Pomocníci k procvičování slovní zásoby - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Pomocníci k procvičování slovní zásoby

ProVoc

13. srpna 2009, 00.00 | Pokud se učíte cizí jazyky, tak vám může přijít vhod jedna ze tří recenzovaných aplikací pro Mac OS X. Porovnali jsme pro Vás Cram, Keep your Word a ProVoc.

Proč to nepřiznat hned z úvodu, při snaze naučit se (a hlavně opakovat si) nová slovíčka z cizích řečí jsem narážel na moji lenivost. Ne na absenci vůle, ale zkrátka lenivost dát si s učením více práce. Proto mě brzy přestalo bavit slovíčka vypsaná z knih střihat na malé lístečky. Ačkoliv se takto slovní zásoba učí/opakuje dobře, nutně docházelo k tomu, že jsem krabici s papírovými slovíčky neměl po ruce tehdy, když bych na učení měl čas/chuť. K tomu všemu se mi papírky ztrácely.
Snil jsem o nějakém elektronickém pomocníkovi a při svém hledání narazil na pár aplikací, které mi dle anotací připadaly nadějné.

Poslouží vůbec?

V nejužším výběru se ocitly programy Cram, Keep Your Word a ProVoc . Začal jsem nejprve se softwarem firmy SimpleLeap. Cram mě ihned zaujal svým designem, ale u příjemného zevnějšku dlouho zůstávalo, a to na úkor toho, zda splní program má očekávání a hlavně cíl - najít nástroj na procvičování slovíček. I po několika dnech vesměs aktivního využívání jsem se pral s ostatními funkcemi aplikace, aniž bych byl spokojen s možností se učit cizí jazyk.
Cram totiž mnohem více poslouží lidem, kteří chtějí vytvořit na svém počítači nějaký test, třeba i s pomocí obrázků, médií, nicméně mi tak nějak uniká jeho smysl. Pokud si test sám vytvořím, pravděpodobně znám jeho odpovědi. Můžu jej nahrát na server a nabídnout jej tak ostatním uživatelům programu Cram. Stejně tak si můžu nahrát nějaký test k sobě, ale nabídka není příliš zajímavá (pochopitelně jen v angličtině, popř. v němčině). Ani využití při výuce mi nepřijde možné. Mohl bych jej promítat přes projektor a ptát se studentů na správné odpovědi, to sice ano, funkčnější by bylo, kdyby všichni měli své počítače a na něm Cram s určitým testem. Jenže v programu by si mohli jednoduše přepnout z testu na kolonku "study" a už by si mohli prohlížet správné odpovědi. Veškeré bonbónky typu přidávání audia, obrazu a obrázek či časové počítadlo mi proto dojem nespravily.


Cram a jeho poněkud neefektivní ukládání slovíček.

A to jsem se ještě nezmínil o tom, zda tento program tedy vůbec lze využít k procvičování slovíček. Odpověď by zněla ano, jenže s velkým "ale".
Pokusil jsem se vytvořit si svůj vlastní "test" - nazval jej jednoduše jako Angličtina. Místo otázek typu "kdo byl prvním českým prezidentem" a čtyř možností A, B, C, D, jsem si zkrátka jen napsal anglické slovo a do první kolonky se zaškrtnutím, že jde o správnou odpověď, vepsal český překlad slova. Musíte uznat že je toto příšli zdlouhavá cesta. Zvláště pak, když přidávání slovíček si vyžaduje několik stisknutí klávesnice - a vůbec sama editace "projektu" je značně nepohodlná.
Rozhodl jsem se vydržet a uložit deset slovíček a vyzkoušet, jak bude probíhat procvičování. Zapnout si test by znamenalo, že bych musel ke každému slovíčku ještě vymýšlet tak 3 jiné možnosti, co by slovo mohlo znamenat, jinak to dopadne tak, jak ukazuje obrázek - pod anglickým slovíčkem máte jednu možnost na výběr, a to je ta správná.


Test ze znalostí slovní zásoby v mírně dadaistickém duchu.

Nabízí se tedy jen funkce "Study", ta sice svůj účel může plnit - vidím pouze anglické znění, přemýšlím nad překladem a když chci zkontrolovat, dám "otočit kartu", takže se mi zobrazí jeho české znění.


Procvičování už svoji funkci má.

Všechny tyto aspekty užívání jsou shondé i s iPhone verzí, přičemž klasická synchronizace zde neexistuje. Musíte si nahrát svůj test na server a z něj pak nahrát do iPhonu. Když si ovšem test rozšíříte o další slovíčko, nezmění se stávající test na serveru, nýbrž se tam objeví další (i když se stále jmenuje stejně - v mém případě Angličtina). To vede k tomu, že musíte neustále mazat ty testy, které jsou starší.

I když jsem se na internetu setkal s tím, že Cram lze využívat k tomu účelu, k jakému jsem si program opatřil, já osobně s tím nesouhlasím. Pro výrobu testů ano (mé kritické připomínky zůstávají), ale pro procvičování cizího jazyka, pro vytváření vlastní databáze slovíček, je to program nefunkční, nepoddajný - a nedoporučuji jej. Mimochodem, desktopová verze vás přijde na 34,99 dolarů a mobilní verze na 9,99 dolarů.

A teď už zvesela

Souběžně jsem "testoval" zbylé dvě aplikace, Keep Your Word a ProVoc. První zmiňovaný program Keep Your Word má na první pohled lepší vybavení, v levém panelu přehledně nabízí možnost třídění např. na přídavná/podstatná jména, slovesa, ale také ukazuje rozšiřování vaší zásoby v čase. Přidat si můžete další skupiny, kategorie - např. si třídit slovíčka podle témat. Každému ze slovíček můžete přidat tag, komentář, ale i audio, obrázek a video.


Základní zobrazení v Keep Your Word, přehledné a i vstřícné pro snadné přidávání slov.

Můžete mít několik "projektů", já si svůj zkušební pojmenoval jako Slovíčka. Přidávání nových slov je narozdíl od Cramu velmi snadné (s klávesovou zkratkou i za pomoci tlačítka na hlavním panelu). Nahrál jsem si tedy několik slovíček (zkoušel jsem to i přes import CSV souboru, ale dlouho se nahrával, aby se pak nenahrál. Při třetím pokusu ano, ale jen anglické znění a ne český překlad v tabulce.) manuálně do programu a byl zvědavý, jak bude probíhat procvičování a zkoušení.


Takto vypadá jedna strana karty. Otočit ji lze kliknutím myši…


...a máte před sebou český překlad.

Keep Your Word se určitě může pochlubit hezky designovými flash cards, každé slovo má svoji kartu, kterou můžete obrátit. Na jedné straně anglicky, na straně druhé česky. Listování kartami je ještě o něco efektivnější na iPhone verzi. Tímto mě program nadchnul.
O něco hůře však zvládal testy s vícero možnostmi, stalo se tak i to, že mi jako možnosti na výběr nabídl program stejné odpovědi jak u možnosti A), tak i u možnosti B). Zato hezky vypadal "written test", do něhož se vepisuje překlad ukázané slovíčka. Co bych však vytknul na kartách je, že se zobrazovaly karty všechny nejdříve buďto pouze v angličtině, nebo při jiném nastavení zase nejdříve jen v češtině. Program zkrátka neumí být více kreativnější a klást za sebe slovíčka jednou tak, abyste měli před sebou cizí, pak v češtině.


Jedna z možností, jak se v Keep Your Word učit slovíčka.

Aplikace je k dostání za slušných 24,95 dolarů, iPhone verze je zdarma. Synchronizace v tomto případě probíhá bez problémů. Editaci mobilní verze nenabízí, jak napovídá název KYW Reader, jde "pouze" o čtečku, má funkci opravdu jen tu, abyste si na ní mohli procházet slovíčka - upozorňuji, že narozdíl od desktopové verze je na iPhonu možné pouze procházet karty, nikoliv mít testy s možnostmi nebo test na procvičení psaní. Kromě vytváření vlastní databáze slovíček lze využít již hotové a stáhnout ze serveru wordsparade.com. A uživatelská poznámka na závěr: aplikace mi už několikrát "spadla".

Vítěz nakonec?

Souběžně s Keep Your Word jsem ale také pracoval s programem ProVoc . Tento software rozhodně neoplývá tak příjemným designem, ani v základním zobrazení a ani při samotném procvičování. To není tak efektivní jako u Keep Your Word, přesto ale neurazí a vlastně působí elegantně. I zde je vkládání slovíček snadné a rychlé. Sympatické je, že program neoznačuje skupiny slov na "their word" a "your word", ale nabízí přímo jazyky - vybral jsem si tak "English" a "Čeština". I zde můžete ke slovíčkům přidat komentář, audio, video a obrázky. V levém panelu (sice ne tak hezky jako u Keep Your Word) jde utvářet a editovat skupiny / lekce.
Když bych porovnal vkládání slovíček u těchto dvou programů, na body by asi vítězil Keep Your Word. Ihned však dodávám, že ne kvůli vybavenosti či rychlosti, ale zkrátka jen proto, že vzhledem působí lépe.


Základní okno ProVoc nenabízí potěchu oka, zato přehlednost a funkčnost.

A jak ProVoc obstál při procvičování a zkoušení slovní zásoby? Ano, nenabízí efektní karty, ale zato ve svém skromném zevnějšku ukrývá více možností a funkcí. Přednastavil čtyři fáze učení, od prvních dotyků se slovní zásobou, přes psaný test až k testu, který nabízí více odpovědí na to, co by dané slovo mohlo znamenat. K tomu jako bonus přidává tzv. review, které pracuje pouze s těmi slovíčky, s nimiž jste měli v průběhu tří předchozích fází největší potíže. Vizualizace toho, jak se vám daří s tím či oným slůvkem poprat, patří mezi další přednosti ProVoc. Už v základním zobrazení slovíček vidíte jejich obtížnost - měnící se na základě průběžného procvičování/testů.
Narozdíl od Keep Your Word lze způsoby procvičování flexibilně upravovat. Chcete odpočítávání? Chcete tagování přímo při zkoušení? Co třeba to, aby se vám v rámci jednoho testu střídalo zobrazení jazyků - jako první mohou být oba, můžete měnit i vyváženost toho zobrazení, nebo prostě nastavíte, aby se každé slovíčko ukázalo v testu dvakrát (např. nejdříve v angličtině, poté v češtině). Tento způsob procvičování mi mnohem více vyhovoval.


Při testu zní i výslovnost.

A zapomenout nesmím na docela nenápadnou funkci "Speech", kterou si při nastavení testů můžete zašrktnou a vybrat z nadefinovaných mluvčí - mužšké i ženské hlasy. Anglická slovíčka vám pak program i přečte!
Samozřejmostí je historie zkoušení, tedy grafy toho, jak se vám (ne-)dařilo.


ProVoc hlídá vaše pokroky.

Jestliže u předchozích programů existoval vždy nějaký ten portál s databázemi, je na tom ProVoc nejlépe. Snadno si můžete nahrát databáze nejrůznějších jazyků a ano, je mezi nimi i pár českých. (Sám jsem tam už tu svoji nahrál.) Desktopová verze je doplněna i o widget, panel, který vás může bez zpuštění programu kdykoliv "proklepat" z náhodně vybraných slovíček. A vedle toho si lze i pořídit iPhone verzi, která je mnohem obratnější než iPhone verze Keep Your Word, neboť i v ní lze střídat různé druhy testů. Editace zatím možná také není, ale dle informací vývojáře, už se blíží update, který přinese několik vylepšení. Synchronizace je opět bezproblémová, nutné je stáhnout si desktop verzi ne ze stránek ProVoc, ale programu iVocabulary (tedy iPhone verze).


S widgetem ProVoc není třeba ani zapínat aplikaci, abyste si procvičili slovíčka.

Závěrem

Nadpis předchozí části napovídá, že k vítězství má nejblíže ProVoc. Otazník si tam můžete nechat, to proto, neboť někomu může vyhovovat propracovaný design Keep Your Word. Sám za sebe však mám jasno. Nejlépe se mi ovládá ProVoc (ať už na Macovi, tak na iPhonu), slovíčka se učím nyní už jen na něm a navíc - ProVoc je zdarma. A částka 5 EUR za iPhone verzi není vůbec zlá na to, abyste si nemohli procvičovat slovíčka kdekoliv, kde vás to napadne.
Jako závěr taková osobní dojmologie - jsem rád, že jsem našel pomocníka, který mě snad přivede k tomu, abych slovní zásobu cizích jazyků rozšiřoval a hlavně neustále procvičoval. Papírové lístky tak můžu s klidem hodit do koše (a šetřit lesy)...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: