku koše v rohu pracovní plochy programu. Kromě možnosti výpočet kdykoliv upravovat dovoluje program i provedené úpravy vzít zpět pomocí hodin v pravém horním rohu pracovní plochy, jejichž ručičkou můžete otáčet tam a zpět.
Realcalc působí v akci na první pohled až magicky. Přestože je program zatím betaverze v podobě Java appletu, už nyní bere dech. Když si navíc představíte jeho použití na dotykové obrazovce, získáte vlastně inteligentní papír. Rozhodně se jedná o neotřelý koncept práce s počítačem a doporučuji vám vyzkoušet si ho na vlastní kůži.