Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Potápění na Macu
21. srpna 2006, 00.00 | Potápění je čím dál tím více populárním sportem. Podívejme se proto, jak jsou na tom uživatelé Maců v této oblasti. Ukážeme si několik aplikací, ketré máme k dispozici a popíšeme si hlavní úskalí při připojení potápěčského počítače.
Import dat z potápěčského počítače
Dostat data o ponoru z potápěčského počítače je na Macu ten největší problém. Bohužel Apple odepsal IrDA a neposkytuje v systému ovladače k rozchození USB IrDA adaptérů, což je ale pro připojení počítače nezbytné. Dle zkušeností mých i mnoha dalších uživatelů se nedá rozchodit USB IrDA adaptér tak, aby bylo možné připojit počítač a stáhnout data, takže na snadnou cestu můžeme rovnou zapomenout. Neobejdeme se tedy bez PC resp. bez VirtualPC popř. Intel Maca s nainstalovanými Windows. Osobně jsem jako USB adaptér zakoupil Belkin USB Infrared Smartbeam a bez jakýchkoliv potíží jej rozchodil právě pod Virtual PC. K počítači Uwatec Aladin jsem dostal software SmartTrak, který se postará o stažení dat z počítače.
Tato data ale budeme chtít dostat do patřičné Mac aplikace. K tomu nám poslouží formát UDCF (Universal Dive Computer Format), který by měl sloužit právě k takovému přenášení, jakožto univerzální formát. Řekněme, že je tu jistá paralela s XML. Kupříkladu SmartTrak ovšem export do UDCF neumí. Řešením tak může být např. Diving Log, který je i v češtině a za cenu 25 EUR umí stáhnout data z většiny potápěčských počítačů a uložit je jako UDCF. Jakmile data máme ve Windows, není již problém si je přenést na Maca. Můžeme se tedy směle vrhnout na tři užitečné aplikace.
DiveBook 2.0.2
URL: http://www.hawkwood.com/divebook/
Cena: 10 USD
Začněme hned tím nejzákladnějším, čímž je vedení potápěčského deníku. Byť je jeho papírová forma alespoň ze začátku nevyhnutelná (razítka apod.), přece jen je příjemné mít všechno na dosah ruky. DiveBook umí naimportovat jednak UDCF, ale také TDF. Tím je myšlena "tabulka" se dvěma sloupci (časový interval a hloubka), které jsou oddělené tabelátorem. Kupříkladu SmartTrak umí vyexportovat takovýto text, který pak stačí malinko upravit (odstranit první řádek s hlavičkou apod.) a následně naimportovat.
K ponoru si následně můžete dopsat údaje které znáte z klasické papírové formy deníku. Počasí, teplota vody, zátěž, Nitrox
Detailní informace k ponoru
Corail (UB)
URL: http://ch.veillard.free.fr/us/index_us.html
Cena: freeware
Corail je dle mého názoru zdaleka nejpropracovanější potápěčský deník, jaký na Maca můžete sehnat a navíc zdarma. Data z počítače do něj dostanete pomocí UDCF importu. Ke každému ponoru pak můžete doplnit nepřeberné množství informací. Od lokace pomocí GPS, přes použitou směs až po údaje o prováděné dekompresi. Spočítá vám maximální operační hloubku při použití Nitroxu a pomůže s jeho namícháním. Stejně tak si poradí i s Trimixem
Přehled všech ponorů
Profil ponoru
Mac GasBlender (UB)
URL: http://homepage.mac.com/ebeaule/scuba/
Cena: freeware
Mac gas Blender má zcela jiné použití a není určen klasickým rekreačním potápěčům. Použijí jej ti, kteří se věnují spíše technickému potápění. Mac GasBlender je pomůckou pro všechny, co se zabývají mícháním Nitroxu a Trimixu. Dokonce nabízí i spočítání ceny takového mixu, což kupříkladu v případě Trimixu není vůbec od věci. Nemá smysl se tady zabývat jeho použitím, protože to je určeno skutečně jen profesionálům. Pro rekreačního potápěče, který si nechá namíchat Nitrox a potřebuje znát pouze maximální operační hloubku je dostačující Corail, jelikož Mac GasBlender je již poněkud složitější.
Namíchej si tu správnou směs :-)
Co dodat?
Bohužel díky přístupu Applu k IrDA technologii není oblast potápění k Macům zrovna přívětivá. Trochu to celé připomíná škrábání se za pravým uchem levou rukou. Bohužel. Pokud se na internetu podíváte na různá fóra, najdete skutečně mnoho nářků nad nemožností snadného propojení potápěčského počítače s Macem. A v nějaký pokrok v této oblasti se ani doufat nedá. IrDA je pro Apple v tomto ohledu odepsaná technologie, Bluetooth se také těžko do počítačů na potápění bude instalovat a USB kabely jsou zase kvůli problémům s ovladači mimo hru. Na světlé zítřky to zkrátka nevypadá. Ale nenechte si tím pod vodou otravovat život...