Praktické planetárium ve vašem Macu - MujMAC.cz - Apple, Mac OS X, Apple iPod

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Seriály

Více seriálů



Software

Praktické planetárium ve vašem Macu

21. února 2007, 11.00 | Před více než rokem jsem stručně psal o aplikaci EquinoX, která je placenou možností, jak dostat hvězdnou oblohu s příslušnými funkcemi do vašich Maců. V poslední době mi ale padla do oka jednodušší, ale stejně účelná aplikace Stellarium (aktuálně ve verzi 0.8.2), která má jednu drobnou výhodu – a to, že je freeware, tedy za zcela "bezkonkurenční" cenu.

Aplikace Stellarium je ve shodné vizuální i funkční podobě dostupná pro Mac, Linux i Windows, a jak napovídá číslo verze s nulou na začátku, jedná se tedy zatím o verzi vývojovou, které samozřejmě lze prominout drobné nedostatky. Pro uživatele prostředí Mac OS X bude možná trochu překvapením právě vzhled. Okno aplikace je jediné, které při chodu aplikace jde zobrazit, navíc zmizí obvyklé Mac menu a aplikace přejde na svůj vlastní systém ovládání. V nápovědě se dozvíte, jaké klávesové zkratky se k čemu dají použít, pro uživatele Maců opět poněkud nezvyklé, ale je to důsledek toho, že aplikace pochází z Windows a Linuxu, které neznají příkazovou klávesu, jakou má Apple nebo Sun, ale simulují příkazovou klávesu pomocí modifikačních kláves Ctrl a Alt. Naštěstí systémové zkratky (Apple-Q pro ukončení aplikace nebo Apple-Shift-3 pro snímek plochy) fungují také. Okno aplikace nelze minimalizovat nebo skrýt, aplikace buď běží a je "celoplošně" v popředí, nebo je vypnutá, jiná alternativa k dispozici není.

Pro laiky je u aplikace Stellarium příjemné, že lze jako "úřední jazyk" nastavit češtinu, lze nastavit i české názvy souhvězdí a dalších objektů na obloze (i když nejpraktičtější jsou samozřejmě názvy latinské nebo jejich zkratky, bohužel, z nepochopitelných důvodů zrovna latina v nabídce není), dále lze nastavit pozorovací stanoviště včetně nadmořské výšky, lze nastavit zobrazování tvarů souhvězdí, hranic souhvězdí, mlhovin. Lze nastavit velikost Měsíce jako reálnou nebo zvětšenou. Kurzorem vybraný objekt je možné klepnutím na mezerník vycentrovat a pak případně "vyzoomovat". O vybraném objektu aplikace zobrazuje v horním levém rohu řadu zajímavých údajů, členěných do několika řádků. Dále máme možnost nastavit typ dalekohledu, tedy zorné pole, azimutální nebo paralaktickou montáž dalekohledu. Lze také zvolit i typ objektivu, v nabídce je např. i objektiv typu fisheye (doslova a přesně "rybí oko"), který má zorný úhel 180° a zobrazuje celou oblohu najednou v podobě kruhu. Je možné simulovat některé meteorické roje (zapnutí na maximum je opravdu skvostné), i když jejich radianty moc nesouhlasí s realitou. Taktéž lze zapnout vliv atmosféry, tedy to, že v denní době je světlo a hvězdy nejsou vidět, případně lze vypnout obzor, a tak vidět i objekty, které jsou v danou chvíli a v daném místě pod obzorem. Pro použití v noci místo hvězdné mapy je zde funkce, která všechny jasnější nápisy a popisy "zčervení", aby tolik nesvítily do očí. A zde se také ukazuje, jakou výhodou je, že aplikace je jediné okno, které na ploše je. Nemůže se tedy stát, že by vám nějaké bílé okno nebo jiná světlá plocha jiné aplikace posvítily do očí a oslnily vás.

Aplikace dále umožňuje zobrazení souhvězdí i podle jiných kultur než pouze naší (tak zvané západní) – k dispozici je kultura čínská, korejská, egyptská nebo polynéská, což nemusí být k zahození, byť jenom pro poučení nebo pro porovnání. Pro zobrazení je možno použít reálný čas, případně jakékoliv jiné datum a čas, jakékoliv pozorovací stanoviště, projekci lze zapnout normální rychlostí nebo i zrychleně, při troše šikovnosti lze nasimulovat i podobné jevy, jako je třeba zatmění Slunce na nějakém místě na Zemi (ať už v minulosti nebo v budoucnu) nebo i přechody planet Merkur a Venuše přes sluneční kotouč. V knihovnách aplikace je celkem asi 120 000 hvězd podle katalogu Hipparcos, vyobrazení nejznámějších mlhovin, hvězdokup a galaxií a samozřejmě i těles Sluneční soustavy. Aplikace sice nenabízí žádné složitější funkce nebo simulace, ale třeba pro toho, kdo se chce jenom orientovat na hvězdné obloze v daný den a danou hodinu, případně se naučit i jednotlivá souhvězdí, je to skvělá pomůcka. Zvláště pak pro svoje jednoduché a intuitivní ovládání a nastavování, kterému přispívá i do češtiny lokalizovaná nápověda.

Aplikaci Stellarium si můžete zdarma stáhnout ze stránek www.stellarium.org, instalace má přibližně 20 MB a je v Universal Binary, tedy ani Macy s procesorem Intel by neměly mít problém, pro případné uživatele Linuxu je k dispozici i zdrojový kód, takže dalšímu zdokonalování z řad komunity jsou dveře otevřeny. Máte-li chvilku čas, Stellarium si stáhněte a pokochejte se pohledem na noční oblohu bez rušivého vlivu městského osvětlení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Informace  

 » Rubriky  » Agregator  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

Nejčtenější články
Nejlépe hodnocené články
Apple kurzy

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: